Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για τον legacy της carvin


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πέρα από τι γουστάρει ο καθενας μας, το καθαρό κανάλι του Legacy ειναι απαράδεκτο,

για την τιμή που εχει.

 

Δηλ. στο demo του Vai για τον Legacy τα καθαρά αυτά δεν σου αρέσουν. Ε, είναι θέμα γούστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. στο demo του Vai για τον Legacy τα καθαρά αυτά δεν σου αρέσουν. Ε, είναι θέμα γούστου

Σου λεω τι ακουσα με τα αυτια μου στο σπιτι μου  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λεω τι ακουσα με τα αυτια μου στο σπιτι μου  ;)

 

 

Τώρα θα γίνω εγώ λίγο κακός..  ???

Δε γίνεται να λες οτι ο Legacy δεν έχει καλό καθαρό κανάλι και ότι δεν είναι θέμα γούστου..Αλλιώς σε όλα τα forum του εξωτερικού δεν θα τον είχαν ως κορυφαίο ενισχυτή για fusion και jazz..Έχει αντικειμενικά φοβερό καθαρό κανάλι απλά δε σου αρέσει και ειναι απόλυτα δεκτό..

Ότι το βρωμικό του όμως είναι σχετικά ιδιαίτερο ναι το δέχομαι..Όμως είναι και θέμα να ξέρεις να ψάξεις το eq του ενισχυτή-τα πετάλια (αν βάλεις)-τι κιθάρα θα βάλεις πάνω και φυσικα το πιο σημαντικό τι ήχο θα πάρεις έξω στη μίξη από το μικρόφωνο..

 

 

Οι boogie είναι μουντοί?????????Ποιος στο είπε αυτό αγόρι μου ;D ;D..Αυτοί που τα λένε αυτά είναι κατι ξυστήρια που βαράνε powerchord και είναι λες και παίζει ξιφομαχία..  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει κουβέντα κάνουμε..Είπες την γνώμη σου και με τη σειρά μου σου είπα κάποια επιχειρήματα για το που στέκει και που δε στέκει κατα τη δική μου γνώμη.. ;D ;D

 

ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εγω αγορασα τον legacy πριν κανενα μηνα...

 

και διαπιστωσα οτι η carvin με αυτο το μηχανημα ΔΕΝ κοροιδευει τον κοσμο...

 

δεν ειναι κανενα διαφημιστικο κολπακι για να πουλησουν...

 

οτι ακριβως διαβαζεις στο προσπεκτους και στα διαφορα σχολια για τα πλεονεκτηματα του legacy ειναι πραγματικοτητα...

 

2 φοβερα καναλια...ενα πενταθαρο που πραγματικα δεν γρεζαρει με τιποτα και εχει και headroom...και ενα πολυ <τραγουδιστο> lead...οτι ο ενισχυτης χρειαζεται ενα boost για τα σολο σε live καταστασεις ειναι αληθεια αλλα αυτο ειναι στα συν του για εμενα....γιατι το μηχανημα εχει ενα γλυκο και σφιχτο overdrive(οχι distortion) απο μονο του...και οταν πατας το boost ο ηχος <μαλακωνει>στα χερια σου και γινεται πιο <υγρος>..

 

σιγουρα το <κεφαλι>ειναι προσανατολισμενο σε πιο lead φαση και ισως καποιοι(και οχι αδικα)θελουν τον ενισχυτη πιο <τραγανο> με ενα παραπανω καναλι για ρυθμικα...ο ενισχυτης ομως εχει αρκετο eq για πολλες ρυθμισεις και αρκετα γουστα....

 

δεν θελω να γραφω ολοκληρα κατεβατα και να γεμιζω την σελιδα οποτε θα σταματησω...!! :-X

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν στο ψαξιμο για εναν Legasy και ειχα ακουσει τα καλυτερα απο τους περισσοτερους ,ποτε ομως τον ενισχυτη.Ευτυχως δεν τον πειρα γιατι για τη δουλεια που τον ηθελα (σπιτι και καμια μικρη προβα) ηταν τερας.

 

Καλοπαιχτος !

 

Στο φετινο NAMM παντως παρουσιαστηκε το δευτερο Legasy.Ισως γι αυτο να πετυχες και πολυ καλη τιμη. ;)

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν στο ψαξιμο για εναν Legasy και ειχα ακουσει τα καλυτερα απο τους περισσοτερους ,ποτε ομως τον ενισχυτη.Ευτυχως δεν τον πειρα γιατι για τη δουλεια που τον ηθελα (σπιτι και καμια μικρη προβα) ηταν τερας.

 

Καλοπαιχτος !

 

Στο φετινο NAMM παντως παρουσιαστηκε το δευτερο Legasy.Ισως γι αυτο να πετυχες και πολυ καλη τιμη. ;)

 

μεταχειρισμενο τον πηρα...

 

και μαλιστα σε πολυ καλη τιμη...καινουριο ειναι!!!δεν λεω <σαν καινουριο>γιατι τον αδικω!!! :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου