Προς το περιεχόμενο

Maya guitars - bass guitar


shadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τιποτα το ενδιαφερον απλα θελω να πω τον πονο μου  :'(

 

ειμαι 33 ετων .ακουω "ροκ" απο τα τα 16 κ οπως ολοι  οι πιτσιρικαδες τοτε ζαχαρωνα μια ηλεκτρικη ή ενα μπασο,κατι τεσπα να κανω βαβουρα.

Πιθανον οι πειραιωτες να γνωριζουν τον τσακιριαν (?) στην Αλιπεδου πλαι στις γραμμες του τρενου.Εχω φαει απιστευτο λειωσιμο κοιταζοντας την βιτρινα του (αυτην και αλλες) χαζευοντας και ζαχαρονοντας αυτα που ποτε δεν ειχα τα λεφτα να αγορασω.

Παω ποιπον πριν λιγο καιρο μια που ειναι κοντα να αγορασω μια βαση μικροφωνου και παθαινω πλακα .Οι ΙΔΙΕΣ κιθαρες και ενα μπασο ειναι ακομα εκει !

-"μαστορα ποσο εχει το μπασακι ?"

-"200ε ειναι γιαπωνεζικο πολυ καλο!"

-"συγνωμη αλλα ειναι εκει τουλαχιστον 17 χρονια,το θυμαμαι απο τα 16 μου,και εχει 200ε?!"

-"δεν ειναι τα ιδια ερχονται και φευγουν,εγω τα κανω εισαγωγη απο ιαπωνια"

επιμενω οτι ειναι τα ιδια, κτλ,κτλ.

νταξει ειμαι ασχετος αλλα δεν ειναι και καμμια μαρκα απο τις γνωστες,τι σκ@#@ !  με τσαντισε  και το googlarisa .Οπως ηδη ισως καποιοι ξερουν το εργοστασιο της Maya εχει κλεισει απο το '90 (!) μετα τον σεισμο που το κατεστεψε οποτε ειναι στην βιτρινα το λιγοτερο 18 χρονια !!!! ποσο να τις ειχε αγορασει τοτε ? οχι ποσο ? δεν μπορω να ξερω αλλα τα 200 ε μου ακουγονται υπερβολικα.εκτος αν ειναι τιποτα συλλεκτικο και αξιζει παραπανω.

αυτος ειναι ο πονος μου.ειπα να κανω το παιδικο μου ονειρο πραγματικοτητα αλλα..

τα λεω σε σας γιατι μπορειται να με καταλαβετε κ συγνωμη αν σας κουρασα.

 

τωρα ψαχνω στο ebay κανα μπασο με 50ε-60ε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιες (λιγες) Maya δεν ειναι φτιαγμενες απο κοντρα πλακε και ψιλο-λενε (ως μουσειακα κομματια μονο μια και ηχητικα και παιχτικα ειναι τραγικες.. ;D) δωστου 100 ευρω και παρτο (αν ειναι solid βεβαια) ... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα αυτός δεν κάνει παζάρια, βασικά δεν σου δίνει ούτε να δοκιμάσεις. Θυμάμαι από το 86-87 που πήγαινα και γω σαν καμινιώτης κλασσικά για βόλτα. 14 χρονών και κατέβαινα την κατηφόρα αργά-αργά για καμιά ώρα και χάζευα τις βιτρίνες. Φανταστείτε τη χαρά μου όταν πήρα από την αλιπέδου το '87 το πρώτο μου μπάσσο (Fame Hondo) 33 ολόκληρα χιλιαρικάκια που μάζευα όλο το καλοκαίρι για να το πάρω.

Τι να λέμε, θρυλικός δρόμος.

 

Ακόμη την Μaya την λευκή και το "Kiss" μπασάκι έχει στη βιτρίνα του ο αθεόφοβος? ;D ;D ;D

 

Φαντάσου ότι το '92 που πήρα το Precision μου από τον Peter, είχα πάει πρώτα σ'αυτόν με τα λεφτά στο χέρι και του είχα ζητήσει να δοκιμάσω 2 Precision που είχε και αυτός ούτε που δέχτηκε!!

 

Φυσικά, το περίμενα γιατί τον ήξερα από άλλες φορές τι καλός πωλητής είναι αλλά το έκανα από ..συνήθεια. ;D ;D ;D

 

Υγ. Όντως οι Maya ήταν καυσόξυλα, είχε ένας φίλος που παίζαμε για αρκετά χρόνια μια ίδια της βιτρίνας ;D ;D

και πιο δυνατά έβγαινε το grunge της "σιδερίλας", παρά οι νότες. :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι μου θύμισες...Και γω πειραιωτης...και ιδια ηλικία

Αλλα εγώ θυμάμε στα 80's οτι τα maya στα μπασσα ήχανε καλό όνομα...

Τωρα βεβαια πιτσιρίκια είμασταν και δεν ξεραμε και το σα πολλα τοτε ουτε superfank και internet είχαμε....

Αλλα θυμάμε μπασίστες να λένε έχω και maya μπασσο και το λέγανε για καλό...βεβαια η σκηνή και τα ατομα που

νταραβεριζόμουνα τότε ήταν punk οποτε ενταξει δεν φυμίζονταν και για gear-κιδες.

Τεσπα...

Οσο για τον τσακιριαν εγω θυμάμαι οτι ζαχάρωνα μια strat μαρκα με εκαψες υποθέτω ασπρη με μαυρο pickguard και είχε και μια

φωτο του blacmore μαζί με την κιθάρα στην βιτρίνα και τότε ως νέος ειχα πολλα βράδια περασει με την σκέψη της....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εναν απο αυτους τους απατεωνες σε αυτον τον δρομο τον "δαγκωσαμε" ασχημα πριν απο μερικα χρονια μαζι με ενα φιλο μου,ειχαμε παει τσαρκα μπας και βρουμε τιποτα και σε ενα μαγαζι ειχαν εναν ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ (με τη ζελατινα & τιγκα στις RCA Blackplates!) Twin Reverb του 1966 (blackface)....τον ρωταμε ποσο τον πουλαει και μας λεει με υφος "ειναι Φεντερ 1000 ευρω!"....."700 και τον παιρνω τωρα" του λεω...."τελος παντων επειδη  εισαι καλο παιδι δωσε 800 και παρτον" μου λεει (σιγουρος οτι με κατα-κοροϊδεψε αφου εδωσα τοσα πολλα λεφτα για τοσο..παλιο μηχανησμα"... ;D

 

Μην τον ειδατε τον Παναγη μετα...ψαχναμε ταξι για να κουβαλησουμε το θεριο.. ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF, 900 και τον παίρνω τώρα....

(ένας τέτοιος και ένας HR για να είναι κομπλέ η συλλογή).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ο φιλος μου δεν τον πουλαει ουτε με σφαιρες (δεν ειναι βλεπεις ηλιθιος σαν και εμενα που εχω πουλησει ολους τους blackface Fender της συλλογης μου.. :P)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα εισαστε και ολοι "παθοντες" εκει εξω.Αρε Πειραια πατριδα !

λοιπον εχει μια κοπια fender jazz bass αν δεν κανω λαθος ,2 νομιζω ταυρακια και μια μαυρη σε σχημα Χ δεν ξερω πως λεγετε.Ολες ειναι διαφανες βερνικι και φαινεται οτι ειναι μασιφ ,εκτος της Χ που ειναι μαυρη και δεν ξερω.Γενικα ειναι μουσικο μουσειο.Εχει και αλλον ενα Fender σε ζελατινα αν ειδα καλα,ενα organ για εκκλησια...που απο οτι φαινεται θελει να τα παρει μαζι του.Θα τα βρουν οι κληρονομοι και θα τα δωσουν μπιρμπαρα που λενε.

ουτε 100 ε δεν του δινω ,με τοσα παιρνω κινεζικο καυσοξυλο απο γερμανια μαζι με amp.super πραμα ,το βαζεις στην πριζα και απο το distortion πεφτουν οι ασφαλειες  ;D

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=350131562546

 

να στε καλα ενοιωσα καλυτερα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει Ενισχυτη Fender παλιακό σε ζελατίνα να κάνουμε ένα κονε ρε παιδιά....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε που επειδη ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα παιζει (φαντασου σε τι κατασταση θα ειναι οι πυκνωτες του 40 χρονια σβηστος) θα μπορεσεις να τον παρεις σαν ..χαλασμενο (να του κανεις και ...χαρη δηλαδη.. ;D)

 

ρε παλικαρι μια και εισαι κοντα δεν κανεις τον κοπο να μας πεις ΤΙ ακριβως Φεντερ εχει στη ζελατινα? ;D ;D   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου