Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα ---> Πεταλάκια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι ακόμα;

Το ένα πεταλάκι που θα πάρω έχει μετασχηματιστή 12V.

Το άλλο έχει 9V.

To τρίτο δεν γνωρίζω...

Εγώ ποιον μετασχηματιστή να χρησιμοποιήσω;

 

- Τον 12άρη για όλα;

 

- Τον 9άρη για όλα;

 

- Ή και τους δύο, έναν για κάθε πετάλι;

 

Με το τρίτο πεταλάκι τι θα κάνω; Πως θα ξέρω ποιον μετασχηματιστή να βάλω από τους δύο;

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο να μαθεις καταρχην τι μετασχηματιστη παιρνει το τριτο πεταλι (καθε  πεταλι βασικα). Για πες ποια 3 πεταλια θες να βαλεις μπρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο να μαθεις καταρχην τι μετασχηματιστη παιρνει το τριτο πεταλι (καθε  πεταλι βασικα). Για πες ποια 3 πεταλια θες να βαλεις μπρος...

Ναι, αλλά δεν ξέρω από που θα το μάθω... Λογικά θα το λέει στο Manual του μέσα στο κουτί του.

Τα πετάλια είναι ένα Morley Dual Bass Wah, ένα Electro Harmonix Bass Big Muff και ένα EBS Valvedrive.

Το Bass Big Muff λέει ότι θέλει 9βολτο μετασχηματιστή ενώ το EBS 12βολτο.

To Morley δεν ξέρω...

Επίσης, δεν ξέρω με ποια σειρά πρέπει να συνδεθούν....

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτισο κατι πο μπασιστας χρησιμοποιη τοσο πολλα εφε?γιατι εχω μια πεταλιερα της zoom και ενα πεταλι για distortion απο την  behringer κ ειμαν αναμεσα στην αγορα ενος πεταλιου wah morley  η μια πεταλιερας της korg

δηλαδη τι ειναι καλητερο πεταλιερα ι πεταλακια????κ αν πεταλακια?ποσα μ τι εφε?

i was born for diyng.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτισο κατι πο μπασιστας χρησιμοποιη τοσο πολλα εφε?γιατι εχω μια πεταλιερα της zoom και ενα πεταλι για distortion απο την  behringer κ ειμαν αναμεσα στην αγορα ενος πεταλιου wah morley  η μια πεταλιερας της korg

δηλαδη τι ειναι καλητερο πεταλιερα ι πεταλακια????κ αν πεταλακια?ποσα μ τι εφε?

 

Καλύτερα να αφιερωνεις το χρονο που χρειαζεται για να γραψεις ενα κατανοητο μηνυμα, διαφορετικά μην περιμένεις και πάρα πολλά... υπάρχει επίσης και η δυνατότητα προεπισκόπησης (πριν τη δημοσιευση του μηνυματος σου) και αλλαγής (μετά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά δεν ξέρω από που θα το μάθω... Λογικά θα το λέει στο Manual του μέσα στο κουτί του.

Τα πετάλια είναι ένα Morley Dual Bass Wah, ένα Electro Harmonix Bass Big Muff και ένα EBS Valvedrive.

Το Bass Big Muff λέει ότι θέλει 9βολτο μετασχηματιστή ενώ το EBS 12βολτο.

To Morley δεν ξέρω...

Επίσης, δεν ξέρω με ποια σειρά πρέπει να συνδεθούν....

 

"All Morley pedals use Morley's 9VDC 300 milliamp regulated adapter. Center pin polarity

is negative."

 

9VDC center negative ειναι ο "στανταρ" ανταπτορας, αυτος που χρησιμοποιει και η Boss. Το EBS αν θυμαμαι καλα περιλαμβανει το μετασχηματιστη του;

 

Με δεδομενο οτι δεν εχεις καποιο πεταλι με DC out (καποιο pedal tuner π.χ.), ωστε να χρησιμοποιησεις ενα daisy chain για τα 2 9βολτα, το πιο πιθανo ειναι να χρειαστεις 1 12VDC ανταπτορα και 2 9VDC "Boss style".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"All Morley pedals use Morley's 9VDC 300 milliamp regulated adapter. Center pin polarity

is negative."

 

9VDC center negative ειναι ο "στανταρ" ανταπτορας, αυτος που χρησιμοποιει και η Boss. Το EBS αν θυμαμαι καλα περιλαμβανει το μετασχηματιστη του;

 

Με δεδομενο οτι δεν εχεις καποιο πεταλι με DC out (καποιο pedal tuner π.χ.), ωστε να χρησιμοποιησεις ενα daisy chain για τα 2 9βολτα, το πιο πιθανo ειναι να χρειαστεις 1 12VDC ανταπτορα και 2 9VDC "Boss style".

Επειδή δεν πολυκατάλαβα και τόσο καλά (στις υποψίες είμαι..!!  ;D ), εγώ με τα εξής, θα κάνω τη δουλειά μου όσον αφορά το Morley και το Bass Big Muff;

EBS AD-9: http://www.music123.com/EBS-AD-9-Adapter-331040-i1128449.Music123

THE SSSNAKE DC5 CABLE: http://www.thomann.de/gr/the_sssnake_dc5.htm

 

To Valvedrive έχει μέσα στην συσκευασία τον μετασχηματιστή του, οπότε θα χρησιμοποιήσω ξεχωριστά τον 12βολτο μετασχηματιστή για αυτό.

 

Με τα άλλα δύο τι γίνεται όμως;

 

(Με το Tuner δεν κατάλαβα ακριβώς... Αν βάλω και ένα Tuner στο Petalboard, αλλάζουν μετά τα πράγματα;)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν πολυκατάλαβα και τόσο καλά (στις υποψίες είμαι..!!  ;D ), εγώ με τα εξής, θα κάνω τη δουλειά μου όσον αφορά το Morley και το Bass Big Muff;

EBS AD-9: http://www.music123.com/EBS-AD-9-Adapter-331040-i1128449.Music123

THE SSSNAKE DC5 CABLE: http://www.thomann.de/gr/the_sssnake_dc5.htm

 

To Valvedrive έχει μέσα στην συσκευασία τον μετασχηματιστή του, οπότε θα χρησιμοποιήσω ξεχωριστά τον 12βολτο μετασχηματιστή για αυτό.

 

Με τα άλλα δύο τι γίνεται όμως;

 

(Με το Tuner δεν κατάλαβα ακριβώς... Αν βάλω και ένα Tuner στο Petalboard, αλλάζουν μετά τα πράγματα;)

 

Ωπα, πατατα δικη μου...  ;D Λογικα τα 2 9βολτα θα τα λειτουργησεις χωρις προβλημα οπως εδειξες. Ξεχνα το αυτο που ειπα για το κουρδιστηρι, απλα σκεφτομουνα πως χρησιμοποιω εγω το OneSpot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα, πατατα δικη μου...  ;D Λογικα τα 2 9βολτα θα τα λειτουργησεις χωρις προβλημα οπως εδειξες. Ξεχνα το αυτο που ειπα για το κουρδιστηρι, απλα σκεφτομουνα πως χρησιμοποιω εγω το OneSpot.

Α ΟΚ δηλαδή είμαι τότε??

Με το Tuner τι ακριβώς παίζει που είπες; Γιατί στο μέλλον σκέφτομαι να βάλω και ένα Tuner... Καλοβλέπω αυτό της BOSS.

 

Με τη σειρά σύνδεσης γνωρίζει κανείς πως πρέπει να τα βάλω?

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DSC02353.jpg

να κ η φωτο που υποσχεθηκα

απλος εγω εβαλα ακομα ενα ξυλο πανω στο αλλο ωστε να ειναι πιο ψηλα τα πισω πεταλια για να τα πατω πιο ευκολα!

για να το ετοιμασω ετσι οπως το βλεπεις με πηρε ενα 3ωρο(κ δουλευα χαλαρα ακουγοντας μουσικουλα)

Ωραία δουλειά έκανες!! Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο με την σειρά που θα βάλω τα δικά μου?? Με σειρά θα μπουν αυτά τα τρία πετάλια που ανέφερα στο προηγούμενο Post?

Σε περιπτωση που στο μέλλον αποκτήσω ένα Tuner και ένα Chorus, θα τα βάλω αλλιώς?

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου