Προς το περιεχόμενο

Fender Deluxe Reverb II: Αλλαγή λυχνιών και καμμένο μεγάφωνο


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο βασικός μου ενισχυτής είναι ο Fender Deluxe Reverb II (μοντέλο μάλλον του '83), ο οποίος πιθανότατα θέλει αλλαγή λυχνιών.

Μάλιστα, νομίζω ότι όλα αυτά τα χρόνια φοράει ακόμη τις original λυχνίες του (εγώ τον έχω αγοράσει μεταχειρισμένο)...

 

Πληροφορίες για τον συγκεκριμένο ενισχυτή μπορείτε να βρείτε εδώ:

http://ampwares.com/amplifiers/fender-deluxe-reverb-ii/

 

Deluxe-reverb-ii.jpg

 

Όπως γράφει στο παραπάνω site οι λυχνίες του είναι

Pre amp: 7025 ; 12AT7

Power: 2 x 6V6GTA

 

Βασικά το κύριο σύμπτωμα είναι πως το Reverb του έπαψε να παίζει εντελώς.

Δοκίμασα να βάλω-βγάλω τα βύσματά που συνδέουν τον Reverb με τον ενισχυτή αλλά τίποτα...

 

Επίσης, μου κάνει που και που κάποια περίεργα χριτς-χρατς και έχω την εντύπωση ότι έχει χάσει λίγο σε ένταση...

 

Σχετικά με τις λυχνίες θα ήθελα τη βοήθειά σας στα εξής:

 

1) Ποιες λυχνίες πρέπει να αλλάξω; Μήπως καλό θα ήτανε να τις αλλάξω όλες;

2) Τι μάρκα μου προτείνετε να πάρω; Γενικά είμαι άσχετος σε ότι αφορά εταιρείες, μοντέλα και τις σχετικές λεπτομέρειες...  :-[

 

Επίσης, πριν κάποια χρόνια παίζοντας ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ σε κάποια πρόβα μάλλον...έκαψα το original μεγάφωνό του και το αντικατέστησα με ένα μεγάφωνο που φορούσε ο παλιός μου ενισχυτής (Hot Rod Deluxe).

 

Μέχρι και σήμερα λοιπόν ο ενισχυτής μου φοράει αυτό το μεγάφωνο (του HRD) και μου μπήκε η ιδέα:

α) μήπως το παλιό φτιάχνεται....και αν ναι, αν αξίζει τον κόπο/κόστος

β) μήπως είναι ώρα να του βάλω ένα πιο σοβαρό μεγάφωνο σε περίπτωση που το καμμένο δεν διορθώνεται με τίποτα...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βαλε ενα σετακι JJ 6V6 για να εχεις μπολικο headroom & γεματο & καθαρο ηχο.

Αλλαξε και τις προενισχυτικες ,καιρος ειναι (βαλε παλι JJ) ,δεν ξερω αν θα βρεις 7025 για την V1,βαλε 12ΑΧ7 που ειναι το ιδιο πραγμα ή 12ΑΥ7 για να εχεις καθαροτερο ηχο (θα χασεις ομως το βρωμικο καναλι)    

 

Σου προτεινω JJ γιατι εχει ο Ντουκας που ειναι πλαϊ σου.Αλλοιως και οι TAD που εχει ο Θωμας ειναι μια χαρα.

 

Για μεγαφωνο βαλε ειτε ενα Eminence Canabis Rex ,είτε το κλασσικο Eminence Tonker.

 

To original μεγαφωνο του ενισχυτη σου ειναι για τα μπαζα... ;D

 

Ο ενισχυτης σου ειναι point to point hw οποτε επισκευαζεται πανευκολα απο οποιονδηποτε μαστορα εχει εστω και βασικες γνωσεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω πως είναι κάποια μαγαζιά στην Αθήνα που επισκευάζουν μεγάφωνα κτλπ τώρα δεν ξέρω που ακριβός βρίσκονται και αν αξίζει... Άσχετο (μια φορά πειραματιζόμουν με ένα ηχείο και αντί για αυτό το μαύρο υλικό που έχει γύρω γύρω έβαλα γάζες!!!!  :P  :P για τ πλάκα μου αλλά δουλεύει όχι σωστά φυσικά αλλά δουλεύει !!!!!

 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

φυσικα ειναι κυριως οικονομικο το θεμα, δηλ. αν αξιζει να δωσεις καποια λεφτα για το μηχανημα. Αλλα οσες φορες ακουσα παλιους ενισχυτες με ταλαιπωρημενα ηχεια, λαμπες, ηλεκτρολυτικους πυκνωτες, μερικες φορες μετατροπες στο κυκλωμα (πχ. απο μπουζουκτζηδες), και τους ξανακουσα μετα απο καλο σερβις, παντα ειπα οτι αξιζε τον κοπο και τα λεφτα. Αυτα τα παλια fender οταν ερθουν σε καλη κατασταση (που γινεται πολυ ευκολα, ειναι μονο θεμα σωστου τεχνιτη και χρηματων), εχουν εναν ηχο που δεν το βρισκεις πουθενα, και ειναι μερα με νυχτα με το πριν, αν ο ενισχυτης ηταν σε κακη κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τις JJ 6V6, ειδικά αν σε απασχολεί η ένταση, για προενισχύτριες θα πρότεινα TungSol, ειδικά για Fender είναι ότι πρέπει.

 

Ένα σοβαρό service δεν θα ήταν άσχημα, 30 χρονών μηχάνημα είναι, οι ηλεκτρολυτικοί του θα είναι στα τελευταία τους.

 

To μεγάφωνο μην το επισκευάσεις, τσάμπα λεφτά, πάρε ένα σοβαρό μεγάφωνο πχ κάποιο Eminence να κάνεις και upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

 

 

Ένα σοβαρό service δεν θα ήταν άσχημα, 30 χρονών μηχάνημα είναι, οι ηλεκτρολυτικοί του θα είναι στα τελευταία τους.

 

Έχεις να προτείνεις να προσέξω κάτι στην αλλαγή τους; Να επιλέξω κάποια συγκεκριμένη μάρκα;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους μεγάλους θα σου πρότεινα F&T και για τους μικρούς στην προενίσχυση BC ή ότι άλλο καλό βρεις σε axial, μακριά από τους καινούργιους Sprague & Illinois. Απλά το service δεν έχει να κάνει μόνο με τους πυκνωτές, είναι κι άλλα πραματάκια που πρέπει να λάβεις υπόψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι μιας και ο ενισχυτής βγήκε εκτός μάχης, αξίζει να μπείς στον κόπο να κάνεις ένα γενικό ρετουσάρισμα.

Καλό θα ήταν να τον δεί κάποιος γιατί μετά από τόσα χρόνια όλο και κάποιος πυκνωτής θα έχει μεγάλη απόκλιση από την ονομαστική τιμή και αυτό με τη σειρά του μπορεί να δημιούργησε προβλήματα και σε άλλα σημεία.

Απ΄ότι βλέπω το κύκλωμα στο καθαρό είναι αρκετά κοντά στον blackface DR (εκτός από τη λαμπάτη ανόρθωση) οπότε αν το ήθελες θα μπορούσε να γίνει μια τέτοια μετατροπή.Το βρώμικο κανάλι το χρησιμοποιείς?Γιατί αν δεν σου είναι χρηστικό και θες καθαρό ήχο θα μπορούσες να αλλάξεις και το tonestack σε πιο classic Fender στυλ.

 

Για μεγάφωνο προσωπικά στον Twin μου κατέληξα σε Tonker και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως χρησιμοποιώ μόνο το καθαρό του κανάλι.

Συγνώμη για την χαζή ερώτηση...αλλά τι εννοείς όταν λες tonestack;  :-[

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου