Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, dimsonic είπε

Ο Τσελιος εκλεισε?

Ναι, εχει και χρονια μαλιστα...δε ξερω πως/γιατι αλλα το μαγαζι εκλεισε και εχει ανοιξει ενα αλλο στη θεση του που δεν ξέρω αν σχετίζεται καπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, odis13 είπε

Ναι, εχει και χρονια μαλιστα...δε ξερω πως/γιατι αλλα το μαγαζι εκλεισε και εχει ανοιξει ενα αλλο στη θεση του που δεν ξέρω αν σχετίζεται καπως.

 

Αμα λέτε το γνωστό μαγαζάκι κοντά στην καμάρα, τότε ναι έχει χρόνια! Είχα πάρει κάποτε ενα πικάπ απο αυτό το μαγαζί όταν πήγαινα πρώτη γυμνασίου μαζί με εναν φίλο, το θυμάμαι σαν χθές! 😅

 

Γενικά εδώ πάνω στο χωριό μας την Θεσσαλονίκη οι επιλογές μας είναι περιορισμένες στο να δοκιμάσουμε κάτι και αν είσαι και λίγο περίεργος σαν εμένα με το χρώμα με το ένα με το άλλο ειναι πραγματικά πολύ δύσκολο να βρείς να δοκιμάσεις αυτό που όντως θέλεις..

 

Οσο για την cort core OC -SP που μου είχε αρέσει, το σχήμα της είναι OM το οποίο διάβασα είναι πιο suitable για fingerpicking και οχι τοσο για strumming και οτι του λείπει μπάσο και ένταση, οπότε αποφάσισα να πάω μόνο σε grand auditorium ή dreadnought (με cutaway) σχήματα οπότε πλέον παίζω μπάλα εδώ:

 

https://www.thomann.de/gr/cort_core_dr_amh.htm

 

https://www.thomann.de/gr/cort_gold_a6.htm

 

Η δεύτερη ξεφεύγει λίγο, αλλα αμα δείτε τα χαρακτηριστικά στο site της cort πιστεύω οτι μόνο χαμένα δεν θα πάνε τα παραπάνω λεφτά. Μέχρι και handmade fret treatment κάνουν στην gold σειρά τους βλέπω τώρα. Ωραία πράγματα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dj_pns είπε

 

Παιδιά μακάρι να ήμουν κάπου που να μπορούσα να δοκιμάσω τις κιθάρες. Για Θεσσαλονίκη που μένω δεν το συζητάω κάν αλλα καμία απο τις 3 δεν υπάρχει ούτε καν στην Αθήνα.

 

Μπες στο site του Νάκα και κοίταξε τι έχει.

Ότι βρεις που να σου κάνει, πήγαινε σε κάποιο κατάστημα Νάκας στην Θεσσαλονίκη και ρώτησέ τους αν μπορούν να στην φέρουν για δοκιμή.

Λογικά θα γίνεται, δεν θα τους πέσει ο πωπός.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dj_pns είπε

 

το σχήμα της είναι OM το οποίο διάβασα είναι πιο suitable για fingerpicking και οχι τοσο για strumming και οτι του λείπει μπάσο και ένταση, οπότε αποφάσισα να πάω μόνο σε grand auditorium ή dreadnought (με cutaway) σχήματα

 

Να, βλεπεις καθε φορα που γινεται συζητηση για ακουστικες κιθαρες καταληγω να κραζω αυτους τους τυφλοσουρτες και αυτος ακριβως ειναι ο λογος. 

 

Οι διαφοροι τυποι κιθαρας (OM, dread κλπ) εχουν ο καθενας τα δικα του χαρακτηριστικα, τα οποια συχνα δεν περιγραφονται απλα με ορους eq, και σιγουρα δεν υπαρχει κιθαρα καταλληλη μονο για fingerpicking ή μονο για strumming. Υπαρχουν ηχοι και χαρακτηρες, με τον καθε τυπο να εχει τον δικο του. Ο ηχος μιας fingerpicked OM ειναι ο ηχος μιας fingerpicked OΜ, ειναι διαφορετικος απο μιας fingerpicked dread, end of story - τα καλυτερος/σωστοτερος κλπ να τα ακους βερεσε. Το θεμα ειναι να μπορεις να αναγνωριζεις την γκαμα ηχων που ο καθε τυπος μπορει δυνητικα να σου προσφερει ωστε να ξερεις που να κατευθυνεις τις επιλογες σου (σε συνδυασμο προφανως με το τι σου αρεσει εμφανισιακα και βολευει παικτικα).

Τουτεστιν, μην αποφασισεις οτι θα ριξεις ακυρο σε μια κιθαρα που βρηκες και σου αρεσε επειδη διαβασες καπου οτι οι OM ειναι για fingerpicking και εσυ θες να παιζεις με πενα. Επισης, απο την OM ως την Grand Auditorium ειναι μισο τσιγαρο δρομος, ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα αυτες οι κιθαρες οποτε μη νομιζεις οτι απλα και μονο επειδη αλλαξε η λεξη στο body size spec θα εχεις ξαφνικα τουμπανα μπασα. Οι διαφορες που μπορει να εχουν κατα τα αλλα στην κατασκευη τους θα εχουν τρομερα μεγαλυτερη επιπτωση απο το οτι πχ μια GA μαλλον θα ειναι λιιιιγο πιο παχια απο μια OM. Oι Dreadnought απο την αλλη, εχουν τελειως διαφορετικο χαρακτηρα - δεν ειναι απλα μια OM με καλυτερα μπασα, ειναι τελειως διαφορετικη.

 

Αν τα βαλεις ολα αυτα κατω, κανεις το ψαξιμο σου και αποφασισεις οτι οντως μια dread θα σου εκανε παραπανω απο μια OM, φυσικα και να κανεις την αλλαγη. Αλλα μην αποφασισεις με βαση τετοιους τυφλοσουρτες αν δεν εχεις εσυ ηδη στο κεφαλι σου μια σχετικα ξεκαθαρη εικονα του πως ακουγεται μια OM και πως μια dreadnought.

Aν θες να παρεις μια ιδεα περι OOO, OM, Dread κλπ τσεκαρε το παρακατω (για να βλογησω και τα γενια μου). Τα βιντεακια νομιζω θα σε βοηθησουν να καταλαβεις τις διαφορες στον χαρακτηρα σε ενα βαθμο. 
 

 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, odis13 είπε

 

Να, βλεπεις καθε φορα που γινεται συζητηση για ακουστικες κιθαρες καταληγω να κραζω αυτους τους τυφλοσουρτες και αυτος ακριβως ειναι ο λογος. 

 

Οι διαφοροι τυποι κιθαρας (OM, dread κλπ) εχουν ο καθενας τα δικα του χαρακτηριστικα, τα οποια συχνα δεν περιγραφονται απλα με ορους eq, και σιγουρα δεν υπαρχει κιθαρα καταλληλη μονο για fingerpicking ή μονο για strumming. Υπαρχουν ηχοι και χαρακτηρες, με τον καθε τυπο να εχει τον δικο του. Ο ηχος μιας fingerpicked OM ειναι ο ηχος μιας fingerpicked OΜ, ειναι διαφορετικος απο μιας fingerpicked dread, end of story - τα καλυτερος/σωστοτερος κλπ να τα ακους βερεσε. Το θεμα ειναι να μπορεις να αναγνωριζεις την γκαμα ηχων που ο καθε τυπος μπορει δυνητικα να σου προσφερει ωστε να ξερεις που να κατευθυνεις τις επιλογες σου (σε συνδυασμο προφανως με το τι σου αρεσει εμφανισιακα και βολευει παικτικα).

Τουτεστιν, μην αποφασισεις οτι θα ριξεις ακυρο σε μια κιθαρα που βρηκες και σου αρεσε επειδη διαβασες καπου οτι οι OM ειναι για fingerpicking και εσυ θες να παιζεις με πενα. Επισης, απο την OM ως την Grand Auditorium ειναι μισο τσιγαρο δρομος, ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα αυτες οι κιθαρες οποτε μη νομιζεις οτι απλα και μονο επειδη αλλαξε η λεξη στο body size spec θα εχεις ξαφνικα τουμπανα μπασα. Οι διαφορες που μπορει να εχουν κατα τα αλλα στην κατασκευη τους θα εχουν τρομερα μεγαλυτερη επιπτωση απο το οτι πχ μια GA μαλλον θα ειναι λιιιιγο πιο παχια απο μια OM. Oι Dreadnought απο την αλλη, εχουν τελειως διαφορετικο χαρακτηρα - δεν ειναι απλα μια OM με καλυτερα μπασα, ειναι τελειως διαφορετικη.

 

Αν τα βαλεις ολα αυτα κατω, κανεις το ψαξιμο σου και αποφασισεις οτι οντως μια dread θα σου εκανε παραπανω απο μια OM, φυσικα και να κανεις την αλλαγη. Αλλα μην αποφασισεις με βαση τετοιους τυφλοσουρτες αν δεν εχεις εσυ ηδη στο κεφαλι σου μια σχετικα ξεκαθαρη εικονα του πως ακουγεται μια OM και πως μια dreadnought.

Aν θες να παρεις μια ιδεα περι OOO, OM, Dread κλπ τσεκαρε το παρακατω (για να βλογησω και τα γενια μου). Τα βιντεακια νομιζω θα σε βοηθησουν να καταλαβεις τις διαφορες στον χαρακτηρα σε ενα βαθμο. 
 

 

 

Θεούλης. Σας ευχαριστώ όλους παιδιά πραγματικά! Πολύ χρήσιμα όλα αυτά.

 

Οσο για το θέμα με τον Νάκα, ξέρω ότι δεν έχει όλα τα προιόντα που είναι στο site στα μαγαζιά αλλα ούτε τα μισά, βέβαια δεν εχω ρωτήσει εαν γίνεται να μου φέρουν κάποιο όργανο μόνο για να το δοκιμάσω. Θα το ρωτήσω εαν βρώ κατι που να μου αρέσει αλλα μόλις μπήκα ξανά Νάκα και Ριχάρδο και δεν έχουν τίποτα το σπουδαίο.

 

Μπήκα όμως στο e-shop και στην plus4u επειδή όταν δούλευα στο e-shop θυμήθηκα οτι εκεί είχα δει τις cort κιθάρες γιατι τις φέρνουν και δείτε εδώ τι βρήκα... Την Cort GOLD A6 στα 550 ευρώ απο  800 που την έχει ο Thomann.

 

 https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=106014860&ref=skroutz&skr_prm=WyI1ZjIzNzNhNi1lNzNlLTQ5M2MtODhiZS1lNmZmNGY2ZWY2M2MiLDE2ODExMjY2NTk3NTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Λεω να πάρω τηλ. να ρωτήσω εαν όντως είναι αυτή η τιμή γιατι μπορεί να ειναι και λάθος, είναι λίγο too good to be true γιατι στο e-shop.gr την έχουν στα 720 ευρώ (e-shop και plus4u είναι η ίδια εταιρία)

 

edit: πήρα τηλ. και η τιμη ειναι οντως αυτή, απλα περιμενω τηλ. πισω να με ενημερώσουν για την διαθεσιμότητα της κιθάρας γιατι μου ειπε υπαρχει περιπτωση να μην ειναι διαθεσιμη. Σε περίπτωση που είναι διαθέσιμη στα 550 ευρώ τι λέτε? Προχωράω? 250 ευρώ κάτω απο thomann το λες και black friday 😋 Δεν θέλω να κάνω βιαστική επιλογή απλα, αυτό είναι το θέμα, αν και δεν νομίζω στην ουσία να "μετανιώσω" μετά με μια τέτοια κιθάρα.

Επεξεργασμένο από dj_pns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό για να ήταν αληθινό. Πέρα οτι ενημέρωσαν την τιμή στα 660 μου είπε οτι θέλει 1 μήνα να έρθει και πρέπει να την πληρώσω απο τώρα επειδή είναι πανω απο 500 ευρώ δεν μπορώ να την πληρώσω αντικαταβολή οταν παω να την παραλάβω απο το κατάστημα. Πάλι βγαίνει 140 ευρώ πιο φθηνά απο thomann όμως. Απλα δυσκολα θα δεσμεύσω σχεδόν ενα μηνιάτικο για μια κιθάρα που δεν ξέρω αν κάνει όντως 30 ημέρες να έρθει αλλα μια στραβη να γίνει τα λεφτα θα κάνουν 1.5 - 2 μήνες να μου επιστραφούν. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2023 στις 3:03 ΜΜ, dj_pns είπε

Καλησπέρα συμφορουμίτες! 

 

Θα ήθελα τις τετραπέρατες γνώσεις σας παρακαλώ στο να με βοηθήσετε να αγοράσω μια ηλεκτροακουστική κιθάρα! 

 

Να πω 2-3 πράγματα, καταρχήν μαθαίνω ηλεκτρική κιθάρα, κυρίως rock / blues,  έχω μια fender player series stratocaster που αυτό είναι το main και το μόνο οργανο μου. Υπήρχαν όμως οι φορές που απλα ήθελα να πιάσω μια ακουστική και να παίξω εκεί κάποιο κομμάτι, Ελληνικό π.χ. που μου αρέσουν αρκετά παλιά κυρίως κομμάτια, όπως επίσης και οι φορές που ερχόταν σπίτι μου κανενα φιλαράκι κιθαρίστας και λέγαμε "ε ρε να είχαμε μια ακόμα κιθαρούλα τώρα να παίζαμε μαζί!

 

Έτσι λοιπόν πήρα μια Yamaha F310 με λιγο κατι παραπάνω απο 120 ευρώ και έτσι όπως την πήρα την πούλησα, δεν ξέρω εαν φταίει που έχω συνηθήσει στην ηλεκτρική μου που είναι όργανο άλλης κατηγορίας τιμής, αλλα ενώ ο ήχος της μου φαινόταν ΟΚ, το παίξιμο ηταν σχεδόν "αποκρουστικό" σαν να σου έλεγε άσε με ήσυχη στο stand μου για ομορφιά. Οταν ακουμπούσε η χορδή στο τάστο ήταν σαν να ένιωθες το φθηνό τους μέταλλο να φθείρεται σε κάθε άγγιγμα, χωρίς υπερβολές και δεν είμαι κανένας που παίζει σαν τον godzilla, πολυ "χαλαρό" είναι το παίξιμο μου. Επίσης, το σχήμα της το κλασσικό dreadnought χωρίς καν cutaway μου φάνηκε σαν να κρατάω κοντραμπάσο ερχόμενος απο την stratocaster μου. 

 

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν, θα ήθελα μια κιθάρα όχι dreadnought, με cutaway, να μην δώσω όμως και παραπάνω λεφτά απο 700 που έδωσα για την stratocaster μου, καθώς δεν είναι καν το main οργανο μου η ακουστική. Α, και να έχει και pickups καλο θα ήταν εφόσον θα δώσω τόσα λεφτά! Παίρνω κάποια αξιόλογη με 700 ευρώ? Έχω βρεί αυτην εδώ που είναι και κουκλί:  https://www.thomann.de/gr/takamine_gn75cewr.htm  

 

Επίσης, παρατηρώ οτι με αυτό το budget δεν παίρνω made in Mexico οπως η strat μου αλλα όλες είναι made in China. Made in Mexico η φθηνότερη που βρήκα είναι στα 1000 ευρώ https://www.thomann.de/gr/taylor_114ce_walnut_2017.htm  και μετά μία στα 1130 ευρώ made in Japan https://www.thomann.de/gr/takamine_p1nc_pro_series.htm

 

Ας πούμε αποφασίζω να κανω λίγο καιρό υπομονή να ξεφύγω λίγο απο το budget των 700 ευρώ, αξίζει αυτή η διαφορά των 300-400 ευρώ για να πάρει κάποιος ενα όργανο made in Mexico η Japan? Έπίσης, έτσι όπως το σκέφτομαι, ακουστική κιθάρα θα αγοράσω μια φορά και αυτήν θα έχω για "μια ζωή" γιατι όπως είπα δεν ειναι το main οργανο μου, ενω ηλεκτρική πολύ πιθανόν να πάρω κάποια Αμερικάνικη οταν βελτιωθώ κι άλλο, ξέρουμε όλοι πως πάει δυστυχώς 😅 Απο την άλλη όμως αξίζει 1100 ευρώ κιθάρα χωρίς να είναι καν το main όργανο μου?

 

(Η takamine των 700 ευρώ επίσης μου αρέσει με ΠΟΛΥ περισσότερο απο τις 2 ακριβότερες σε εμφάνιση, γενικά δεν μου αρέσει το natural χρώμα αλλα δεν υπάρχει και κάτι άλλο mexico η japan κοντά σε αυτά τα λεφτά, οπότε εάν αξίζουν τόσο πολύ σε σχέση με την φθηνότερη takamine τότε αναγκαστικά θα συμβιβαστώ με το χρώμα τους)

 

Συγνώμη αν κούρασα με το κατωσέντονο μου και ευχαριστώ προκαταβολικά. Επίσης, καλές γιορτές σε όλους!

Έχω την ηλεκτρική που έχεις και μια takamine των 750€, πραγματικά πολύ ωραίες κιθάρες. Και θα σε βολεψει το μανίκι 

Την είχα πάρει από Ριχάρδο, δε φέρνει ο Ριχάρδος πλέον Takamine; Σκυλί η κιθάρα και μετά από 8 χρόνια την πήγα για σέρβις και ο τεχνικός έπαθε πλάκα με την κατάσταση. Την προσέχω βέβαια αλλά φοβερο εργαλείο 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ίσως να φανώ "αιρετικός", αλλά θέλω να σε ρωτήσω ...

Πήγες ποτέ την Yamaha που πούλησες σε τεχνικό?

Αυτό που λες περί τάστων μου φαίνεται υπερβολικό, και μου δείχνει ότι η κιθάρα σου ήταν μάλλον ασετάριστη (ειδικά το nut και η γέφυρα) και σε δυσκόλευε στο παίξιμο, έτσι ώστε αναγκαζόσουν να βάλεις μεγαλύτερη πίεση από όση χρειαζόταν στο πάτημα.

 

Ίσως (λέω ίσως) δεν της είχες δώσει την απαραίτητη προσοχή και φροντίδα.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου