Προς το περιεχόμενο

Fender Deluxe P-Bass Special


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@bassmike

Εχω παιξει πολλες φορες με Fender Jazz Bass Mexico delux ενος κολλητου,με active ηλεκτρικα,active μαγνητες,μπαταριες,rosewood ταστιερα και δεν ξερω και εγω τι αλλο...

Ποτε δεν μου αρεσε ο ηχος του.Aκομα και με τον Αmpeg ενισχυτη μου δεν καταφερα να βγαλω τον ηχο που ηθελα δλδ ζεστα,στρογγυλα μπασα αλλα εβγαιναν πολυ καλες ψιλες οι οποιες σου κανουν για slap.

Ειμαι της παραδοσιακης σχολης δλδ Fender Jazz Bass Mexico με passive.

Precision δεν εχει πεσει στα χερια μου ποτε.

 

@ολους τους υπολοιπους που το κουβεντιαζετε

ΥΠΟΜΟΝΗ!!!! ;D

 

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:o :o :o

μιλαμε για μερακληδες της καλης μ*λ*κιας, πραγματικοι βιρτουοζοι!!!

 

on topic: το jazz bass ειναι λογικα καλυτερη επιλογη για slap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως και να ειναι.

Δεν εχω ασχοληθει ποτε με Precision,αλλα εχω ακουσει οτι αποδιδουν καλυτερα σε πιο στρωτές,πιο flat,πιο πενατες μουσικες καταστασεις.

Βεβαια τα παντα εξαρτωνται πρωτα απο τα δακτυλα και μετα απο οργανα,ενισχυτες,ταστιερες κλπ

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως οι maple ταστιέρες έχουν αισθητή διαφορά στο slap(τρανά παραδείγματα Marcus Miller [maple]και Stanley Clarke [rosewood])- όλα αυτά φυσικά αν δεν κάνω λάθος στο τί παίζουν.  ::)

 

Τα maple (3 έχω παίξει όλα κι όλα) έχουν ελαφρώς πιο πολλή ατάκα νομίζω..

Θα συμφωνήσω όμως 100% με τον prog13 απο πάνω.Είναι όλα στα δάχτυλα. ;)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρις να εχω παιξει με maple,γνωριζω απο πολλους,οτι αποδιδουν καλυτερα στις ψιλες και στην ατακα οπως και στις κιθαρες.

 

Τωρα,αν τα συνδυασουμε ολα αυτα(και εφ οσον ο,τι λεμε ειναι σωστο)τοτε θα προτεινα Fender Jazz Bass delux με maple ταστιερα και ενισχυτη Gallien Krueger(Flea,Duff ''Rose'' McKagan).

Bεβαια ο Flea παιζει με Musicman,οποτε παμε σε αλλο επιπεδο και εχει και ψιλο καλα δαχτυλα ;D.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Bεβαια ο Flea παιζει με Musicman,οποτε παμε σε αλλο επιπεδο και εχει και ψιλο καλα δαχτυλα ;D.

 

Με Modulus δεν παιζει το παλικαρι αν δεν απατωμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[off topic]

O Flea παιζει με Μodulus το οποιο βασιζετε σε Musicman stingray,αν και αυτο που παραγει η Modulus διαφερει ως προς το bridge και στον μαγνητη που χρησιμοποιει ο Flea στο δικο του.

 

[on topic]

Αυτο που πιστευω οτι θα πρεπει να κανεις για να εχεις μια πιο ολοκληρωμένη αποψη ειναι αν μπορεις να δοκιμασεις το συγκεκριμενο μπασο. Επικρατει παντως η αποψη οτι η maple ταστιερα διακρινετε για περισσοτερο σκασιμο-ατακα,απο οτι μια rosewood αντιθετος υπερτερει στο sustain το rosewood αλλα καλυτερα και για αυτο θα ηταν να δοκιμασεις για να σχηματισεις μια προσωπικη αποψη για το λογο οτι ο καθενας λεει με βαση την προσωπικη του πειρα. Τελος θα προτεινα αν δοκιμασεις κατι σε Fender να δοκιμασεις και αυτο http://www.thomann.de/gr/fender_marcus_miller_bass_natur.htm ισως να ειναι κοντα γι αυτο το ειδος που γραφεις οτι ψαχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[off topic]

... και Musicman Stingray και πολλα αλλα εχει χρησιμοποιησει ο Flea οπως ολο το Blood Sugar Sex Magik τον εγραψε με το Wal Mach 2 εκτος απο The righteous & the wicked που χρησιμοποιει 5χορδο Μusicman η στην αρχη της περιοδιας του Stadium Arcadium χρησιμοποιουσε ενα Fender Jazz Bass δεκαετιας '60 και ξαναπροτιμησε το Μodulus τελικα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[off topic]

O Flea παιζει με Μodulus το οποιο βασιζετε σε Musicman stingray,αν και αυτο που παραγει η Modulus διαφερει ως προς το bridge και στον μαγνητη που χρησιμοποιει ο Flea στο δικο του.

 

[on topic]

Αυτο που πιστευω οτι θα πρεπει να κανεις για να εχεις μια πιο ολοκληρωμένη αποψη ειναι αν μπορεις να δοκιμασεις το συγκεκριμενο μπασο. Επικρατει παντως η αποψη οτι η maple ταστιερα διακρινετε για περισσοτερο σκασιμο-ατακα,απο οτι μια rosewood αντιθετος υπερτερει στο sustain το rosewood αλλα καλυτερα και για αυτο θα ηταν να δοκιμασεις για να σχηματισεις μια προσωπικη αποψη για το λογο οτι ο καθενας λεει με βαση την προσωπικη του πειρα. Τελος θα προτεινα αν δοκιμασεις κατι σε Fender να δοκιμασεις και αυτο http://www.thomann.de/gr/fender_marcus_miller_bass_natur.htm ισως να ειναι κοντα γι αυτο το ειδος που γραφεις οτι ψαχνεις.

 

Σωστος, αλλα ξεφευγει σιγουρα στην τιμη για την οποια ο φιλος θελει να διαθεσει τα φραγκα του.

Κατα τα αλλα πρεπει να ειναι απαιχτο μπασο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου