Προς το περιεχόμενο

Μία παραμελημένη SG...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλα ετσι σου φαινοταν, γιατι η gibson εχει 22 ταστα ΕΞΩ απο το σωμα, ενω η prs ξεκιναει στο 15ο, οποτε λογικο ειναι να σου δημιουργηθηκε αυτη η εντυπωση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πιό σκληρή = πιό ασετάριστη. Οι κιθάρες με σκάλα 24 3/4" είναι πιό 'μαλακές" από αυτές με 25" και 25,5" σκάλα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι η SG είναι λίγο πιο κοντή αλλά όταν την κρατάς στα πόδια, λόγω κατασκευής φαντάζομαι, το μπράτσο της SG φτάνει σαφέστατα πιο μακρια από της PRS...

Πωπω, έβαζα πάντως ότι στοίχημα θέλατε ότι η SG ήταν πιο μακριά  ::) ::)

 

Α, αυτή είναι μια συνηθισμένη οφθαλμαπάτη. Πχ. το μανήκη του Kwsta79 όταν κρατάει μια Thunderbirdίνα στα πόδια του υπό μια συγκεκριμένη οπτική γωνία φαίνεται μεγαλύτερο από το δικό μου, όμως όταν βγάζουμε τις μεζούρες τον πιάνουν οι στεναχώριες.

 

Βάλε και κανένα κλιπάκι με την SG και τον Lonestar... αν και δεν έχεις μέσο ηχογράφησης, μου φτάνει μόνο να τον βλέπω - πάρε καμιά ψηφιακή κάμερα αν έχεις και δώστου!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθάρες με σκάλα 24 3/4" είναι πιό 'μαλακές" από αυτές με 25" και 25,5" σκάλα.

 

I know  ;D Θεωρητικά έτσι θα έπρεπε να είναι.

 

Επίσης πιό σκληρή = πιό ασετάριστη.

 

Την έχει κάνει ο ίδιος άνθρωπος που μου σέταρε την PRS (και είχε διαφορά πριν και μετά, και είναι απίστευτη τώρα πια), τι να πω;

 

Και τελικά τα θυμόμουν προφανώς ανάποδα αυτά μου μου είπε για τα scale lengths... :)

 

Α, αυτή είναι μια συνηθισμένη οφθαλμαπάτη. Πχ. το μανήκη του Kwsta79 όταν κρατάει μια Thunderbirdίνα στα πόδια του υπό μια συγκεκριμένη οπτική γωνία φαίνεται μεγαλύτερο από το δικό μου, όμως όταν βγάζουμε τις μεζούρες τον πιάνουν οι στεναχώριες.

 

Βάλε και κανένα κλιπάκι με τον Lonestar... αν και δεν έχεις μέσο ηχογράφησης, μου φτάνει μόνο να τον βλέπω - πάρε καμιά ψηφιακή κάμερα, αν έχεις και δώστου!

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

edit: Ειναι καταπληκτικός ο τρόπος που τελικώς τα θέματα περιστρέφονται γύρω από το μανίκη ;D ;D Του συγκεκριμένου τόπικ βέβαια τα'θελε ο κώλος του ;D ;D Επίσης όποιος ψάχνη... βρίσκη (άσχετο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, αυτή είναι μια συνηθισμένη οφθαλμαπάτη. Πχ. το μανήκη του Kwsta79 όταν κρατάει μια Thunderbirdίνα στα πόδια του υπό μια συγκεκριμένη οπτική γωνία φαίνεται μεγαλύτερο από το δικό μου, όμως όταν βγάζουμε τις μεζούρες τον πιάνουν οι στεναχώριες.

Το δικό μου το μανίκη είναι σαν το δεκανίκη λάκη, REGARDS.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε λοιπόν το ότι καταφέρνει ώντας κοντύτερη και μη έχοντας τρέμολο να είναι πιο σκληρή ανεβάζει την αξία του κατορθώματός της! 

η σκαλα να το καταλαβω, αλλα και η υπαρξη ή μη τρεμολου ( :D ) παιζει ρολο στη "σκληροτητα"???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σκληροτητα παιζουν (νομιζω)ρολο τοσο οι χορδες(καποιες σαν τις d'addario νομιζω λεγονατι κ high tension???) κ δεν νομιζω, το βλεπω καθε μερα το υψος των χορδων, για παιξε μια με χαμηλοτατο action k μια με υψηλοτατο κι ας ειναι η ιδια κιθαρα...By the way ποια εχει πιο ψηλα τις χορδες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη σκληρότητα παίζει λόγο και η κλίμακα της κιθάρας και ο τύπος χορδών και το τρέμολο και γενικά ότι κάνει την χορδή μακρύτερη (όπως γίνεται και στα string through μοντέλα σε σχέση με τα υπόλοιπα, το ύψος, κτλ, κτλ) και πιο χοντρή.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι νομιζω δεν ειναι τοσο αντικειμενικά τα πραγματα.Ο δασκαλος μου λεει οτι είχε πιασει μια gibby standard (no tremolo of course) και ήταν βούτηρο.. Οπότε.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου