Προς το περιεχόμενο

Εμβασμα στις ΗΠΑ σε Δολλαρια με Web Banking!


RiRiIII

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλοντας να αποφυγω τα κακα rate συναλλαγματος των πιστωτικων/χρεωστικων καρτων, διερευνω το διατραπεζικο εμβασμα σε λογαριασμο ΗΠΑ σε Δολλαρια.

 

Λοιπον, μέσω Web Banking της Alpha τα εξοδα ειναι μονον 10 Ευρω και το rate παραγματικά μολις 0,02 ποσοστιαιες μοναδες κατω απο τη μεση τιμη ημερας! Στο παρα πεντε πριν πατησω το κουμπι, μου βγαινει ομως και ενα παραθυρο με προεπιλεγμενες επιλογες για να αιτιολογησω το εμβασμα. Στις επιλογες αυτες δεν υπαρχει τιποτε για αγορα προϊοντων κλπ. Μονο ταξιδιωτικα εξοδα , επενδυσεις, διδακτρα κλπ... Πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι η Τραπεζα της Ελλαδος δεν επιτρεπει τα ηλεκτρονικα εμβασματα για εμπορικες συναλλγες...

 

Εαν ξερει κανεις τί συμβαινει με αυτο και τί μπορω να κανω για να το αποφυγω, παρακαλω να μου πει.

 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μέσω της τράπεζας της Ελλάδος περνάει το έμβασμα έτσι και αλλιώς; Αν πηγαίνει σε γνωστό σου το έμβασμα, δεν μπορείς να επιλέξεις "επένδυση"; Αν πάντως πηγαίνει σε κατάστημα εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μεταφορά μέσω paypal. Συνέδεσε το λογαριασμό που θες από alpha bank με το λογαριασμό στο paypal και ρώτα το κατάστημα για το δικό του (δεν μπορεί να μην έχει!), κάνε τη μεταφορά και τέλος. Έτσι και αλλιώς σου έρχεται απόδειξη, δεν μπορεί να γίνει στραβή.

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μέσω της τράπεζας της Ελλάδος περνάει το έμβασμα έτσι και αλλιώς; Αν πηγαίνει σε γνωστό σου το έμβασμα, δεν μπορείς να επιλέξεις "επένδυση"; Αν πάντως πηγαίνει σε κατάστημα εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μεταφορά μέσω paypal. Συνέδεσε το λογαριασμό που θες από alpha bank με το λογαριασμό στο paypal και ρώτα το κατάστημα για το δικό του (δεν μπορεί να μην έχει!), κάνε τη μεταφορά και τέλος. Έτσι και αλλιώς σου έρχεται απόδειξη, δεν μπορεί να γίνει στραβή.

 

Με τα στοιχεια που εχω μεχρι τωρα, εχω καταλαβει οτι για εμπορικη συναλλαγη πρεπει να κανω το εμβασμα απο καταστημα (15 Ευρω προμηθεια) και οχι απο το Web Banking. Θα το επιβεβαιωσω.

 

Σκεφθηκα κι εγω να επιλεξω "επενδυση" (αφου για επνδυση προκειται  ;)) αλλα αφου τα λεφτα πανε σε μαγαζι κολωσα...

 

Του προτεινα paypal αλλα δεν δεχεται (ειναι κανονικο καταστημα, οχι private seller).

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απλή λύση της πιστωτικής κάρτας την δέχεται; Ή έστω της χρεωστικής. Είχα πάρει πριν χρόνια μια rickenbacker από κατάστημα στη Νέα Υόρκη και τους είχα ζητήσει όχι μόνο να τη στείλουν σε διεύθυνση στην Αμερική, αλλά και να χρεώσουν πιστωτική κάρτα στην Αγγλία (όπου ήμουν εγώ τότε).

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απλή λύση της πιστωτικής κάρτας την δέχεται; Ή έστω της χρεωστικής. Είχα πάρει πριν χρόνια μια rickenbacker από κατάστημα στη Νέα Υόρκη και τους είχα ζητήσει όχι μόνο να τη στείλουν σε διεύθυνση στην Αμερική, αλλά και να χρεώσουν πιστωτική κάρτα στην Αγγλία (όπου ήμουν εγώ τότε).

 

Βεβαιως και δεχεται οποιαδηποτε πιστωτικη/χρεωστικη. Απλως ηθελα να τις αποφυγω λογω κακου γενικα συναλλαγματικου rate που προσφερουν σε σχεση με την καταπληκτικη ισοτιμια (1Ευρω=1,41571$ σημερα!!) που προσφερει το εμβασμα μεσω web.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου