Προς το περιεχόμενο

Μία παραμελημένη SG...


koraxprs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

ΤΙ????? :o :o :o :o

 

ΜΟΝΤΟΥΛΑΤΟΡΑΣ και κανεις ΜΠΕΝΤ??? :o :o :o :o

....

 

Οχι μόνο κάνω bend αλλά είμαι τόσο ξεδιάντροπος που δηλώνω δημόσια ότι μου αρέσει κι όλας.  ;D

 

ΠΡΟΣΕΞΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΜΙΛΑΣ. Είμαι ο bend guru  :P :P .

(My name is Guru, Bend Guru  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mπλόκαρέ το το ... τιμημένο να δεις το φως.

 

Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω, γιατί αν πάω για οριγιναλε floyd, θα είναι ακριβότερο από την κιθάρα!  :o

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει tune o matic δοκιμασε να περασεις τις χορδες οχι οπως στην πανω φωτο αλλα στην κατω.

 

nowrap0.jpg

 

 

 

θα δεις μεγαλη διαφορα.

 

Μην τα λες ολα ρε, μην τα λεεεες ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει tune o matic δοκιμασε να περασεις τις χορδες οχι οπως στην πανω φωτο αλλα στην κατω.

 

nowrap0.jpg

 

 

 

θα δεις μεγαλη διαφορα.

 

εμ, κάτι ξέρει ο μπαρμπα-huber (και άλλοι) παραπάνω, που περνάει έτσι τις χορδές!

PB120005.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπλόκαρέ το το ... τιμημένο να δεις το φως.

 

+180.006 ;D

 

Μιας και δεν το δουλευα ειπα να το κανω αλλα χρυση ζυμη....Χρυση ζυμη, και πετυχε ;D ;D ;D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ, κάτι ξέρει ο μπαρμπα-huber (και άλλοι) παραπάνω, που περνάει έτσι τις χορδές!

 

1ον) H Huber σου έχει wraparound ουσιαστικά, με μοντέρνα γέφυρα. Άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

2ον) Σε thread περί SG, μιλάς για Huber, κάτι που θα ήταν αδιανόητο 3 χρόνια πριν, ας πούμε.

Η ρετσινιά "ντροπή των ταυρομάχων" που σου έχω αποδώσει παραμένει βλέπω... ;D ;D 8) :P :-*

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) H Huber σου έχει wraparound ουσιαστικά, με μοντέρνα γέφυρα. Άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

2ον) Σε thread περί SG, μιλάς για Huber, κάτι που θα ήταν αδιανόητο 3 χρόνια πριν, ας πούμε.

Η ρετσινιά "ντροπή των ταυρομάχων" που σου έχω αποδώσει παραμένει βλέπω... ;D ;D 8) :P :-*

 

1ον ο τρόπος περάσματος πάνω απο την γέφυρα παραμένει όμως ο ίδιος με τα ίδια πλεονεκτήματα!

2ον ντροπή των ταυρομάχων εγώ? η SG βρίσκεται πάντα ετοιμοπόλεμη και είναι το τελευταιο όργανο που θα αποχωριστώ! Κατα καιρούς και απροειδοποίητα κάνει την εμφάνισή της και γίνεται σύραξη!!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντροπή των ταυρομάχων εγώ? η SG βρίσκεται πάντα ετοιμοπόλεμη και είναι το τελευταιο όργανο που θα αποχωριστώ! Κατα καιρούς και απροειδοποίητα κάνει την εμφάνισή της και γίνεται σύραξη!!  ;D ;D

 

Έτσι, έτσι, γράφε και κανένα τέτοιο μια στο τόσο γιατί θα μας υπερφαλαγγίσουν τελείως. ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, έτσι, γράφε και κανένα τέτοιο μια στο τόσο γιατί θα μας υπερφαλαγγίσουν τελείως. ;D

 

θα πάρουν φόρα... και .... (δεν το λέω!!).

SG Rules!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, έλειπα ένα 24ωρο, έχασα πολλά, τα παίρνω με τη σειρά:

 

Πάντως: σκληρότερα (ή περισσότερα) ελατήρια ---> πιο εύκολο bend. Και ακόμα πιο εύκολο με hardtail.  :)

 

+10

Ακριβώς αυτό ξέρω κι εγώ (και βρίσκω λογικό) οτι ισχύει και όχι αυτό:

 

Λοιπόν, σοβαρα τωρα, είναι λογικό αυτή με το τρέμολο να έχει πιο μαλακή αίσθηση. Αυτό οφείλεται στο ότι όταν εφαρμόζεις κάποια δύναμη σε μια χορδή, πχ όταν κάνεις ένα bend, υποχωρεί σε μικρό βαθμό το τρέμολο λόγω της αυξησης της τάσης που προκάλεσες. Στην περίπτωση του stoptail δεν υπάρχει τίποτα να υποχωρήσει, μιας και οι χορδές στηρίζονται σε ακίνητα μέρη (σταθερή γέφυρα και κλειδιά). Ετσι όταν πας να κάνεις το ίδιο bend με παραπάνω, νοιώθεις μια λίγο μεγαλύτερη αντίσταση σε σχεση με πριν. Εκει λέμε ότι έχει "πιο σκληρή αίσθηση". ;)

 

Άρα στην ερώτηση

μια prs custom 22 tremolo και μια prs custom 22 non-tremolo με τισ ιδιες χορδες και set-up εχουν διαφορα σκληροτητας????

η απάντηση είναι ναι, η stoptail είναι λίιιιγο πιο εύκολη.

 

Ολες  οι κιθαρες....ειτε το εχουν μακρυ ειτε ...κοντο :P (το μανίκι ;D) μπορουν να παιξουν μαλακα σαν βουτυρο ;D φτανει βεβαια να ΣΕΤΑΡΙΣΤΟΥΝ σωστα.Και οταν λεμε ολες ενοουμε ολες (εκτος και αν εχουν σοβαρες κατασκευαστικες ανωμαλιες..ειναι...ανωμαλες δηλ. :))

 

Η συγκεκριμένη παίζει να έχει επίκτητη ανωμαλία  :P :P από την κακομεταχείριση  ;D Άλλωστε είναι και η πιο φτηνιάρα SG... και από μια χρονική περίοδο (late 90's) που δεν έχω ακούσει να φημίζεται η Gibson για τις σταθερά ποιοτικές κατασκευές της

 

για να σοβαρευτουμε κι ολας (γιατι τα ακυρα που ειπωθηκαν στο thread αυτο ειναι πολλα) ΣΕΤΑΡΕΤΕ ΣΩΣΤΑ τις κιθαρες σας,ειναι κριμα να αποριπτετε και να "πετατε" κιθαρες μονο και μονο επειδη δεν "παιζουν μαλακά" λογω του οτι απλα ειναι ασεταριστες (και οταν μιλαμε για σετ απ μιλαμε για ΟΛΟ το πακετο δηλ. και fret dress & κοψιμο nut).

 

Έχει γίνει ΟΛΟ το πακέτο που λες  ;) Και ξαναλέω ότι μου είναι δύσκολο να καταλάβω πως ο ίδιος άνθρωπος που μου έχει φτιάξει Strat & PRS ακριβώς όπως τις θέλω δε μπορούσε να στρώσει την SG...

 

αν εχει tune o matic δοκιμασε να περασεις τις χορδες οχι οπως στην πανω φωτο αλλα στην κατω.

 

nowrap0.jpg

 

 

 

θα δεις μεγαλη διαφορα.

 

Ωραίο, ευχαριστώ, επειδη δεν το ήξερα, πως ακριβώς τις περνάς; (απλά ανάποδα στη γέφυρα και τις γυρίζεις από πάνω ή θέλει και κάποιο δέσιμο;)

 

Όσο για την SG, δώσε της βρε αδερφέ λίγη αγάπη...τόσο καιρό άπαιχτο είναι το κορίτσι θέλει tender love and care για να μαλακώσει  ;)

 

Λες;; ;D ;D

 

1ον ο τρόπος περάσματος πάνω απο την γέφυρα παραμένει όμως ο ίδιος με τα ίδια πλεονεκτήματα!

τα οποία σε σχέση με το τυλιχτό(όχι το πιτόγυρο  ;D ) είναι;;    (Σοβαρά ρωτάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου