Προς το περιεχόμενο

Μεσαίες τιμές release & attack


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυναμικη του ηχου ειναι η το ευρος της εντασης που μπορει να παρει ο ηχος... με αλλα λογια η διαφορα της μικροτερης εντασης απο την μεγαλυτερη...

 

Η φωνη πχ μπορει να εχει μεγαλη δυναμικη γιατι μπορει να ψυθιριζει καποιος και στην συνεχεια να ουρλιαζει...

 

σε αντιθεση με ενα walkin bass το οποιο εχει μικροτερη δυναμικη (δλδ η διαφορες στην ενταση του δεν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα)

 

σε αντιθεση με το slap bass... κλπ

 

οπως και να εχει παντως στο θεμα του compressor δεν υπαρχουν καποια στανταρτ... ακουγοντας και κανοντας...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

....και να συμπληρώσω κάτι ακόμα σε όσα έγραψε ο Dreampanos

 

Το σύνολο της δυναμικής κίνησης μιας ηχητικής πηγής (μέσα στο δυναμικό της εύρος όπως το περιέγραψε ο Dreampanos)  - η αυξομείωση δηλαδή της έντασης της σε συνάρτηση με τον χρόνο - χωρίζεται σε 2 επιμέρους κατηγοριοποιήσεις:

τις μακροδυναμικές - τις διαφοροποιήσεις δηλαδή της μέσης έντασης μιας ηχητικής πηγής ανά περιόδους πχ μία φωνή η οποία είναι πιο χαμηλή σε ένταση στα 2 πρώτα μέτρα και στα 2 επόμενα δυναμώνει ή ακόμα και μέσα σε μία φράση οι 3 πρώτες λέξεις είναι πιο χαμηλές και οι επόμενες πιο δυνατές,ή αντίστοιχα μια κιθάρα,ένα μπάσο κλπ κλπ - και στις μικροδυναμικές - δηλαδή στις στιγμιαίες μεταβολές της έντασης όπως στην μετάβαση από έναν φθόγγο σε άλλον σε μια φωνή, το χτύπημα (attack) ενός snare σε σχέση με το υπόλοιπο ηχητικό περιεχόμενο του (resonances της κάτω μεμβράνης και του σώματος, σουρντίνα), το picking στην χορδή μιας κιθάρας σε σχέση με τον υπόλοιπο παλμό της, αλλά και το στιγμιαίο peak του kick drum ή του snare μέσα στο μιξ κλπ......

 

 

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!!! Πιστεύω πως κατάλαβα μερικά πράγματα ,θα μπορούσα γενικά να εμπιστευτώ σε κάποιον άλλον την μείξη μου αλλά μου αρέσει να ξέρω τη γίνετε από κάτω και για αυτό προτιμάω να μαθαίνω και να τα κάνω εγώ…είναι πολύ ενδιαφέρον!

Πέρση δεν ήξερα τη σημαίνει vst και τώρα μπορώ να κάνω κάποιες ερασιτεχνικές μίξης με την βοήθεια καλοθελούμενων ανθρώπων σε αυτό το site…να είστε καλά και καλή συνέχεια σε ότι αγαπάτε και στης δουλείες σας!!! :)

Και πάνω από όλα Follow your dreams!!! ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου