Προς το περιεχόμενο

Κορυφαία κάρτα ήχου;


astakoume

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλω να ανέβω σκαλοπάτι ποιότητας στην ηχογράφηση και να μην ξαναασχοληθώ με το θέμα... Γράφω το πολύ 4 κανάλια ταυτόχρονα. Δύο είσοδοι για μικρόφωνα είναι υπεραρκετά και δύο line in, σύνολο 4 in. Επίσης, να είναι firewire, 400 ή 800.

Δουλεύω imac, OS X 10.5.5 και logic 8. Ηχογραφώ κυρίως ακουστικά όργανα (έγχορδα και πνευστά) και φωνές. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου να έχει εφέ κλπ. Θέλω απλά να γράφω άψογα. Επειδή τα χρήματα σε αυτήν την κατηγορία δεν είναι λίγα, με ενδιαφέρει η εμπειρία σας με τέτοιου επιπέδου κάρτες ήχου. Τί προτείνετε;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιας και δουλεύεις με Mac, η λογική κίνηση είναι να πας για Apogee Ensemble ή για Metric Halo 2882.

Γύρω στο ενάμιση χιλιάρικο αμφότερες και σίγουρα με εξαιρετικό ήχο.

 

Όλα αυτά σε περίπτωση που ψάχνεις για ολοκληρωμένη κάρτα που να έχει τα πάντα πάνω της (AD/DA converters, προενισχυτές κλπ).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γενικά λοιπόν θές:

 

1. Ένα audio interface

2. Ένα preamp για μικρόφωνα

3. Κάτι για line in...

4. Μικρόφωνα (τα έχεις μάλλον).

 

Έχω τυφλή εμπιστοσύνη στις Lynx Studio κάρτες, και αν πάς για AD/DA converter υπάρχει η Aurora που είναι απίστευτη! Το ίδιο και οι apogee (απλά είμαι σε PC και δεν το κοίταξα το θέμα).

 

Οι converers δεν είναι, όμως preamps, και άρα για preamp εγώ πήρα της Grace Design το m201 που είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ (και επίσης ακριβός). Υπάρχουν και άλλες πάμπολλες μάρκες να κοιτάξεις, απλά δε μου έρχεται κάτι στο μυαλό...

 

Λύση "1 σε όλα" είναι το Fireface800/400 της RME, που έχει πολύ καλή φήμη. Άλλη λύση είναι της MOTU.

 

Ότι είπε ο Alchemist επίσης.

 

Αυτά που αναφέρω πάνε πάνω απο 3000 ευρώ, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θέλω να ανέβω σκαλοπάτι ποιότητας στην ηχογράφηση και να μην ξαναασχοληθώ με το θέμα... Γράφω το πολύ 4 κανάλια ταυτόχρονα. Δύο είσοδοι για μικρόφωνα είναι υπεραρκετά και δύο line in, σύνολο 4 in. Επίσης, να είναι firewire, 400 ή 800.

Δουλεύω imac, OS X 10.5.5 και logic 8. Ηχογραφώ κυρίως ακουστικά όργανα (έγχορδα και πνευστά) και φωνές. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου να έχει εφέ κλπ. Θέλω απλά να γράφω άψογα. Επειδή τα χρήματα σε αυτήν την κατηγορία δεν είναι λίγα, με ενδιαφέρει η εμπειρία σας με τέτοιου επιπέδου κάρτες ήχου. Τί προτείνετε;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Ότι καλύτερο υπάρχει:

 

http://www.prismsound.com/music_recording/products_subs/orpheus/orpheus_home.php

 

Διπλάσια τιμή βέβαια αλλά ανέφερες την μαγική λέξη "κορυφαία"...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metric Halo ULN-8

 

http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=31186

 

Από τις κορυφαίες, αλλά πανάκριβη (σε βαθμό αηδίας).

 

Metric Halo 2882 Expanded

 

http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=29821

 

Κορυφαία και σε πιο γηινη τιμή

 

Εγώ έχω RME Fireface UC

 

http://www.dv247.com/computer-hardware/rme-fireface-uc-usb-2-0-compact-audio-interface--63726

 

Η καλή επιλογή για τα λεφτά τους.

 

Ό,τι αναφέρθηκε πιο πανω είναι σωστό (Lynx, Orpheus) είναι σωστό, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία.

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Άη Πρότοκολ έχει μιλήσει στο παρελθόν με πολύ καλά λόγια για την Lynx, για την οποία δεν γνωρίζω τίποτα. Πείτε σας παρακαλώ πολλές λεπτομέρειες για αυτήν... (προτιμότερο μάλιστα αν κάποιος την έχει δουλέψει κιόλας).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Άη Πρότοκολ έχει μιλήσει στο παρελθόν με πολύ καλά λόγια για την Lynx, για την οποία δεν γνωρίζω τίποτα. Πείτε σας παρακαλώ πολλές λεπτομέρειες για αυτήν... (προτιμότερο μάλιστα αν κάποιος την έχει δουλέψει κιόλας).

 

Είναι η καλύτερη από τις προσιτές κάρτες (ήτοι, αυτές που μπορεί να πάρεις χωρίς να αναρρωτιέσαι αν είναι όντως καλύτερες, ή αν υποκρίνεσαι ότι είναι καλύτερες για να μην αυτομουτζώνεσαι).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είχα την LynxONE και προχώρησα σε αγορά της LynxL22. Και οι δύο έχουν ΠΟΛΥ καλό ήχο, σε σχέση με ότι άλλο είχα ακούσει μέχρι τότε! Δεν χρωματίζουν ιδιαίτερα, και άρα μου κάνουν. (επίσης το customer support είναι φανταστικό και ο Paul είναι άνθρωπος που ξέρει πολλά και τον εμπιστεύεται κανείς "τυφλά").

 

Γενικά στο θέμα "κορυφαία" (για προενισχυτές) αναρωτιέται κανείς γιατί χρωματισμό μιλάμε... Εγώ που είμαι στα κλασσικά, έψαξα να βρω ότι πιο "διαφανές" υπήρχε στα χρήματα που μπορούσα να διαθέσω. Αν κάποιος θέλει σύστημα για ανδρικά φωνητικά πάει σε... κάτι άλλο. Αν θέλει να ηχογραφεί κιθάρες, κάπου αλλού κοκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Ανακεφαλαιώνω

Η Apogee Ensemble, η Metric Halo 2882, η Ορφεύς και η Aurora Lynx  είναι μεν κορυφαίες αλλά έχουν παραπάνω εισόδους απ΄όσες έχω χρειαστεί και θα χρειαστώ ποτέ, οπότε μένουν απ΄εξω, εκτός και αν τις βρώ μεταχειρισμένες και με λιγότερα χρήματα. ;)

Η Lynx one και η 22 είναι  PCI κάρτες και δεν μπαίνουν στον  i mac. Εξω λοιπόν κι αυτές.

Οι RME Fireface800/400 έχουν τα γνωστά προβληματα με την firewire είσοδο. Ειχα προσπαθήσει να τις δοκιμάσω και δεν γινόταν με τίποτα... >:(

 

Και επανέρχομαι.

Δεν έχω καταλάβει αν η Metric Halo ULN-2 γράφει ταυτόχρονα 2 mic και 2 line, όποιος ξέρει παρακαλώ ας ενημερώσει.

H RME UC USB 2 φαίνεται ενδιαφέρουσα, πρέπει να την ακούσω λοιπόν (και να βρώ περισευούμενη USB είσοδο στο μηχάνημά μου).

broken tempo, αν έχεις τον χρόνο, τί όργανα ηχογραφείς και τί εντυπώσεις έχεις απο ακροάσεις;

Γενικά, θα προτιμούσα λεπτομέρειες για κάρτες τέτοιου επιπέδου με τις οποίες  να έχετε δουλέψει.

 

Υπενθυμίζω οτι ηχογραφώ κυρίως ακουστικά έγχορδα, πνευστά και γυναικεία φωνή και συνήθως γράφω ταυτόχρονα δύο μικρόφωνα και δύο line in, σύνολο 4 in.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου