Προς το περιεχόμενο

Speaker Cab για να μην ενοχλώ τους γείτονες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη στο διαμερισμα που μενω εχω θεμα με τους απο κατω οι οποιοι ειναι και λιγο υπερβολικοι εχω καταφυγει σε λυσεις micro amp.

 

Παιζω με 4 ενισχυτες οι οποιοι ειναι

 

-Ζvex Nano Amp 0.5w

-Surprisesound labs Rock Block Amp 1.5w

-Vox Lil Night Train 2w

-Blackstar HT1R head 1w

 

τους οποιους αναλογα με το τι θελω νακουσω τους συνδεω σε μια Orange PPC 112 με Celestion V30

 

Τωρα για περαιτερω μονωση εχω κανει τα εξης.

 

1. Η Καμπινα παταει πανω σε 2 στιβες βιβλιων με αποτελεσμα να εχει σηκωθει 30 εκατπστα πανω απο το εδαφος και κατω απο τα βιβλια εχει χοντρο χαλι.

 

2. Πισω απο την καμπινα ακριβως εχω βαλει 2 μαξιλαροπουφ το ενα πισω απο το αλλο ακριβως πισω απο την πλατη της καμπινας

 

Επειδη εχω βαρεθει να με πρηζουνε και επειδη την επομενη φορα που θα βαρεσουν πορτα μαλλον θα την φανε κατακεφαλα και οτι θελει ας γινει σκεφτομουν μηπως κανω τα εξης

 

--1η λυση

 

Αλλαγη του Vintage 30  σε καποιο πιο low efficient speaker ...π.χ G12M Greenback (εκτος αν θελετε να προτεινετε καποιο αλλο) ωστε να μειωσω καπως και ηχο απο εκει...αξιζει?

 

--2η λυση

 

εχω δει 2 καμπινες με 10αρια ηχεια οι οποιες ειναι οι:

 

MArshall C110 (Celestion G10)

 

Vox V110NT (Celestion VX10N ??)

 

Εχει κανεις αποψη για τις 2 αυτες καμπινες? Θα καταφερω και αλλο μειωση ηχου αλλα με αξιοπρεπη αποτελεσματα? Πια απο τις 2 τσιριαζει καλυτερα σε Blues Rock, Hard Rock παιξιματα?

 

 

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατί δεν δοκιμάζεις attenuator; Εγώ παίζω και με JCM 2204 μέσα στο διαμέρισμα (όχι σε ώρες κοινής ησυχίας βέβαια γιατί δεν μπορεί να μην ακούγεται και τίποτα) με το MotherLoad Elemental χωρίς κανένα πρόβλημα. Εσύ με το που θα το συνδέσεις δεν θα χρειαστεί ούτε το volume του να κατεβάσεις μιας και τα -6db που θα έχεις σε full open θα σου είναι υπέραρκετά. Και δεν θα έχεις και καμία αλλοίωση του ήχου μιας που έτσι κι αλλιώς τα μεγάφωνα σου στο 1/100 των δυνατοτήτων τους παίζουν και χωρίς attenuation.

 

To Greenback είναι καλύ λύση επίσης κυρίως βέβαια επειδή ταιριάζει καλύτερα με τους 1/2 watt ενισχυτές σου (λιγότερα πρίμα, μεγαλύτερη αίσθηση όγκου με την κατάλληλη καμπίνα). Τα -3db επίσης είναι σημαντικά αλλά ας μη γελιόμαστε, attenuator χρειάζεσαι για μέσα στο σπίτι. Άσε που θα σου χρησιμεύσει και για τους μεγαλύτερους ενισχυτές σε πρόβες ή σε live (αν έχεις, κι αν κάνεις).

 

ΥΓ. Το δεκάρι Greenback ταιριάζει ακόμη περισσότερο και θα έχεις 5db (περίπου 50%) μείωση της έντασης (δεν πάει πιο κάτω νομίζω αυτό και κάποια jensen είναι τα πιο low efficient).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου γιατί δεν δοκιμάζεις να παίξεις και με ακούστηκα τις ώρες κοινής ησυχίας ; όπως και να έχει εφόσον έχεις ενισχυτες με 2 βατ το ανώτερο τότε λογικό ότι δεν υπάρχει άλλη λύση. Υπάρχουν ακούστηκα με 30 ευρώ ασύρματα με φοβερή απόκριση σε μπασα κτλ. Θα τα γουστάρεις τόσο πολύ όταν τα μάθεις που δεν θα τα βγάζεις. Γιατί δεν λέει να ενοχλεις όπως και να χει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δηλ.θεωρεις τον εαυτο σου ...καλο γειτονα (με 4 καμπινες Μαρσαλ να μαμανε τους διπλανους?)

 

επισης οσο διαρκει το μισθωτηριο συμβολαιο ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να σε διωξει απο πουθενα (φυσικα οταν ερθει η ωρα της ανανεωσης παιρνεις το τριτο το μακρυτερο και καλα να παθεις αφου εισαι κανιβαλλος)

+137  :)

 

Σε σχέση με το αρχικό ερώτημα, είμαι της άποψης ότι με ενισχυτή 0.5-1.5 W, κατάλληλη απομόνωση της καμπίνας από το πάτωμα, κατάλληλη επιλογή ωρών και λίγη διπλωματία/ευγένεια δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αν το πρόβλημα επιμένει, τότε πράγματι ένας attenuator θα βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι ατενουειτορ να μπει σε ενισχυτη 1 βατ. Πιο ακριβό θα είναι το ατενουειτορ. Ένας ενισχυτης ένα βατ παίζει και σε εντάσεις ψιθύρου. Αν δεν μπορεί να μην ενοχλεί με το ένα και το μισό βατ τότε δεν πιστεύω ότι ένα ατενουειτορ θα διορθώσει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είmαι ιδιοκτήτης. Δεύτερον καφρος δεν είμαι μιας και παιζω 3 φορές την βδομάδα και ωρες 6-8 η πρωί 11-1.

 

Για να καταλαβεται κάτι. Οι από κάτω μου έχουν κάνει παρατήρηση ότι η γυναίκα μου δε πρέπει να φοράει τακουνι γιατί ακούγεται...δε κάνω πλακα. Επίσης δε νομίζω ότι έχω παίξει ποτέ πάνω από 45 db

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είmαι ιδιοκτήτης. Δεύτερον καφρος δεν είμαι μιας και παιζω 3 φορές την βδομάδα και ωρες 6-8 η πρωί 11-1.

 

όταν παίζεις, οι από κάτω μπορούν να:

 

- διαβάσουν;

- ακούσουν μουσική;

- δουν τηλεόραση;

 

 

 

Επίσης δε νομίζω ότι έχω παίξει ποτέ πάνω από 45 db

 

Με δεδομένο τον παρακάτω πίνακα, παίζεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυνατότερα αφού ακούγεσαι στους γείτονες, αρκεί μόνο να δεις πως δύο άτομα που κουβεντιάζουν φτάνουν τα 60 ντεσιμπέλ

 

http://www.noisehelp.com/noise-level-chart.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δικιο. Το σίγουρο είναι όμως ότι αν θυμάμαι καλά ο νόμος έχει όριο το 90 db σωστά;

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δικιο. Το σίγουρο είναι όμως ότι αν θυμάμαι καλά ο νόμος έχει όριο το 90 db σωστά;

 

ας υποθέσουμε πως ναι

 

1. το νόμιμο είναι και ηθικό;

 

2. εσένα, σε ενοχλει κανείς ακουστικά, με κάποιο αντίστοιχο τρόπο, στην πολυκατοικία; ώστε να έχεις κάποιο αντίλογο;

 

Τα τακούνια της συζύγου του δεν νομίζω ότι παρεμποδίζουν τέτοιες διαδικασίες. ;D

 

έχεις περάσει ποτέ κάποιο διάστημα εβδομάδων-μηνών-ετών κάτω από γείτονα που περπατάει σε πάτωμα με τακούνια;

 

και βέβαια δεν είναι αυτό το θέμα μας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι, αυτοί είναι που έχουν το πρόβλημα....

 

ε ρε και να σε είχα στην πολυκατοικία... τι ωραία που θα περνούσαμε τα δυό μας...

 

Ωχ Ωχ Ωχ και απο οτι εχω ακουσει εσυ εισαι και ερωτικο παιδι...

 

Παντως εγω θα επιμεινω οτι με εναν blackstar 1 βατ θεωρω οτι κατι δεν κανει σωστα το παιδι... Δεν μπορω να πιστεψω οτι με ενισχυτακι 1 βατ ενοχλει το κοσμο...

 

Μηπως φιλε op το βαζεις στο τερμα ? Γιατι ενας ενισχυτης ενα βατ θεωρω οτι στο 2 που περιπου ακους ομορφα μεσα σε ενα δωματιο και ο ενισχυτης παιζει και σωστα δεν ειναι συνατον σε φυσιολογικες ωρες να ενοχλεις...

 

Μηπως βαζεις και τιποτε μπακινγκ τρακ και γινεται χορωδια ? Δωσε λεπτομεριες... τι αλλο ? Αν απο την αλλη εισαι 100% σιγουρος οτι εσυ εισαι σωστος και αυτοι ειναι οι υπερβολικοι τοτε γιατι ψαχνεσαι εσυ για λυση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου