Προς το περιεχόμενο

A guide to electronic music


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα παιδιά του Noiz!

 

Θέλω τη βοήθειά σας once more (και επιπρόσθετα, ελπίζω να έβαλα το θέμα σε σωστή κατηγορία).

 

Παίζω instrumental rock κατά βάση (γενικά instrumental βασικά) και θέλω να αποκτήσω και μια σχετική εμπειρία σε διάφορα στοιχεία ηλεκτρονικής μουσικής που επιθυμώ να ενσωματώσω στα όσα γράφω/παίζω.

 

Παραθέτω ένα παράδειγμα:

 

 

Θα ήθελα μια σχετική βοήθεια για το πως/που μπορώ να φτιάξω electronic parts όπως αυτά στο πρώτο μέρος του κομματιού, αλλά και "χαλιά" με Strings σαν αυτά που συνοδεύουν το κομμάτι σε όλη τη διάρκεια του.

Γιγνώσκω από DAW και ηχογραφήσεις, αλλά από τέτοια φάση είμαι εντελώς άσχετος.

Προσπάθησα να το βρω μόνος μου αλλά είναι πολύ χαώδες.

 

Έχω πάντως Ableton Live που από ότι ξέρω κάνει καλά τέτοιες δουλειές, αλλά και FL Studio (που δεν ξέρω αν κάνει καλά τη δουλειά του).

Ηχογραφώ με Reaper και από τα τεχνικά είμαι σχετικά ΟΚ.

Αυτό που θέλω είναι ένα "Creating Electronic beats -Dummy Edition-".  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το κομάτι που έβαλες δεν έχει ηλεκτρονικά parts στο πρώτο μέρος του, και δεν έχει strings σε όλη τη διάρκειά του. Προσωπικά, νόμιζα ότι είχες βάλει λάθος κομάτι.. αλλά συμπεραίνω ότι απλώς πρέπει να επαναδιατυπώσεις τα ερωτήματα σου.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για να βοηθήσει κάποιος θα πρέπει να γίνεις αρκετά πιο συγκεκριμένος. Συνεπώς πες μας ακριβώς τι μουσικό εξοπλισμό έχεις (hardware-software) και τι ακριβώς είναι αυτό που θέλεις να πετύχεις. Το παράδειγμα που παρέθεσες είναι ένα ambient κομμάτι με κάποια ηλεκτρονικά glitchy ρυθμικά μέρη. Τα pads είναι "κλασικά" presets που διαθέτουν synths του τύπου roland xp-50, yamaha motif, korg wavestation και που μπορείς να βρείς σε άπειρα vst instruments ακόμα και δωρεάν. Οι κιθάρες είναι περασμένες από τυπικά ψηφιακά εφέ (delay, flanger,reverb). Σαν σύνολο μιλάμε για post rock κατάσταση με άλλα λόγια.

Όσο για τα string parts, είναι από τα πιο τυπικά presets που μπορείς να βρείς οπουδήποτε ( ακόμα και σε δωρεάν vst instruments).

Με άλλα λόγια πες μας τι ψάχνεις: που θα βρείς ανάλογους ήχους, πως θα φτάσεις στο συνολικό ambient αποτέλεσμα, πως θα προγραμματίσεις κάθε μέρος...τι απ' όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηλεκτρονικα για τα οποια μιλας στην αρχη μαλλον, ειναι ηλεκτρονικα drums... Εκτως αν εβαλες λαθος κομματι... ;D

 

Γιγνώσκω από DAW και ηχογραφήσεις, αλλά από τέτοια φάση είμαι εντελώς άσχετος.

 

Γνωριζεις μονο απο ηχογραφισεις σε DAW ή και απο midi, vst instruments κτλ? Γιατι για αυτο που θες να κανεις, λογικα περισσοτερο με αυτα θα δουλεψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά με πήρατε από τα μούτρα.  :)

 

Δεν παρέθεσα το κομμάτι ως αμιγώς electronic κομμάτι, γιατί δεν είναι αμιγώς electronic κομμάτι.

Επιπρόσθετα, δεν ακούω electronic για να προτείνω κάποιο κομμάτι πιο evident.

 

Συν τοις άλλοις, με ενδιαφέρει να ενσωματώσω τα στοιχεία αυτά που ζητάω στο στυλ αυτό που παίζω, όχι να γράψω techno/trance ή ο,τι σχετικό τέλος πάντων.  :)

 

Φίλε kaimani κιθάρες ξέρω να γράφω, κιθαρίστας είμαι και παίζω και σε post rock μπάντα  :).

 

Το κομμάτι το παρέθεσα για τα εξής δύο απλά χαρακτηριστικά:

 

Από το 0:36 μπαίνουν αυτά τα glitched τύμπανα. Αυτό είναι το ένα μέρος που χρειάζομαι βοήθεια.

Πως πετυχαίνεις αυτό τον ήχο?

Προγραμματίζεις drums σε κάποιο drum machine και μετά τα περνάς από κάποιο plug-in?

Ξέρω να προγραμματίζω drums.Έχω Superior Drummer 2.0.

Θυμάμαι έπαιζε ένα plugin που λεγόταν Glitch. Αυτό είναι όλο κι όλο?

Τι προτείνετε?

 

Μετά π.χ. στο 1:36 μένουν τα Strings που σας λέω.

Κατανοώ ότι δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο.

Υπάρχει κάποιο αξιόλογο vst instrument να δοκιμάσω και να πειραματιστώ?

 

Εν ολίγοις σας ζητάω λίγη βοήθεια ως προς τα plugins γιατί δεν έχω κάποια ιδέα, και 1-2 που βρήκα δεν μου άρεσαν.

Επιπρόσθετα για τα glitched τύμπανα, ζητάω λίγη βοήθεια ως προς το programming.

Αυτά τα 2 απλά πράγματα...

 

Φίλε giorgosrida, γιγνώσκω και από Μidi και από vst instruments.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα πρόχειρο search:

 

Δοκίμασε από εδώ http://destroyfx.smartelectronix.com/    το dfx buffer override

 

Επίσης το Dblue Glitch ίσως να μπορεί να κάνει τη δουλειά.

 

Ως προς τον προγραμματισμό,το dfx αναφέρει ότι μπορεί να συνεργαστεί με MIDI,αλλά γενικά δε θα σκοτιζόμουνα αν κάνεις το σημείο που θες wave σε ένα ξέχωρο track δε θα είναι δύσκολο να χρησιμοποιήσεις το plugin.Ξανακάνεις το τελικό αποτέλεσμα wave για να μη σου τρώει cpu και θα είσαι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα strings και οποιοδηποτε αλλο ηλεκτρονικο ηχο τετοιου τυπου, υπαρχουν απειρα vst instruments, και μαλιστα μερικα πολυ καλα και free.. τσεκαρε αν θες εδω, εχει πολλα ακσιολογα πραματα απο τα οποια πολλα ειναι free: http://myvst.com/ ... Το συγκεκριμενο site, εχει και μια κατηγορια για κρουστα, με αντιστιχα vst, και σιγουρα εχει και διαφορα kits με ηλεκτρονικα τυμπανα... επισης, μπορεις να επεξεργαστεις καποια ακουστικα τυμπανα (πχ απο το superior που εχεις) η και καποια ηλεκτρονικα ακομα περισσοτερο, με διαφορα εφε (φιλτρα, overdrive, πολυ reverb και οτιδηποτε χωραει στην φαντασια σου και την αισθητικη σου, δεν υπαρχει περιορισμος) αλλα και διαφορους αλλους πιο συνθετους τροπους (reverse κτλ κτλ) για να παρεις ως αποτελεσμα τους ηχους που θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης, αμα δουλευεις καθολου cubase, τσεκαρε και το groove agend, το drum mashine του, εχι πολλα ενδιαφεροντα Kits σε τετοιο ηχο, οπως και διαφορα αλλα synths που εχει, στα οποια θα βρεις τουλαχιστον ωραια presets αμα δεν ξερεις να τα ρυθμιζεις περετερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου