Προς το περιεχόμενο

Marshall... Μονοκάναλοι - δικάναλοι.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τον jcm 800 πάρτον με κλειστά μάτια..Όλοι οι λαμπάτοι θέλουν μεγάλες εντάσεις στον τελικό για να compressaroun και να βγάλουν αυτό το γλυκό τέλειο και γκαζάτο ήχο και ακόμα περισσότερο οι marshall..Εγώ προσωπικά επειδή έχω ένα jcm900(άλλη σειρά παρόμοια λειτουργία-ο 800 είναι ανώτερος)παίζω με τον τελικό σχεδόν τέρμα και κόβω λίγο απο το preamp..

Για να παίζεις με ήχο Pozer και metal είναι ότι πρέπει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη παρεις τετοιο μηχανημα παρα μονο με attenuator καλο...

Άκουσα την άποψη να τσιτώσεις μεν τον ενισχυτή για να πάρεις ό,τι περισσοτερο μπορείς από αυτόν, αλλά να χαμηλώνεις το σήμα με ένα volume pedal. Ισχύει?

 

Τον ειχα & εγω τον Marshall JCM 800, μια χαρα επαιζε.

Αν θυμάμαι καλά είχες τον 100άρη. Σωστά?

 

Το βρωμικο πρεπει να το ανοιξεις αρκετα για να βγαλει καλο ηχο.

Εναι απο τους marshall, που οσο τον ανοιγεις τοσο ποιο καλα παιζει.

Όταν λέμε να τον "ανοίξουμε", εννοούμε τον τελικό ή την προενίσχυση?

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα το έλεγα.Περαν του οτι οι orange εχουν δικο τους χαρακτηριστικο ηχο, ο συγκεκριμενος ειναι cruch machine, που να βγαλει modern metal παραμορφωσεις...

100% θελεις τουλαχιστον overdrive,για να παιξεις μεταλ με τον tiny.

Συμφωνω με Odis.

 

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά να χαμηλώνεις το σήμα με ένα volume pedal. Ισχύει?

 

οχι φυσικα,μονο ΘΟΡΥΒΟ κερδιζεις ετσι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά... τι θα πει μεταλ παραμορφώσεις?? Εχετε παρεξηγήσει την ποσότητα του gain που ακούγεται στο μεταλ. Πολλοί καλλιτέχνες παίζουν με mid gain μεταλ μια χαρά. Ετσι διατηρείται και η καθαρότητα του ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ακούσει (ακόμα) τον Tiny Terror, νομίζω ότι τα παιδιά αναφέροντε στο ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι προσανατολισμένος στο power tube distortion (crunch) ενώ η πλειοψηφία του μοντέρνου metal ήχου έχει και υγιείς ποσότητες preamp distortion, κάτι που σώζεται με ενα αντίστοιχο καφροπέταλο.

 

Αναφέροντε στο χαρακτήρα δηλαδή όχι στην ποσότητα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο ενισχυτής που κοιτάζεις δυστυχώς δεν είναι τόσο καλός όσο τα μοντέλα έως το '83 (βλ. 4104).

 

Ο λόγος γι' αυτό δεν είναι φυσικά τα δύο κανάλια. Απλά η Μarshall το '84 άλλαξε τους ενισχυτές της και τους έκανε full pcb, χρησιμοποιώντας μια πιο φθηνή μέθοδο κατασκευής. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα τεράστιες αλλάγές στο πώς "διαχειρίζεται" τα ρεύματα ο ενισχυτής. Τα συνηθισμένα παράπονα γι αυτόν τον ενισχυτή (και τους μετέπειτα Marshall) είναι ότι "λασπώνουν" όσο οι εντάσεις (και τα γκάζια) ανεβαίνουν.

 

Ο συγκεκριμένος ενισχυτής, δεν είναι φυσικά ότι πιο all around κυκλοφορεί στο εμπόριο, και αν δεν έχεις το "φημισμένο" βρώμικο ενός JCM 800, το οποίο μπορεί να πάρει μπροστά και ότι πετάλι θες (και με αυτόν τον ενισχυτή δεν το έχεις, και δεν παίρνει και το ίδιο καλά τα πετάλια μπροστά), δεν βρίσκω τον λόγο να τον αποκτήσεις.

 

Κάτι ακόμα που προσθέτει στην αξία του ενισχυτή είναι τα μεγάφωνα. Τα μοντέλα έως το '83 είχαν επάνω τα Rola Celestion G12 65, τα οποία και σήμερα εξακολουθούν να θεωρούνται από τα καλύτερα ηχεία που έβγαλε η εταιρεία και τα Reissue κοστίζουν 350Ε το ένα. Τα G12 80 και τα G12 75 που ακολούθησαν δεν θεωρούνται το ίδιο καλά (τα G12 75 χρησιμοποίούνται σήμερα μόνο από μπάντες που παίζουν old school thrash, τα G12 80 μάλλον από κανέναν).

 

Γι αυτό κι αν κοιτάξεις τις τιμές στο ebay oι διαφορές στις τιμές μεταξύ των δύο μοντέλων είναι πολύ μεγάλες.

 

Έχοντας πει τα παραπάνω, υπήρξαν παρ' όλα αυτά πολλοί μεγάλοι κιθαρίστες που χρησιμοποίησαν μοντέλα από το 1984  και μετά, σε μια εποχή όμως που οι επιλογές ήταν πολύ λιγότερες από ότι είναι σήμερα (που μπορείς π.χ να φέρεις το kit του Metropoulos 800Ε).

 

Γι αυτούς τους λόγους εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα Marshall μετά το '83.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καποιος φιλος μου, ψαχνει για marshall combo silver jubilee.

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, πειτε μου παρακαλω την αποψη σας.

 

 

 

Μάκη ο συγκεκριμένος είναι άλλος ένας κακός ενισχυτής της marshall για τον οποίο ισχύουν τα όσα έγραψα παραπάνω. Είναι ένας μύθος το ότι είναι ο ενισχυτής που χρησιμοποιούσε ο Slash ο οποίος όμως έγραφε αποκλειστικά με ένα moddαρισμένο  60's 1959 plexi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου