Προς το περιεχόμενο

Gretsch New Classic


georgebpkk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους κατασκευαστες να στηριξουμε που δεν νομιζω να κοροιδευουνε.Εξ αλλου και στο εξωτερικο οι εμποροι αμα μυριστουνε ασχετο η πιτσιρικα του την πεφτουν για να πουλησουν οτι θελουν αυτοι .Τωρα με τετοια πληροφορηση που υπαρχει θεωρω απαραδεκτο να την πατανε οι νεοι ανθρωποι.Και δυστυχως την πατανε γιατι δεν ακουνε κανεναν που δινει αφιλοκερδως συμβουλες.

Ο ανθρωπος ετσι ειναι του λες μην το κανεις αυτο γιατι..μπλα..μπλα :-\.Ε το κανει σαν να του ειπες καντο  : :o.Μεγαλωνοντας φιλε θα μαθεις να αποφευγεις τις κακοτοπιες ...μην σκας για τετοια σε περιμενουν πολλα ακομα . ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αλλα απαιτω να ξερω τι κραμα χρησιμοποιειται..

 

δηλ ΟΛΟΙ οι ντραμμερ & οι κιθαριστες πριν το 1990 ...που το ιντερνετ εγινε σημαντικοτερο απο τα...αυτια μας... ;D...που ΔΕΝ ηξεραν απο τι......κσυλα ηταν φτιαγμενα τα ντραμς τους,οι κιθαρες τους...τα...ντεφια  τους...χασανε τιποτα?? ;D

 

ή νομιζεις οτι ο Buddy Rich  & o John Bohnam εδιναν δεκαρα τσακιστη για το αν τα τυμπανα τους ειχαν μεσα...poplar ή ασχολουντουσαν με τετοιες λεπτομερειες  ? ;D

 

το μονο που τους ενδιεφερε ηταν να ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ καλα τα τυμπανα τους (και να ειναι και ομορφα βεβαιως) και δοξα τω θεω στη σημερινη εποχη υπαρχουν τοσα πολλα ΦΤΗΝΑ και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ τυμπανα που θα επρεπε να ευλογειτε τον...κυριο εσεις οι νεοι που μπορειτε ανετα  να αγορασετε μια ντραμς που εστω...γραφει πανω της την.... ιερη λεξη GRETSCH για ενα κομματι ψωμι... ;D και να μην ψειριζετε την μαϊμου για το αν εχει....λαστιχοξυλο το κελυφος τους ή οχι... ;D....τι να πουμε και εμεις που για να παρουμε μια ντραμς της πλακας απο κοντρα πλακε θαλασσης (Meazzi,EKO etc) επρεπε να δουλευουμε 3 χρονια ..... ;D και παλι ευχαριστημενοι ειμασταν...(θυμαμαι οταν ημουν φοιτητης  ενας φιλος μου,γιος εφοπλιστη ,ειχε παρει μια Ludwig και ειχαμε παει σπιτι του και μονο...κερακια δεν της ειχαμε αναψει...τοσο...απομακρη και ιερη μας φαινονταν.... ;D)  

 

ωρες ωρες αναπολω το παρελθον.... που η..κσυλομανια δεν ειχε...εφευρεθει ακομα..;D....

 

(εχω αρκετα "προσπεκτους" και διαφημισεις κιθαρων και ντραμς απο τα 50s,60s & 70s και σε ΚΑΜΜΙΑ δεν αναφερεται το....κσυλο.... ;D)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε ΝΙΚΟ η SF  μου εδωσες μια ιδεα για να στησουμε ενα θεμα στο drums & percussion  ;D

Nα βρουμε τροπο να ποσταρουμε (ειναι μεγαλα τα αρχεια βεβαια >:() Οποια prospectus εχουμε απο τυμπανα κλπ.Για να δουν οι νεοι με τι κοιμομαστε και ξυπναγαμε εκεινη την εποχη.

Εγω εχω ολον τον καταλογο της ludwing 1979-80 και της zildjian 1980 ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

(σαν καινουργιοι ) επισης πολλα prospectus της Tama .

O καταλογος της ludwing μονο ειναι 80 σελιδες illustrated & αλλες τοσες της zildjian (με τα στησιματα των παικταραδων για το τι πιατα χρησιμοποιουσαν κλπ)

Oσον αφορα αυτα που γραφεις για τα σημερινα παιδια +1000000000000.Αλλα τι να κανουμε περα απο την παραινεση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ ΟΛΟΙ οι ντραμμερ & οι κιθαριστες πριν το 1990 ...που το ιντερνετ εγινε σημαντικοτερο απο τα...αυτια μας... ;D...που ΔΕΝ ηξεραν απο τι......κσυλα ηταν φτιαγμενα τα ντραμς τους,οι κιθαρες τους...τα...ντεφια  τους...χασανε τιποτα?? ;D

 

ή νομιζεις οτι ο Buddy Rich  & o John Bohnam εδιναν δεκαρα τσακιστη για το αν τα τυμπανα τους ειχαν μεσα...poplar ή ασχολουντουσαν με τετοιες λεπτομερειες  ? ;D

 

το μονο που τους ενδιεφερε ηταν να ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ καλα τα τυμπανα τους (και να ειναι και ομορφα βεβαιως) και δοξα τω θεω στη σημερινη εποχη υπαρχουν τοσα πολλα ΦΤΗΝΑ και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ τυμπανα που θα επρεπε να ευλογειτε τον...κυριο εσεις οι νεοι που μπορειτε ανετα  να αγορασετε μια ντραμς που εστω...γραφει πανω της την.... ιερη λεξη GRETSCH για ενα κομματι ψωμι... ;D και να μην ψειριζετε την μαϊμου για το αν εχει....λαστιχοξυλο το κελυφος τους ή οχι... ;D....τι να πουμε και εμεις που για να παρουμε μια ντραμς της πλακας απο κοντρα πλακε θαλασσης (Meazzi,EKO etc) επρεπε να δουλευουμε 3 χρονια ..... ;D και παλι ευχαριστημενοι ειμασταν...(θυμαμαι οταν ημουν φοιτητης  ενας φιλος μου,γιος εφοπλιστη ,ειχε παρει μια Ludwig και ειχαμε παει σπιτι του και μονο...κερακια δεν της ειχαμε αναψει...τοσο...απομακρη και ιερη μας φαινονταν.... ;D)  

 

ωρες ωρες αναπολω το παρελθον.... που η..κσυλομανια δεν ειχε...εφευρεθει ακομα..;D....

 

(εχω αρκετα "προσπεκτους" και διαφημισεις κιθαρων και ντραμς απο τα 50s,60s & 70s και σε ΚΑΜΜΙΑ δεν αναφερεται το....κσυλο.... ;D)  

 

SF τωρα πηγες απο το ενα ακρο στο αλλο.. απο τον "σκοταδισμο" της προ internet εποχης στην υπερπληροφορηση και του χαος της απολυτης διαδικτυακης εποχης.. ειναι ακριβως τα ιδια, αφου τωρα χανονται βασικες πληροφοριες  - για τα ντραμς στην προκειμενη περιπτωση - μεσα σε τονους πληροφοριων στο net.. δε θεωρω υπερβολικο να θελει να γνωριζει καποιος απο τι ειναι φτιαγμενο το μουσικο οργανο που επιλεγει, ειναι η ελαχιστη απαιτηση που πρεπει να εχει. Αλλωστε εχει γινει λογος πολυς εδω για κραματα πιατινιων και δεν ξερω κι εγω τι αλλο.. αν ηταν ετσι δε θα ρωτουσε κανεις τιποτα.. η λογικη του τυπου "παρε αυτο το σετ και παιξε και πολυ σου ειναι" ανηκει σε αλλες εποχες.. οκ.. η εμπειρια που αποκτας με το αυτι ειναι ασυγκριτη και για μενα αλλα αφου μπορεις να ξερεις γιατι να μη μαθεις; ο Bohnam σιγουρα δε θα νοιαζονταν για υλικα κατασκευης σιγουρα.. η  ο Keith Moon..  :P

Περικλη, μια φορα την εχω πατησει κι αυτο ηταν ολο.. μικρο το κακο βεβαια.. οσο για το  "Εξ αλλου και στο εξωτερικο οι εμποροι αμα μυριστουνε ασχετο η πιτσιρικα του την πεφτουν για να πουλησουν οτι θελουν αυτοι"  αν πας στο Musicstore στη Γερμανια σε αφηνουν να παιξεις με 3-4 σετ, να δοκιμασεις, να ακουσεις.. και στο τελος μπορεις να μην παρεις τιποτα.. εδω σε κοιτανε τουλαχιστον με μισο ματι στην καλυτερη των περιπτωσεων..

Επειδη βγηκαμε εκτος θεματος  ;D μετα απο περαιτερω ερευνα (σε πολλα forums kai sites) που εκανα για το συγκεκριμενο σετ, κατεληξα στο συμπερασμα οτι η Greτsch δε θελει να αποκαλυψει τιποτα για τo "blended maple" της New Classic.. αφηνει υπονοουμενα για το "αλλο" υλικο που περιεχεται.. μαλλον για λογους "συνταγης" οπως ειχα πει πιο πανω.. ισως να ειναι gumwood.. ισως και poplar.. μαλλον ειναι gumwood και δε το λενε.. ας μας πει καποιος που εχει New Classic.. χαρακτηριστικο ειναι το παρακατω βιντεο.. πηγαινεται στο 1:58  GRETSCH NEW CLASSIC Satin Natural  SF για να σε προλαβω.. ΝΑΙ ακουγονται απιστευτα.. τι με νοιαζει απο τι ειναι φτιαγμενα?  :P

 

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ασχολούμαστε απο τι είναι φτιαγμένο το κάθε τύμπανο. Ας διαλέξουμε αυτό που μας αρέσει και ας απολαύσουμε τους ήχους του και τη δημιουργία της δικής μας μουσικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ασχολούμαστε απο τι είναι φτιαγμένο το κάθε τύμπανο. Ας διαλέξουμε αυτό που μας αρέσει και ας απολαύσουμε τους ήχους του και τη δημιουργία της δικής μας μουσικής...

 

Αυτο ειναι το ζητουμενο παντα.. η δημιουργια μουσικης.. ειναι χρησιμες ομως και οι πληροφοριες γιατι ενα μουσικο οργανο ακουγεται οπως μας αρεσει BlackScorpio. Πολλοι θελουν να μαθουν κι αυτο φαινεται απο τα hits αυτου του θεματος..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαστιχοξυλο

Τσιχλόξυλο. Trust me, είμαι μεταφραστής... ;D

 

Αγαπητε ΝΙΚΟ η SF  μου εδωσες μια ιδεα για να στησουμε ενα θεμα στο drums & percussion  ;D

Nα βρουμε τροπο να ποσταρουμε (ειναι μεγαλα τα αρχεια βεβαια >:() Οποια prospectus εχουμε απο τυμπανα κλπ.Για να δουν οι νεοι με τι κοιμομαστε και ξυπναγαμε εκεινη την εποχη.

Εγω εχω ολον τον καταλογο της ludwing 1979-80 και της zildjian 1980 ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

(σαν καινουργιοι ) επισης πολλα prospectus της Tama .

O καταλογος της ludwing μονο ειναι 80 σελιδες illustrated & αλλες τοσες της zildjian (με τα στησιματα των παικταραδων για το τι πιατα χρησιμοποιουσαν κλπ)

Oσον αφορα αυτα που γραφεις για τα σημερινα παιδια +1000000000000.Αλλα τι να κανουμε περα απο την παραινεση ;

Περικλή είναι πολύ καλή η ιδέα σου αλλά αυτό που περιγράφεις υπάρχει ήδη:

http://www.drumarchive.com/

Αν έχεις κάποιο κατάλογο που δεν τον έχουν ανεβάσει μπορείς να τον σκανάρεις και να τους τον στείλεις.

 

GP27, παρότι είχα φάει κι εγώ το κόλλημα (κι ακόμη το έχω σε κάποιο βαθμό...) με τα ξύλα, τα φύλλα, την κόλλα που χρησιμοποιούν, το αν το σφεντάμι είναι από τον Καναδά ή από την εξωτερική Μογγολία κ.λπ., θα συμφωνήσω με τον SF, τον B. Scorpio και τον Περικλή ότι δεν χρειάζεται να το πολυψειρίζουμε. Τα χρόνια τα παλιά αν ρώταγες από τι είναι φτιαγμένα τα τύμπανα του τάδε κατασκευαστή, η απάντηση θα ήταν από ξύλο, τελεία. Όλη αυτή η φιλολογία σχετικά τα υλικά κατασκευής – παρότι δεν είναι εντελώς άχρηστη – περιλαμβάνει μεγάλο ποσοστό μαρκετινίστικου hype.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνούμε φίλε Garage. Ούτε προσπαθώ να μειώσω το θέμα σου. Απλά δε νομίζω να έχει σημασία αν ένα set είναι όλο maple ή birch ή οτιδήποτε άλλο. Εγκυκλοπαιδικά ok, και εγώ θέλω να ξέρω τι παίζω, αλλα αν μου αρέσει αυτό που ακούω, δε θα με νοιάξει απο τι είναι φτιαγμένο ή αν η εταιρία έχει "κρυφά" συστατικά και δε μου τα λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου