Προς το περιεχόμενο

Μία παραμελημένη SG...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Πριν λίγες μέρες ένας πολύ καλός μου φίλος (κοντρα)μπασίστας ανακάλυψε σε ένα σπίτι γνωστού του  ::) την κάτωθι ταλαιπωρημένη Gibson SG. Πρόκειται, απ' όσο έψαξα το serial για μοντέλο του 99 (μάλλον "special", που για ποιο λόγο λέγεται special αδυνατώ να καταλάβω  ;D ), παρατημένη αρκετά χρόνια στη θήκη της και με εμφανείς τις φθορές από θερμοκρασία και υγρασία. Παρ'όλ'αυτά, και παρότι οι χορδες της δεν ήταν σε κατάσταση να παίξει κανείς κάτι σοβαρό για να καταλάβει, η αίσθηση της μου άρεσε αρκετά... Την πήγα σήμερα σε γνωστό μου μάστορα και έμαθα ότι είχε ξεκολλήσει και η ταστιέρα (από το nut μέχρι περίπου 3ο-4ο τάστο) και ότι ο ίδιος άνθρωπος την είχε επισκευάσει και τότε  ;D Για το δε βερνίκι μου είπε απλά να το αφήσω να φύγει μόνο του (λογικό μου φαίνεται) και ευτυχώς κατα τα άλλα η κιθάρα δε χρειάζεται τίποτα πέραν ενός γενικού συμαζέμματος (με μηδαμινό κόστος) για να είναι αξιόμαχη και αξιόλογη. Δεν ξέρω τελικά αν θα κάτσει να την κρατήσω αλλά για πείτε και οι υπόλοιποι γνώστες απόψεις και ιδέες! Απλά ήθελα να μοιραστώ την ιστορία μαζί σας  :)

 

ΥΓ. Οι φωτογραφίες είναι πολύ πρόχειρες από το κινητό εκείνη την ώρα στο μαγαζί και ζητώ συγγνώμη για την κακή ποιότητα λήψης τους  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καταπληκτικο....εγω 8α την κραταγα αν ημουν στη 8εση σου αλλα για να μου δωσεις να καταλαβω την βρικες τι???εγκαταληλημενη sry δεν καταλαβα :D

Sounds Like a Strat..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι! ;D Δεν είναι δα σκυλάκι  ;D

 

Τη βρήκε, όπως είπα, φίλος μου σε σπίτι γνωστού του και εκείνος του είπε να την κρατήσει, εαν τον ενδιαφέρει, διοτι ο ίδιος δεν παίζει πια χρόνια τώρα. Ο φίλος μου αυτός επειδή είναι μπασίστας με ρώτησε κι εμένα αν ενδιαφέρομαι να χωθώ. Και σήμερα την έδωσε σε μένα. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν ο ιδιοκτήτης αποφασίσει τελικά πως τη θέλει πίσω (οπότε βέβαια και θα μου πληρωσει ότι λεφτά ρίξω για να τη φτιάξω) η αν απλά θα την παραχωρήσει σα φιλικό δάνειο, ή αν στην τελική θέλει να μου την πουλήσει... που τότε επίσης δεν ξέρω αν θα την κρατήσω διότι τα οικονομικά μου τωρα δε με παίρνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επιστρέφω με τη συνέχεια της ιστορίας (και μια ακόμα φωτο). Την έχω πλέον την κιθάρα καμια βδομάδα στην κατοχή μου (δεν την έχω παίξει ιδιαίτερα βέβαια) σεταρισμένη, καθαρισμένη, με περιποιημένα τα τάστα, όλα ΟΚ. Είναι βέβαια πολύ ταλαιπωρημένο το όργανο, έχει φάει χοντρές πτώσεις και έχει και ράγισμα (πολύ μικρό βέβαια) στην ήδη ξανακολλημένη ταστιέρα... :o :o Μα καλά, πόσο ηλίθιος ήταν ο ιδιοκτήτης  ??? ??? δεν καταλαβαίνω... Το σώμα ευτυχώς δεν έχει το παραμικρό.

 

Πάμε τώρα και στο ζουμί  ;D δηλαδή τα παικτικά - ηχητικά:

 

Ηχητικά, νταξ, δεν έχω και κάποιο σχετικό μέτρο συγκρισης οπότε την έκανα Α/Β τεστ με την PRS* μου (χρησιμοποιώντας μόνο humbuckers) στον Lonestar, ίδιες ρυθμίσεις απλά άλλαζα κιθάρα. (Δεν έχω μέσο ηχογράφησης για clips κλπ, οπότε μόνο λεκτικές περιγραφές  :P ). Σε καθαρό ήταν κάπως πιο σκοτεινή και "μονοκόμματη" από την PRS (αναμενόμενο λόγω κατασκευής) τόσο σε neck, όσο και σε middle position. Αν την ακούσεις μόνη της πάντως δε σε χαλάει κάτι, στο Α/Β όμως έμεινε σαφώς δεύτερη τόσο σε blues όσο και σε jazz ήχους. Στην bridge θέση δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία διοτί σπάνιότατα τη χρησιμοποιώ στο καθαρό. Σε funk προσανατολισμούς απλά δεν υπάρχει, το απόλυτο μηδέν  ;D, τουλάχιστον σε γενικής χρήσης settings στον ενισχυτή (καλά δεν τρέχει κάτι γιατί άλλωστε η PRS σπλιταρισμένη και η Strat είναι δυο υπέροχα funk machines ;D) αλλά ξέρω ότι είναι μάλλον άδικο να την βάζω σε τέτοια δοκιμασία.

Εκεί που στέκεται με αξιοπρέπεια (επίσης αναμενόμενο) είναι όταν αρχίζουν τα ...ροκάδικα! Πολύ ενταξει για distorted ρυθμικά παιξίματα, αυτή η darkίλα της στο καθαρό κανάλι μεταφράζεται εδώ σε πιο γεμάτα με μεσαία power chords κλπ. Τα γκάζια είναι ξεκάθαρα αυτό για το οποίο σχεδιάστηκε η συγκεκριμένη και το κάνει καλά. Ισοπαλία εδώ με την PRS αλλά η σύγκριση δεν είναι άμεση διοτι ο χαρακτήρας των δυο στη βρώμα δεν είναι ο ίδιος, και η PRS είναι καλύτερη για solo, αλλά σε αυτό παίζει πολύ ρόλο και η....

 

Playability:χμμμμ, nope, it's not my thing... ::) Είναι και ταλαιπωρημένη, έχει και αυτό το ...γαϊδουρινό ;D long-scale, γίνεται αρκετά σκληρή ήδη με 10άρες, (ξεκουρδίζεται κι εύκολα  >:( ) και ειδικά λοιπόν όταν την παίζω Α/Β με την φρεσκοσεταρισμένη PRS (η οποία, μην την ματιάσω, είναι a player's paradise  ;D ;D) δεν... Απλά δεν "τραβάει" (για τα δικά μου χέρια πάντα)... όχι ότι δεν μπορείς να παίξεις, σε καμία περίπτωση, απλά ανυπομονείς να γυρίσεις στην άλλη  :)

Για blues και licks στην πρώτη οκτάβα είναι ΟΚ, κάτω απ το 12ο- 14ο τάστο δε με βολεύει πια. Αυτά...

 

ΥΓ. Φυσικά ξέρω ότι η head to head συγκριση με την PRS δεν είναι και μνημείο αντικειμενικότητας, μιλώντας για ένα όργανο με υπερδιπλάσια αξία και ποιότητα κατασκευής και ευελιξία και και και... Για αυτό και συνέκρινα μόνο τους humbucker ήχους της δεύτερης σε ίδιες φράσεις και παιξίματα και αυτές  τις εντυπώσεις περιγράφω από πάνω

 

*Swamp Ash Special model, bolt-on maple neck, McCarthy humbuckers, SD Vintage Rails mid coil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και ταλαιπωρημένη, έχει και αυτό το ...γαϊδουρινό Grin long-scale,

 

εδω κανεις λαθος η PRS σου εχει ...LONGER scale ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω κανεις λαθος η PRS σου εχει ...LONGER scale ;)

 

Νομίζω πως είναι από τις σπάνιες φορές που κάνεις εσύ λάθος  :P Έκανα βέβαια ένα ψάξιμο στο νετ και εν γένει έχεις δίκιο (Η standard scale μιας Gibson SG είναι μικρότερη από αυτη μιας συνηθισμένης PRS) στην περίπτωσή μου όμως φαίνεται και από τη φωτό ότι η Gibson είναι μακρύτερη, συν ότι μου το είπε και ο μάστορας  ;D Παρ'όλα'αυτά υπάρχει πάντα και η περίπτωση να μην έχω καταλάβει εγώ καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν καταλαβες καλα ;)

 

http://www.guitarnoise.com/lesson/scale-length-explained/

 

http://www.12fret.com/fret/fv4n7.htm

 

PRS = 25"

Gibson= 24 3/4"

 

συν ότι μου το είπε και ο μάστορας

 

δεν αλλαζεις μαστορα λεω εγω καλυτερα... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα οι διαφορες σε παχος και πλατος του μπρατσου σου δινουν αυτη την εντυπωση.

 

Ακριβώς... Ή και οι διαφορές στα τάστα ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο ρε παιδιά  :-X :-X Καθόμουν τώρα και τις ..μέτραγα ;D Πράγματι η SG είναι λίγο πιο κοντή αλλά όταν την κρατάς στα πόδια, λόγω κατασκευής φαντάζομαι, το μπράτσο της SG φτάνει σαφέστατα πιο μακρια από της PRS... Τότε λοιπόν το ότι καταφέρνει ώντας κοντύτερη και μη έχοντας τρέμολο να είναι πιο σκληρή ανεβάζει την αξία του κατορθώματός της!  ;D

 

Πωπω, έβαζα πάντως ότι στοίχημα θέλατε ότι η SG ήταν πιο μακριά  ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου