Προς το περιεχόμενο

Nightmare (cigaret13)


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισυνάπτω το άσμα με άλλη μίξη, μικρές αλλαγές στην φωνή περισσότερο, προσπαθώντας να ακολουθήσω τις υποδείξεις του AuditoryDriving. Τώρα τι βγήκε.... ::)  Όποιος δεν βαριέται ας κάνει μιαν ακρόαση :D

Nightmare_2.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τάκη, το να χαμηλώσω την φωνή και να βάλω βάθος το κάνω, αλλά να δώσω λίγο παραπάνω όγκο / άπλωμα στα όργανα δεν ξέρω πως να το κάνω στην μίξη!!!!!εκτός εάν εννοείς να αυξήσω τα μεσαία και τα μπάσα, το άπλωμα όμως; Και κάτι ακόμα, δεν είμαι τραγουδιστής, είμαι φάλτσος και με χάλια αναπνοές.  Πάντως εάν θές εξήγησέ μου καλύτερα πώς να κάνω αυτά που είπες γιατί δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος με το άσμα και ειδικότερα με το ρεφραίν (που μάλλον θα το ξαναγράψω).

 

 

Φώτης, κατα πρώτον έχω το ίδιο θέμα που περιγράφεις και σε καταλαβαίνω απόλυτα :) Το άπλωμα εννοώ γράψε πχ άλλη μια κιθάρα ρυθμική και παναρε τες, ίσως παίξε λίγο με το eq οπως είπες με σκοπο φυσικά η φωνή σου να κάτσει και να φαίνεται να ρολάρει μαζι με τα όργανα γιατι εδώ είχα μια αίσθηση ότι πότε η φωνή τράβαγε τα όργανα και πότε το αναποδο.

 

Αυτα οσο μπορω να τα περιγράψω όντας ομοιοπαθής και μη κατέχοντας το θέμα της μίξης, ισως καποιος πιο ειδικός να μπορεί να δώσει τα φώτα του. Η γενική ιδεα παντως ειναι να δωσεις μια πιο δεμένη μίξη, ίσως λίγο πιο βρώμικη, με πιο καλη τοποθετηση συχνοτικα της φωνης απεναντι στα οργανα και με λιγο πιο απλωμενο ισως στερεοφωνικά ήχο - χρησιμοποιησε και κανα modulation εφφε στις κιθάρες, κανα Phaser πχ :)

 

Παντως εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι, αναλογα με το σημειο εκκίνησης, 5 φορές να έγραφα ενα κομματι 5 φορες θα ακουγοταν διαφορετικα καθότι κινουμαι ως επι το πλείστον ενστικτωδώς ακόμη οσον αφορά τα παραπάνω θέματα, οποτε don t worry, καν του μια επαναπροσεγγιση :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου το τραγουδι για εμενα overall ειναι εξαιρετικο. Απο ολες τις αποψεις + την ερμηνεια.

 

Η δευτερη μιξη ειναι σαφως ανωτερη και ορχηστρικα.

 

Ομως νομιζω οτι η φωνη τωρα θελει 1 εως 2 db πιο πανω, πειραματισου λιγο να βρεις το ....sweet spot. Και αν διακρινω καλα εχεις λιγο  reverb στη φωνη και στη δευτερη εκδοση το ανεβασες ελαχιστα, αν εχω δικιο η αν δεν με μπερδευει το πολυ για εμενα χαμηλωμα της φωνης μαζι με αυτο την πνιγουν με τα πιατινια σε καποια σημεια.

 

Η ενορχηστρωση και οι επιλογες στην διαμορφωση του ηχου σου ειναι .... super superb!!. YEEEEEAAHHHH!!!! αν ησουν τραπεζα και ημουν οικος αξιολόγησης θα σου εβαζα άριστα!!!! λολ

 

Μπραβο!!!

 

edit. και επειδη ασυναισθητα το εχω στο media player να λουπαρει και το εχω ακουσει πανω απο 10 φορες μεχρι στιγμης, απο εκει φαινεται οτι ειναι εξαιρετο.

Και μεχρι το πρωι να το ακους δεν το βαριεσαι.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισυνάπτω το άσμα με άλλη μίξη, μικρές αλλαγές στην φωνή περισσότερο, προσπαθώντας να ακολουθήσω τις υποδείξεις του AuditoryDriving. Τώρα τι βγήκε.... ::)  Όποιος δεν βαριέται ας κάνει μιαν ακρόαση :D

 

Φώτης τώρα είδα οτι είχες απαντήσει, μαλλον γράφαμε ταυτόχρονα :) οποτε το προηγουμενο μου σχολιο ηταν χωρίς να έχω ακουσει τη 2η μιξη :)

 

Και μένα μου φαίνεται αρκετά καλύτερο τώρα  - στο reverb μπορεις να βγάλεις λίγο μπάσα; (μιας και η φωνή σου ειναι τίγκα μπάσα, ίσως γι αυτο να μη σου κάθεται καλα το βάθος)

 

Θα σου πρότεινα να ξαναγραψεις τη ρυθμικη αλλη μια φορα με ελαφρως διαφορετικο ήχο και να τις βάλεις και τις δύο δεξια και αριστερα (παίξε με το pan) και η φωνή ίσως κάτσει ακόμη καλύτερα!

 

Επίσης, γεια σου cos_dr :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κι εγώ ότι είναι αρκετά καλύτερο τώρα αν και θα ήθελα λίγο πιο πάνω τη φωνή. ;)

 

Δοκίμασε Φώτη αυτό που λέει ο Τάκης (Auditory) για περισσότερες ρυθμικές κιθάρες και ρύθμιση αυτών με pan. Θα δεις ότι ακούγεται πολύ καλύτερα. Απλά μην αντιγράψεις την άλλη ρυθμική, γράψε την ξανά. ;)

 

Χαιρετώ τους ξενύχτιδες φίλους! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ βέβαια όταν είσαι νέος έχεις αντοχές, ξενυχτάς....... 8).  Για την φωνή, πρέπει να πώ πως με πήρε στον λαιμό του ο Gvour (ναι ο γνωστός :-*) γιατί κάποτε, σε άλλα project, με παρότρυνε να την έχω μπροστά..... :o ;D  Οι rythm κιθάρες είναι δύο, μία στις 3-4 πάνω χορδές (μπασαριστή) και η άλλη (φανκέ) στις 4 κάτω. Στην τωρινή version τις έχω πανάρει 40% δεξιά αριστερά. Ξαναπείραξα την φωνή, έδωσα λίγο gain στην solo, χαμήλωσα τα πιατίνια και έδωσα λίγο space στα τύμπανα.  Ανέβασα μια καινούρια εκδοχή (ελπίζω τελευταία ::)), η προηγούμενη υπάρχει ακόμα στο Soundcloud. Αυτά και φυσικά Ευχαριστώ όλους όσους είχαν την υπομονή(μαζοχισμό; ) να το ακούσουν και να γράψουν.              

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έλεγξα Δημήτρη αλλά δεν μπόρεσα να το διορθώσω, οπότε το ανέβασα στο Soundcloud....αυτό ξέρουμε αυτό εμπιστευόμαστε.......                                                   https://soundcloud.com/cigaret13/nightmare-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου