Προς το περιεχόμενο

Nightmare (cigaret13)


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα αγριεμένο τραγουδάκι μακριά από τα συνηθισμένα μουσικά μονοπάτια των συνθέσεών(sic)μου. Και ναι ξανατραγουδάω..... ??? ::) :-[ :P  Μερικές απλές λούπες τυμπάνων(τι άλλο; ),τρείς κιθάρες και το αγαπημένο Kumika bass μου :-X.  Συνειδητά το έφτιαξα απλό, με απλούς στίχους χωρίς φανφάρες αλλά Ελληνικούς, γιατί όπως έχω ξαναγράψει δεν κατέχω τόσο καλά την Αγγλικήν. Η Φωνή(μην βαράτε τα έχουμε ξαναπεί ότι δεν τό έχω) "βγήκε" βραχνή, όχι γιατί το επεδίωξα, αλλά γιατί μετά από πολλέεεεες προσπάθειες βράχνιασα και το άφησα έτσι....  https://soundcloud.com/cigaret13/nightmare

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμενα μ'αρεσει το τραγουδισμα σου.

Δεν ειναι παντα μονο η φωνη αλλα και ο τροπος που το λες.

Ετσι η αλλιως νομιζω πατας πολυ καλυτερα ρυθμικα και τονικα σε σχεση με πιο παλια τραγουδια.

Το κομματι δεν ειναι ακριβως το υφος μου-τωρα θα πεις τι ειναι το υφος του καθενος,ελα ντε-αλλα μ'αρεσουν ολα αυτα τα μικρα ριφφακια και σολακια της κιθαρας που παιζεις εδω κι εκει.Ωραιες κιθαρες γενικως.

 

Να βανεις Φωτη να ακουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Γιώργο δεν φτιάχνω και ανεβάζω τραγούδια για την φωνή μου (και το ξέρεις αυτό), αλλά για όλα τ'άλλα, απλά ελλείψει singer τα λέω(μουρμουράω :-X) εγώ.  Το συγκεκριμένο είδος και μένα δεν είναι my cup of tea, που λες κι εσύ, αλλά είπα να γράψω κάτι διαφορετικό. Τώρα με τι αποτελέσματα.......  ::) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Γιώργο δεν φτιάχνω και ανεβάζω τραγούδια για την φωνή μου (και το ξέρεις αυτό),

To ξερω αλλα ξερω και που μενεις γι'αυτο το νου σου!!

Να βαζεις,να βαζεις και με φωνη γιατι,με το συμπαθειο κιολας,δε μας νοιαζει τι λες. :)

Εμεις τα γουσταρουμε ρε φιλος.

 

Περα απο την πλακα οταν γραφεις κατι με φωνη λειτουργεις διαφορετικα κι αυτο

δινει αλλο ενδιαφερον σε καποιες συνθεσεις.

Το νου σου λεω.  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος Φώτης!

 

Λοιπον οι δικές μου παρατηρήσεις συμπνεουν λιγο πολυ με τον φίλτατο gvour αλλά για να λύσω και δική μου απορία, αν θες και έχεις το χρόνο προτείνω το εξής: Επειδή τραγουδάς εδώ πολύ ρυθμικά και με αρκετό γρέζι, βασικά αρκετά αλήτικα, θα άξιζε ίσως να ξαναεπιχειρήσεις μια μίξη όπου η φωνή δεν θα ειναι τόσο stand-out: χαμήλωσε την ελαφρώς, βάλε λίγο βάθος, και γενικά δώσε λίγο παραπάνω όγκο / άπλωμα στα όργανα για να χωθεί η φωνή κάπου ενδιάμεσα.

 

Και στο λεω αυτο όπως είπα όχι ως συμβουλή κτλ αλλα από δικη μου περιέργεια μιας και αφου εχεις τα παντα ηχογραφημενα, ισως μια γρηγορη επαναπροσέγγιση της μίξης να έδινε τελείως άλλον αέρα στο κομμάτι - ήταν αρκετά καθαρό για το στύλ του ίσως δλδ (σκέψου ηχογραφήσεις Σιδηρόπουλου κτλ για να καταλαβεις τι λεω, όσο κλισε και αν ακουγεται)

 

Μπραβο και περιμένω ενα ενδεχόμενο retake στη μίξη - δως του να καταλαβει μεχρι να βγει αυτο που θες :) :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξαναεπιχειρήσεις μια μίξη όπου η φωνή δεν θα ειναι τόσο stand-out: χαμήλωσε την ελαφρώς, βάλε λίγο βάθος, και γενικά δώσε λίγο παραπάνω όγκο / άπλωμα στα όργανα για να χωθεί η φωνή κάπου ενδιάμεσα
Τάκη, το να χαμηλώσω την φωνή και να βάλω βάθος το κάνω, αλλά να δώσω λίγο παραπάνω όγκο / άπλωμα στα όργανα δεν ξέρω πως να το κάνω στην μίξη!!!!!εκτός εάν εννοείς να αυξήσω τα μεσαία και τα μπάσα, το άπλωμα όμως; Και κάτι ακόμα, δεν είμαι τραγουδιστής, είμαι φάλτσος και με χάλια αναπνοές.  Πάντως εάν θές εξήγησέ μου καλύτερα πώς να κάνω αυτά που είπες γιατί δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος με το άσμα και ειδικότερα με το ρεφραίν (που μάλλον θα το ξαναγράψω).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου