Προς το περιεχόμενο

Marshall... Μονοκάναλοι - δικάναλοι.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο συγκεκριμένα...

 

Έχω βρει ενα JCM 800 και ψήνω να τον πάρω. Όμως κατά καιρούς ακούγονται "παράπονα" για αυτούς με τα 2 κανάλια. Ισχύουν?

Αυτός που κοιτάζω είναι ένας 2205 ή 4210 , κόμπο του '84, στα 50 watt. (Είναι απ 'αυτούς με τα 2 κανάλια.)

Λοιπόν?

 

Ευχαριστώ και καλές γιορτές.

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι ειδος μουσικης θες να παιξεις..τεκνον μου και ποσο ΔΥΝΑΤΑ μπορεις να ανοιξεις τον ενισχυτη σου (χωρις να ενοχλησεις το...πλησιον σου?) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειδος μουσικης θες να παιξεις..τεκνον μου και ποσο ΔΥΝΑΤΑ μπορεις να ανοιξεις τον ενισχυτη σου (χωρις να ενοχλησεις το...πλησιον σου?) ;D

 

Κοίτα, παίζω τα πάντα...(πως λέμε "τα κάνω όλα"?) Παίζω AC/DC και Metallica (που νομίζω πως είναι ό,τι πρέπει ο JCM800). Παίζω Whitesnake, Scorpions και γενικα αρέσκομαι στα 80's. Επίσης παίζω και πιο "καινούρια" πράγματα (αρκετά HEAVY), αλλα για αυτα πιστεύω μου αρκεί το MetalMuff της EH. Οπότε θεωρητικά μπορώ να τα παίξω όλα.

 

Όσο για την ένταση... Αν ως πλησίον μου θεωρηθεί η μάνα μου που κοιμάται στο διπλανό δωμάτιο ή οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας, όχι ιδιαίτερα δυνατά. Όμως ας υποθέσουμε πως αυτό δεν είναι πρόβλημα.....  ;D ;D ;D

 

Τι σχέση έχουν όμως όλα αυτά με το αν ο ενισχυτής έχει ένα ή δύο κανάλια?

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δευτερο καναλι που πολλοι μοντερνοι ενισχυτες εχουν σου επιτρεπει να παιξεις με βρωμικο ηχο σε λογικες εντασεις,οι μονοκαναλοι Marshall ειναι εκπληκτικοι ενισχυτες αλλα για να πετυχεις ακριβως τον βρωμικο ηχο των..ηρωων που τους χρησιμοποιουσαν πρεπει να τους εχει ανοιγμενους στο full για αυτο και η λυση του β' καναλιου.

 

απο εκει και περα μια χαρα ειναι ο ενισχυτης που εχεις βρει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δευτερο καναλι που πολλοι μοντερνοι ενισχυτες εχουν σου επιτρεπει να παιξεις με βρωμικο ηχο σε λογικες εντασεις,οι μονοκαναλοι Marshall ειναι εκπληκτικοι ενισχυτες αλλα για να πετυχεις ακριβως τον βρωμικο ηχο των..ηρωων που τους χρησιμοποιουσαν πρεπει να τους εχει ανοιγμενους στο full για αυτο και η λυση του β' καναλιου.

 

απο εκει και περα μια χαρα ειναι ο ενισχυτης που εχεις βρει.

 

Δηλαδή στο δεύτερο κανάλι έχεις την παραμόρφωση του πρώτου καναλιού, αλλά σε πιο λογικές εντασεις?

Και το πρώτο κανάλι είναι ακριβώς το ίδιο με τον αντίστοιχο μονοκάναλο?

Δεν ισχύουν αυτά τα περί "κακής ποιότητας" των δικάναλων?

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύουν αυτά τα περί "κακής ποιότητας" των δικάναλων?

 

οποιος τα λεει αυτα ειναι απλα ΑΣΧΕΤΟΣ.καθε σχεδιαση ενισχυτη εξυπηρετει καποιους συγκεκριμενους σκοπους,δεν υπαρχουν....ποιοτικοι και μη..ποιοτικοι ενισχυτες ;D ;D ειδικα σε αυτα τα επιπεδα τιμων και κατασκευων ;) 

 

Δηλαδή στο δεύτερο κανάλι έχεις την παραμόρφωση του πρώτου καναλιού, αλλά σε πιο λογικές εντασεις?

 

περιπου με εμφαση βεβαια στην παραμορφωση "προενισχυσης" (μοντερνο μεταλ δηλαδη)

 

Και το πρώτο κανάλι είναι ακριβώς το ίδιο με τον αντίστοιχο μονοκάναλο?

 

περιπου και αναλογα με το μοντελλο στον jcm 800 ειναι πολυ κοντα.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ειχα & εγω τον Marshall JCM 800, μια χαρα επαιζε.

Το καθαρο του μου αρεσε,το βρωμικο πρεπει να το ανοιξεις αρκετα για να βγαλει

καλο ηχο.

Εναι απο τους marshall, που οσο τον ανοιγεις τοσο ποιο καλα παιζει.

Φυσικα πρεπει να τον ακουσεις πρωτα.

 

http://www.theguitarweb.com/marshalljcm800.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη παρεις τετοιο μηχανημα παρα μονο με attenuator καλο...

 

και τα δικάναλα αρέσουν σε πολλούς παντως.

 

δες και τα silver jubilee για μεγαλύτερη ποικιλία ήχων.

 

Άν θες δες και το orange tiny terror κομπο. Εχει ηχους σαν αυτους που ψαχνεις σε χαμηλα βατ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Άν θες δες και το orange tiny terror κομπο. Εχει ηχους σαν αυτους που ψαχνεις σε χαμηλα βατ.

 

Δε θα το έλεγα.Περαν του οτι οι orange εχουν δικο τους χαρακτηριστικο ηχο, ο συγκεκριμενος ειναι cruch machine, που να βγαλει modern metal παραμορφωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου