Προς το περιεχόμενο

trussrod allen key size ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Μηπως ξερει κανεις να μου πει πιο ειναι το σωστο μεγεθος αλλεν για το trussrod ,μιας jim root telecaster ?.

 

Εχω ενα κλειδι το οποιο δν ηταν μαζι με την κιθαρα και αν και φαινεται να ταιριαζει,τελικα δν κανει μιας και μαλλον ειναι ελαχιστα μεγαλυτερο.

 

Βρηκα αυτο στο τομαν αλλα αναφερει οτι ειναι για american series και οχι mexican,θα κανει ? αμα ειναι να το παραγειλω μαζι με κατι αλλα πραγματακια που θελω

 

http://www.thomann.de/gr/fender_allen_key_for_americanneck.htm

 

Υπαρχει περιπτωση να ειναι αλλο μεγεθος απο τα στανταρ αλλεν για mexican series μιας και το hardware της κιθαρας δν ειναι το κλασικο που εχουν οι τελε ?

 

Ευχαριστω

 

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά το θέμα σου είναι στη διαφορά μονάδων μέτρησης για τα αλενάκια. Εσύ λογικά έχεις αλενάκια σε χιλιοστά ενώ χρειάζεσαι σε ιντσες. Για σίγουρα πήγαινε σε μερικά σιδεράδικα και ψάξε ένα σετ αλενακια σε ίντσες. Δεν έχουν όλα (αν είσαι κοντά Ζωγράφου ξέρω να σου πω ένα που έχει). Το σετ πάει γύρω στα 8 ευρώ δε θυμάμαι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή πιο απλα παρε την κιθαρα σου και πηγαινε σε ενα τετοιο μαγαζι (ειδη κιγκαλεριας) και πες τους να σου δοσουν ΕΝΑ κλειδι που να ταιριαζει.

οταν δοκιμαζουν το κλειδι πες τους να μην γυρησει καθολου η βιδα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά το θέμα σου είναι στη διαφορά μονάδων μέτρησης για τα αλενάκια. Εσύ λογικά έχεις αλενάκια σε χιλιοστά ενώ χρειάζεσαι σε ιντσες. Για σίγουρα πήγαινε σε μερικά σιδεράδικα και ψάξε ένα σετ αλενακια σε ίντσες. Δεν έχουν όλα (αν είσαι κοντά Ζωγράφου ξέρω να σου πω ένα που έχει). Το σετ πάει γύρω στα 8 ευρώ δε θυμάμαι ακριβώς.

Για κανα σετ με βλεπω για να με σιγουρος,μιας και το ενα αλεν κανει περιπου 10 ευρω στο τομαν και δν συμφερει,και δν θα ειμαι και σιγουρος αν θα κανω δουλεια.με το σετ ελπιζω να βρω το σωστο.

 

φρικαρα οταν πηγα να δω αν θελει ισιωμα το μπρατσο μιας και η κατασταση ηταν καπως δραματικη,τι κανει αυτη η ζεστη...

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο γκούγκλης μόλις μου είπε:

 

My Mexican tele's truss rod hex key is 3/16" - about 4.8mm, but you might get away with 4.5mm.

 

κατέβα μια βόλτα στην Αθηνάς και θα σε φτιάξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κανα σετ με βλεπω για να με σιγουρος,μιας και το ενα αλεν κανει περιπου 10 ευρω στο τομαν και δν συμφερει,και δν θα ειμαι και σιγουρος αν θα κανω δουλεια.με το σετ ελπιζω να βρω το σωστο.

 

ναι...

ειναι εκνευριστικο το πως υπερκοστολογουνται διαφορα φθηνα εργαλειακια μονο και μονο επειδη βαζουν στην περιγραφη το " για κιθαρα " >:(

 

πηγαινε σε μαγαζι με εργαλεια (στην αθηνας ή και στην περιοχη σου αμα βρεις)

μην πας σε μαγαζι με μουσικα οργανα η σε κιθαριστικο internetoμαγαζο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου