Προς το περιεχόμενο

Gretsch New Classic


georgebpkk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε διαφωνούμε φίλε Garage. Ούτε προσπαθώ να μειώσω το θέμα σου. Απλά δε νομίζω να έχει σημασία αν ένα set είναι όλο maple ή birch ή οτιδήποτε άλλο. Εγκυκλοπαιδικά ok, και εγώ θέλω να ξέρω τι παίζω, αλλα αν μου αρέσει αυτό που ακούω, δε θα με νοιάξει απο τι είναι φτιαγμένο ή αν η εταιρία έχει "κρυφά" συστατικά και δε μου τα λέει...

 

Στην ουσια ολοι συμφωνουμε Blackscorpio.. απλα εγω ειμαι παραπανω λεπτολογος.. θα ηθελα να ξερω το ακριβες υλικο.. δε ζητησα να μαθω και την τεχνογνωσια της Gretsch.. να ξερω πανω σε τι θα παιζω.. that's all.. Χαρη αυτο για μαρκετινίστικο hype ξαναπες το..  ;)

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για να κλεινουμε σιγα - σιγα το θεμα με τη New Classic.. μετα απο e - mail που εστειλα στο customer's service της Gretsch η απαντηση που πηρα ηταν ξεκαθαρη: τα shells δεν αποτελουνται απο Maple/Gumwood.. συνεχιζεται αυτη η μυστικοπαθεια για το ακριβες υλικο που χρησιμοποιειται καθως αναφερει χαρακτηριστικα οτι ειναι μια ιδιοκτητη Maple formula συμφωνα με τις προδιαγραφες της Gretsch. Αρα προκυπτει (αν το πιστεψουμε  ;D) φιλε Superfunk, οτι o κλασικος Gretsch ηχος οφειλεται στα proportionate shells που υπαρχουν στις σειρες απο τη New Classic και πανω.. γι'αυτο και τα Renown δεν Gretschιζουν αφου δεν εχουν proportionate shells αλλα και διαφορετικο maple αν δεν κανω λαθος. Για του λογου το αληθες, παραθετω αυτουσιο το e mail που ελαβα.

 

Hi,

Thanks for the email.  I understand your frustration.  It is not a Maple/Gumwood shell.  The best answer I can give is that is a proprietary Maple formula (North American) shell that is built to our spec. They are also proportionate so as the shells get larger, they get thicker.  Not sure if you were aware of this feature.  It makes for nice smooth (pre EQ'd) tones across the whole drum set.

The New Classics are smokin sets!!  It's our #1 artist kit and it's been on a lot of big tours over the years.  Sorry for more of the vagueness.

 

Regards,

Gretsch Drums

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επειδη βλεπω οτι πολλοι παρακολουθουν το συγκεκριμενο θεμα, θα παραθεσω και την αλλη πλευρα (αυτη του πωλητη) για να ειμαστε δικαιοι.. Επιγραμματικα να πω οτι τον ρωτησα απο που πηρε τις πληροφοριες για την υπαρξη gumwood στη New Classic και εδω ειναι η απαντηση του αυτουσια οπως την ελαβα σε email :

 

“Formula Maple,” basically means that there is a formula for how much is maple and how much is “other.” It’s the deal as when Pearl uses the term “Maple Ply Shell,” as opposed to when they say “All Maple Shell.” The latter is pretty self explanatory, the former just means that there are at least some maple plies in the shell (but not all, and the rest would be bass or poplar).

 

In Gretsch’s case, the really annoying thing is that they don’t officially (to dealers or otherwise) publish what this “formula,” exactly is. What they DO say is that it is based on the same formula as their customs, which have since the beginning of time been a Gum/Maple shell. So it’s pretty commonly accepted that this is what’s in New Classics… though it’s never officially confirmed. Again, because of the secrecy, rather annoying.

 

Those who believe they have Gretsch actual specs on these shells though have published them on Wikipedia here:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Gretsch_Drums

 

 

Hope this all helps

 

Thanks!

 

Eric Klein

 

[email protected]

 

MassMusic.net

 

Η αποψη μου ειναι οτι η εννοια φορμουλα αντιστοιχει σε μια και μονο φορμουλα.. Για παραδειγμα, υπαρχει ενας τροπος/συνταγη για να φτιαξεις μια μπυρα ή ενα αναψυκτικο (μην κανουμε και διαφημιση) και να προσδωσεις συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.. αν και εκτος Ελλαδας η ταδε μπυρα εχει διαφορετικη γευση απο αυτη που ξερουμε εδω..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώντας το θέμα, είδα οτι στη νέα σειρά της Gretsch τη Brooklyn, στην περιγραφή λέει: ''Brooklyn shells are Gretsch formula 6-ply maple/poplar shell. All shells are straight-sided with 30-degree bearing edges and Gretsch Silver Sealer interiors.'' Εδώ λοιπόν σου λέει λοιπόν οτι το υλικό είναι maple και poplar, απλά η λεπτομέρεια του τρόπου κατασκευής (φύλλα - πάχος) παραμένει μυστική.

 

Αντίθετα, στην περιγραφή της New Classic λέει: Featuring proportionate Gretsch-formula maple shells...Proportionate shells. Shell thickness increases as shell diameter increases

Άρα λοιπόν έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, τα New Classic είναι all maple και έχουν αυτή την ιδιαιτερότητα των proportionate shells. Επίσης αν πάς στα Specs σου λέει για την κάθε διάσταση και το πάχος και τα φύλλα, λεπτομέρεις που δεν δίνονται για τις ακριβές σειρές (εκτός απο τον αριθμό φύλλων στη USA).

 

Καταλαβαινω τι λες για την στρατηγικη της καθε μεγαλης εταιρειας αλλα ΟΦΕΙΛΕΙ τουλαχιστον να ενημερωνει σωστα και με ακριβεια τους εν δυναμει πελατες της.. δεν εχω την απαιτηση να μαθω και ουτε με ενδιαφερει τι ακριβως ειναι ας πουμε η Gretsch Formula.. αλλα απαιτω να ξερω τι κραμα χρησιμοποιειται..

 

Για να απαντήσω λοιπόν στην αρχική ερώτηση ΝΑΙ σου λένε το υλικό/κράμα δεν σου λένε τη συνταγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώντας το θέμα, είδα οτι στη νέα σειρά της Gretsch τη Brooklyn, στην περιγραφή λέει: ''Brooklyn shells are Gretsch formula 6-ply maple/poplar shell. All shells are straight-sided with 30-degree bearing edges and Gretsch Silver Sealer interiors.'' Εδώ λοιπόν σου λέει λοιπόν οτι το υλικό είναι maple και poplar, απλά η λεπτομέρεια του τρόπου κατασκευής (φύλλα - πάχος) παραμένει μυστική.

 

Αντίθετα, στην περιγραφή της New Classic λέει: Featuring proportionate Gretsch-formula maple shells...Proportionate shells. Shell thickness increases as shell diameter increases

Άρα λοιπόν έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, τα New Classic είναι all maple και έχουν αυτή την ιδιαιτερότητα των proportionate shells. Επίσης αν πάς στα Specs σου λέει για την κάθε διάσταση και το πάχος και τα φύλλα, λεπτομέρεις που δεν δίνονται για τις ακριβές σειρές (εκτός απο τον αριθμό φύλλων στη USA).

 

Για να απαντήσω λοιπόν στην αρχική ερώτηση ΝΑΙ σου λένε το υλικό/κράμα δεν σου λένε τη συνταγή.

 

Η ολη παρανοηση φιλε ippex ειναι στη λεξη formula.. Οταν μια εταιρεια λεει φορμουλα, οπως προειπα, εννοει μια και μονο φορμουλα.. και η φορμουλα της Gretsch για οσους δεν ξερουν ειναι 30 μοιρες φαλτσοκοψιμο,ασημενια μπογια και maple/gumwood = Jasper shells.. Αυτο την εκανε να ξεχωριζει, πιο ζεστος ηχος κτλ Απο τη στιγμη που λεει λοιπον για φορμουλα στα New Classic το μυαλο σου παει εκει.. Αν ομως παραδεχτει κατι τετοιο σκεψου ποσοι θα πηγαιναν να αγορασουν New Classic και κατ'επεκταση ποσο θα επεφταν οι πωλησεις της USA (ειτε της Standard ειτε της Custom) αφου οι διαφορες θα ηταν ελαχιστες πλεον.. Τωρα αν η Keller εχει αλλαξει τη συνταγη αυτη δε το ξερω.. Το σιγουρο ειναι οτι μιλαμε για ενα καλοστημενο mind game χωρις αμφιβολια αφου επειτα απο 50 χρονια τουλαχιστον, εβγαλε η Gretsch ενα τοσο δυνατο μοντελο στην αγορα κανοντας ηχηρο comeback.. Υπαρχει και η αποψη οτι επιτηδες αφηνει να εννοηθει κατι τετοιο για να χτυπησει τις αντιστοιχες σειρες αλλω εταιρειων.. και φυσικα στηριζει τη σειρα της βαζοντας drummers οπως ο Colaiuta να το υποστηριξουν αυτο.. "Αφου παιζει ο Colaiuta σε New Classic.."  Και οι 2 αποψεις εχουν σοβαρα επιχειρηματα.. Το ζητημα ειναι οτι πες στον αλλο που θα σκασει 2000 κοντα πανω σε τι θα παιζει.. Τι φοβασαι; Μη σε κλεψει η DW; Το εχει κανει ηδη με τη Jazz Series.. Ολος ο πλανητης ξερει τι σημαινει η περιβοητη Gretsch formula.. οποτε ειναι η διαφημιστικο τρικ ή θεωρεις οτι ειναι τοσο γνωστο που δε το αναφερεις.. και απλα ακους οτι πλησιαζει οντως πολυ κοντα στην Αμερικανικη..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μπάς και έβγαζε τα New Classic με maple/gum πιο παλιά ενώ τώρα τα κανε all maple?

Μήπως το ίδιο πράγμα γινόταν και με τα USA και τώρα τα κάναν και αυτά all maple για να βγάλουν τα brooklyn που είναι blended?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μπάς και έβγαζε τα New Classic με maple/gum πιο παλιά ενώ τώρα τα κανε all maple?

Μήπως το ίδιο πράγμα γινόταν και με τα USA και τώρα τα κάναν και αυτά all maple για να βγάλουν τα brooklyn που είναι blended?

 

Κατ'αρχην χαιρομαι που συμμεριζεσαι τον προβληματισμο/κολλημα μου φιλε ippex.. Επειδη εχω διαβασει αρκετα φορουμς παγκοσμιως πανω σε αυτο το ζητημα εχω να σου πω, οτι αυτη η αποψη δε μου φαινεται καθολου παραλογη.. ισως και η πιο πιθανη.. καποτε η Gretsch εβαζε και gumwood στα New Classic και το αφαιρεσαι/αντικατεστησε με poplar* ισως (δεν ξερω για ποιο λογο, αφου οικονομικα τουλαχιστον ειναι φτηνα και τα 2 αυτα ξυλα) Πολλοι οταν πρωτοβγηκαν τα New Classic υποστηριζουν πως στο site της Gretsch εγραφε maple/gumwood.. τωρα δεν υπαρχει κατι τετοιο.. Δε σου φαινεται ομως λιγο ακυρο στα Brooklyn να αναφερεται ξεκαθαρα η υπαρξη poplar?  Ειναι λιγο προκλητικο αφου αν σκεφτεις οτι με το 1/3 των χρηματων σου αγοραζεις Renown all maple.. ασε που οπως ακουσα τα Brooklyn σε βιντεο ειναι ο ηχος χαλια τελειως.. πολυ ανωτερα τα Renown που τα εχω παιξει κιολας.. Καποιοι υποστηριζουν οτι το blended maple στα New Classic υπονοει την υπαρξη φτηνου και πιο ακριβου ας πουμε maple.. κι οχι gumwood.. Για να μην παω παραπερα, προ και μετα Jasper εποχη... Just food for thought..  ;)

 

* Το wiki καποτε ανεφερε τα shells της New Classic ως maple/poplar...

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλα παραθετω 2 φωτογραφιες απο τα δικα μου Gretsch new classic και τα συμπερασμαρα δικα σας.

Ειδικα σε αυτην που ειναι τραβηγμενη απο πανω(συγνωμη δεν ειναι και η καλυτερη)αυτο που εγω διακρινω ειναι οτι αναμεσα στο maple κελυφος υπαρχει ενα αλλο διαφορετικου παχους  και χρωματος.

Αυτο που με σιγουρια μπορω να πω ειναι οτι στον ηχο ειναι συνονημα με τις Αμερικανικες και απλα σκοτωνουν.

100_5389.thumb.JPG.b11ed1098e2eb1929c6a1b2d882c7e4a.JPG

GRETSCH_NEW_CLASSIC_001.thumb.jpg.211bb801093af6f44e1f67c3972ed6e9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο προκλητικο αφου αν σκεφτεις οτι με το 1/3 των χρηματων σου αγοραζεις Renown all maple

 

Ναι αλλα ΔΕΝ ειναι made in USA,οι κυριοι λογοι που τα made in USA ειναι 3 φορες ακριβοτερα ειναι οι γνωστοι (ονομα/μουρη,ναι την πλερωνεις τη μουρη θες δεν θες, και ΕΡΓΑΤΙΚΟ κοστος)

 

Απο την αλλη αντι να ευχαριστειτε το θεο που μπορειτε να αγορασετε ΜΑΜΙΣΤΕΡΑ Gretsch τύμπανα σε τιμες που εμεις πριν απο 20 χρονια αγοραζαμε τα ASAMA...γκρινιάζετε κι ολας.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ΔΕΝ ειναι made in USA,οι κυριοι λογοι που τα made in USA ειναι 3 φορες ακριβοτερα ειναι οι γνωστοι (ονομα/μουρη,ναι την πλερωνεις τη μουρη θες δεν θες, και ΕΡΓΑΤΙΚΟ κοστος)

 

Απο την αλλη αντι να ευχαριστειτε το θεο που μπορειτε να αγορασετε ΜΑΜΙΣΤΕΡΑ Gretsch τύμπανα σε τιμες που εμεις πριν απο 20 χρονια αγοραζαμε τα ASAMA...γκρινιάζετε κι ολας.. ;D

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ SF!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου