Προς το περιεχόμενο

αλλαγη μαγνητων HELP!!


gilmour0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

εχω μια ηλεκτρικη epiphone κ θελω να αλλαξω τους δικους της μαγνητες

τι εχετε να προτεινεται??σκεφτομαι για S.Dunkan

μου αρεσουν blues,funky,lead solos, oxi metal

επισης για pod xt3 live τι γνωμη εχετε??

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα.κανε ενα κοπο και ριξε μια ματια παρακατο στα σχετικα θεματα και αν δεν καληφθεις επανερχεσε.

ο S.D.εχει πολους hum ριξε μια μαιτια και στο site και διευκρηνιζεις μετα σε ποιους κατεληξες

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα την ίδια ακριβώς ερώτηση για αρκετό καιρό και τελικά κατέληξα σε μια λύση με πολύ καλό αποτέλεσμα και ήχο:

 

Gibson Burstbuckers!(#1 and #2)

 

Μάλιστα μπορείς να βρεις gibson μαγνήτες σε καλές τιμές και φυσικά μεταχειρισμένους. Νομίζω είναι αυτό που ταιριάζει στην Epi LP standard και παίζει "τα πάντα" σχεδόν με ωραίο χαρακτήρα.

 

http://www.musik-schmidt.de/de/E-Gitarren/Tonabnehmer-fuer-E-Gitarren?cat=27&sort=&XTCsid=c187e8783d9e9ae16214b3a25a7e4067&filter_id=293

 

Πριν αγοράσεις gibson pickups όμως δες πληροφορίες αλλά μάθε και να τους ξεχωρίζεις από τους fake που κυκλοφορούν:

http://www.provide.net/~cfh/paf.html

 

 

*ενα δικό μου tip για μαγνήτες είναι:

αν σε ικανοποιεί ο neck pickup και είναι αρκετά smooth, απλά βάλε έναν δυνατό και καλό μαγνήτη στη γέφυρα για "γκάζια". Εχω δοκιμάσει να βάλω seymour JB στη γέφυρα μιας copy Les Paul, και έναν ibanez inf στην πανω θέση.Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό κι οικονομικό. Aπλά η πάνω θέση δεν είχε το ίδιο sustain. Βέβαια γούστα είναι αυτά.... πολλοί θα διαφωνήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω  lp epiphone αλλα sg-310 με 2 hum

σκεφτομουν για duncan αυτους

 

SH2N-4C BLK Jazz Neck

SH-1N 59

Sh-4 BLK Jeff Beck

SH-13 Dimebucker

APH-1N ALNICO II PRO

SH-1N 59

 

τι λετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω  lp epiphone αλλα sg-310 με 2 hum

σκεφτομουν για duncan αυτους

 

SH2N-4C BLK Jazz Neck

SH-1N 59

Sh-4 BLK Jeff Beck

SH-13 Dimebucker

APH-1N ALNICO II PRO

SH-1N 59

 

τι λετε??

 

H λιστα σου εχει μεσα απο alnico II paf μεχρι dimebucker!Πρεπει να αποφασισεις σε τι ειδος μαγνητη θες να κινηθεις για να σου προτεινουμε κατι.

Εν ολιγοις οι μαγνητες που διαλεξες ειναι τοσο διαφορετικοι μεταξυ τους που δε μπορουμε να σου πουμε απλα παρε τον ταδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O jeff beck ειναι για bridge, οποτε αν τον βαλεις στο neck θα εχεις λιγο οτι να ναι ηχο.

Ο jazz ειναι ωραιοτατος για neck.

Τωρα για bridge ο jeff beck (που δε λεγεται κανονικα ετσι αλλα τελος παντων) ειναι κλασσικη λυση, ταιριαζει πολυ με τον jazz, θα τους βρεις και σε σετακι πιο φθηνα.

Αν θες υπερβολικα πολυ καφριλα ή αν τον ακουσες καπου και σε ενθουσιασε, πανε για τον dimebucker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου