Προς το περιεχόμενο

Επιλογή αυτοενισχυόμενoυ monitor για live για πληκτρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χερετε φιλοι και συναδελφοι.. μετα την προσφατη αγορα του korg pa2x pro αποφασισα να παρω και ενα καινουριο μονιτορ active αυτα ειναι που εχω στο ματι:montarbow17a.jpg

fbtmaxx.jpg

ζηταω τις γνωσεις σας πανω στο  θεμα αν ξερετε να μου πειτε τα αντιστιχα μοντελα της machie electrovoice jbl και φισικα τι θα επιλεγατε και γιατι.....ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. :)

Καταρχήν για να σε βολέψει ένα προσωπικό monitor για live θα πρέπει να έχεις ένα spare mono output στο πλήκτρο σου ώστε να στέλνεις αυτό στο monitor σου και τα main stereo out στην κονσόλα αλλιώς πρέπει να σου στέλνει πίσω ο ηχολήπτης καλώδιο από την κονσόλα του για να συνδεθεί το monitor (έτσι μπορείς να του ζητάς να ακούς και άλλα κανάλια άλλων μουσικών που έχουν συνδεθεί στην κονσόλα ;). Ενημερωτικά αυτά.

 

Από κει και πέρα όσον αφορά τις μάρκες που αναφέρεις όντως είναι από τις καλύτερες στο PA.

Η γνώμη μου για το τι να πάρεις εξαρτάται από τα εξής:

-Αν το θες και για προσωπική ακρόαση στο χώρο σου, αναζητάς πιο hi-fi ποιότητα και παίζεις σε "'ήσυχα" stage", τότε η γνώμη μου είναι να πας πρώτα σε mackie και κατά δεύτερον σε Jbl.

-Aν όμως ο χώρος που παίζεις έχει μεγάλες εντάσεις στο stage και επίσης η μεγάλη αξιοπιστία είναι ζητούμενο, τότε τα Electrovoice είναι μονόδρομος.

 

Χωρίς να έχω ξεχωρίσει ιδιαίτερα κάποια μοντέλλα, όποτε συναντώ κάποιο ηχείο αυτών των εταιρειών, υπάρχουν πάντα κοινά ακουστικά χαρακτηριστικά που δίνουν και το στίγμα της κάθε εταιρείας οπότε πάνω -κάτω τα παραπάνω ισχύουν γενικότερα στις σειρές που βγάζουν (κατά τη γνώμη μου πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ευχαριστω  που  απαντησες ,τωρα  οσο  αναφορα  τη  δουλεια  που  το  θελω ακου να δεις τι πεζει στην  περιοχη  της  ηπειρου οπου  δουλευω σηνηθως τα καλοκαιρια [πανιγιρια] δεν εχουνε 2 κονσολες  δηλαδη μια  για  παταρι  και  μια  για εξω  οποτε δεν  εχω  και  επιστροφες αυτο  ειναι σπανιο πραμα για την  περιοχη  εκει...ο  καθε  μουσικος  εχει δικο του  ηχειο εκτος οταν  παω απο  μακρια  που  το  ζηταω  αλιως δε  παω για  δουλεια.τελος παντον αυτα  ειναι  λεπτομεριες  το  θεμα ειναι  οτι  θελω  να  παρω  το  πιο  δυνατο κ ποιοτικο active  15" ηχειο απλα  να μου  προτινεις  κατι η καπιο συγκεριμενο αν εχεις  δοκιμασει.....  τυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, οκ, Εlectrovoice θα πάρεις για να μάχεσαι με αξιώσεις στην μεγάλη αναμέτρηση με τα ασυναγώνιστα κλαρίνα. ;D

 

Αστειεύομαι, λοιπόν πας για εδώ:

http://www.dolphinmusic.co.uk/shop/flypage/product_id/37188

 

Για να στο περιγράψω πως θα παίζει, είναι κάτι σαν την ταινία του James Bond:"Ζήσε και άσε τους άλλους να πεθάνουν" ;D

 

Καλές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, οκ, Εlectrovoice θα πάρεις για να μάχεσαι με αξιώσεις στην μεγάλη αναμέτρηση με τα ασυναγώνιστα κλαρίνα. ;D

 

Αστειεύομαι, λοιπόν πας για εδώ:

http://www.dolphinmusic.co.uk/shop/flypage/product_id/37188

 

Για να στο περιγράψω πως θα παίζει, είναι κάτι σαν την ταινία του James Bond:"Ζήσε και άσε τους άλλους να πεθάνουν" ;D

 

Καλές αγορές.

 

Μ'αρεσεις με καταλαβενεις.......... φιλε οντος  το ev που μου εδειξες τα σπαει θα δουμε μεχρι το ΜΑ'Ι' που τελειωνω απ το μαγαζι..προς το παρον τωρα ειμαι ηρεμα με το aviom [ακουστικα] ευχαριστω παντος που ασχολιθικες περι του θεματος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας!

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, είπα να ξεθάψω αυτό!

Ψάχνω κι εγώ να αγοράσω ένα αυτοενισχυόμενο ηχείο, αλλά θα το χρησιμοποιήσω ως προσωπικό μόνιτορ σε πανηγύρια, αφού συνδέω τα πλήκτρα μου και με την κονσόλα.

Το θέμα είναι ότι στα πανηγύρια παίζουν όλοι "στο Θεό" όσον αφορά τις εντάσεις και θέλω ένα μόνιτορ που θα μπορώ να το ακούω όταν από πάνω βαράνε ανελέητα τα montarbo w17a(σαν αυτό του πρώτου post)!

Θυμάμαι μια φορά που χρησιμοποίησα ένα Behringer(Νομίζω Β212), ενώ ήταν σε απόσταση ενός μέτρου από εμένα, δεν άκουγα τίποτα!!

Ψάχνοντας στο ίντερνετ κατέληξα σε 3:

-JBL EON 315 http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_119_282&products_id=10787

-SAMSON dB500a http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_119_282&products_id=11012

-YAMAHA MSR-400 http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_119_282&products_id=7078

 

Το Samson είναι το πιο δυνατό αλλά είναι αξιόπιστο?Τα άλλα δύο τουλάχιστον είναι γνωστές μάρκες.Διάβασα και σε ένα review ότι δεν έχει και πολύ καλή ποιότητα ήχου.

Στο JBL μου αρέσει το βάρος του και το design αλλά διάβασα ότι του λείπει ισχύς.

Το Yamaha διάβασα ότι έχει αξιοπρεπή ισχύ(μεγαλύτερη από το JBL), αλλά προβληματίζομαι από το 12" woofer.

Το JBL παρότι έχει μικρότερη ισχύ, θα έχει καλύτερα μπάσα από το Yamaha?

 

Τι μου προτείνετε να πάρω?Αν έχετε και καμιά πρόταση στα ίδια χρήματα(~550€), ευπρόσδεκτη κι αυτή!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου