Προς το περιεχόμενο

O1V96-Αξιζει να το τολμησω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να κανω το μεγαλο βημα για την αποκτηση μιας Ο1V96.

 

Εως τωρα δουλευα αναλογικα και ολες μου οι ηχογραφησεις πηγαιναν κατευθειαν στις αναλογικες εισοδους της EMU 1820M μου.

Θελοντας λοιπον να κανω μια αναβαθμιση στον ηχο μου και στον τροπο δουλειας μου σκεφτομαι να αγορασω μια RME Fireface και αργοτερα μια O1V96. Προς το παρον ειναι αρκετα πιο πανω απο το budget μου και θα πρεπει να περιμενω αρκετα μεχρι να την αποκτησω οποτε φανταζομαι καποια στιγμη ισως πεσει και η τιμη της.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι το κατα ποσο θα βελτιωσει μια ψηφιακη κονσολα τον ηχο μου.Δεν εχω δουλεψει ποτε εως τωρα με ADAT οποτε δεν μπορω να κρινω τη διαφορα στον ηχο.Φανταζομαι οτι το σημα παραμενει σε ψηφιακη μορφη ειναι πιο καθαρο/καλυτερης ποιοτητας.Ξερω οτι η O1V μπορει να χρησιμευσει ως controller για το SX3 της...Yamaha πλεον :P κατι που ειναι πολυ σημαντικο για μενα απο αποψη ευκολιας.

Επισης η συγκεκριμενη διαθετει κομπρεσορα,γκειτ,και EQ σε καθε καναλι.

 

Απο ηχο πως παει ομως?Και γενικα μπορειτε να μου πειτε καποιους λογους που καποιος θα επρεπε να στραφει σε μια ψηφιακη κονσολα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Controller για έλεγχο του DAW και 18 (oι 12 xlr με phantom) εισόδους (επεκτάσιμη) και onboard dsp και ψηφιακή κονσόλα με άφθονο routing και recorder....πολύ καλά. Για να τα έπαιρνες αυτά ξεχωριστά θα έφτανες στα ίδια αν όχι σε περισσότερα χρήματα....και επιπλέον αυτό το μηχάνημα θα δουλεύει ακόμα και να καεί το κομπιούτερ.

Η αρχική μου θέση ήταν αντίθετη αλλά όσο το σκεφτόμουνα έβλεπα τα πλεονεκτήματα δεδομένης της τιμής.

Για εμένα το ερώτημα είναι γιατί να μη στραφεί κάποιος σε ψηφιακή κονσόλα...

 

Δεν τα είχα προσέξει....

Δεν γράφεις αναλογικά στο κομπιούτερ.

Επίσης, μιλάς για τη σύνδεση μέσω adat optical και όχι για κάποιο adat recorder.

Τέλος, η fireface τι ακριβώς θα κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

 

ψηφιακή κονσόλα με άφθονο routing και recorder....

Οταν λες recorder τι ακριβως εννοεις?

 

Δεν τα είχα προσέξει....

Δεν γράφεις αναλογικά στο κομπιούτερ.

Επίσης' date=' μιλάς για τη σύνδεση μέσω adat optical και όχι για κάποιο adat recorder.

Τέλος, η fireface τι ακριβώς θα κάνει;[/quote']

 

Οταν λεω αναλογικα εννοω χωρις χρηση ADAT. Ο,τι ηθελα να ηχογραφησω πηγαινε με καλωδια κατευθειαν πανω στην καρτα.

Ναι, μιλαω για συνδεση ADAT optical για εγγραφη στο PC.

Την Fireface σκεφτομαι να την αγορασω καταρχας για το λαπτοπ μου αλλα καθως διαθετει και ADAT θα μπορουσα να τη χρησιμοποιησω με την O1V96. Και κυριως θα μου παρεχει πολυ μεγαλυτερη σταθεροτητα απο την emu.

 

Οσον αφορα ενα λογο για τον οποιο καποιος δεν θα επαιρνε ψηφιακη ειναι...το κοστος. Μπορω να ηχογραφησω με μια αναλογικη κονσολιτσα στο 1/10 της τιμης της O1V96 οποτε πρεπει να υπαρχει καποιος καλος λογος για να κανει καποιος μια τετοια επενδυση :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορείς να αναζητήσεις το προηγούμενο μοντέλο της μεταχειρισμένο , με κόστος γύρω στα 900-1000 ευρώ, αφού έτσι κι αλλιώς για να έχεις τα 8 κανάλια στο adat interface που σε ενδιαφέρει θα περιοριστείς σε εγγραφές στα 48 khz..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχνας οτι ολες οι ψηφιακες κονσολες της yamaha μποροθν να δεχτουν καρτα mLAN η οποια μετατρεπει την 01v96 σε 16in 32out interface για το DAW. ουσιαστικα ειναι σαν να εχεις κονσολα interface kai remote σε ενα. επισης αν σε λιγο καιρο αποφασισεις να αναβαθμισεις σε κατι καλυτερο δεν αλλαζει οθσιαστικα τιποτα στο στοθντιο παρα μονο η κονσολα. τεραστιο αβανταζ κατα τη γνωμη μου. δες εδω http://www.01xray.com/store/frameMy16-mLAN.htm

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Airborne με κάθε καλή διάθεση να τα απαντήσουμε όλα αλλά αφού θα δώσεις τόσα λεφτά κάνε τον κόπο να διαβάσεις το manual ή έστω να πας από την αντιπροσωπεία να μάθεις τι κάνει η 01v96. Θα είναι κρίμα να δώσεις τόσα χρήματα και να μην ξέρεις τι κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Airborne με κάθε καλή διάθεση να τα απαντήσουμε όλα αλλά αφού θα δώσεις τόσα λεφτά κάνε τον κόπο να διαβάσεις το manual ή έστω να πας από την αντιπροσωπεία να μάθεις τι κάνει η 01v96. Θα είναι κρίμα να δώσεις τόσα χρήματα και να μην ξέρεις τι κάνει.

 

Παιδια μη με παρεξηγειτε! :o

 

Ξερω πολυ καλά οτι ο τροπος που εχω θεσει την ερωτηση ισως να δειχνει οτι θελω να αγορασω κατι που δεν ξερω καν τι κανει!

Φυσικα και δεν ειναι ετσι.Οι γενικες ερωτησεις που εκανα τυπου"ποιος ο λογος να αγορασω μια ψηφιακη κονσολα" εγιναν στην προσπαθεια μου να βρω λογους εκτος απο αυτους που γνωριζα ηδη απο καποιους ανθρωπους που σαφως κατι παραπανω θα ξερουν απο μενα για να απαντησουν :D

Εριξα παρα πολυ ψαξιμο για να καταληξω στην O1V96 και φυσικα εχω κατεβασει manual το οποιο διαβαζω συνεχως. :) (Απολαυση!)

Εχω εμπειρια απο την O2R96 της Yamaha την οποια δουλευουμε στη σχολη αλλα δεν ξερω αν ο ηχος της ειναι εφαμιλλος με αυτον της O1V96.Η Yamaha παντως ισχυριζεται οτι η O1V96 εχει τον ιδιο ηχο με την 02R96 και την DM2000(!!!).

 

Συγγνωμη αν σας εμπλεξα αλλα μερικες φορες' date=' οταν κλεινουν τα ματια και προσπαθεις να γραψεις ισως να μην πεις τελικα αυτα που θελεις να πεις :oops:[/i']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή έστω να πας από την αντιπροσωπεία να μάθεις τι κάνει η 01v96. Θα είναι κρίμα να δώσεις τόσα χρήματα και να μην ξέρεις τι κάνει.

 

 

Α, και παρεπιπτοντως τα παιδια στο Νακα εχουν βαρεθει να με βλεπουν.Πριν λιγο καιρο αγορασα ενα Motif ES8 και καναν το σταυρο τους που το πηρα επιτελους.

Δυστυχως την O1V96 δεν την εχουν demonstration να τη δω οποτε οτι διαβαζω και βλεπω απ'το ιντερνετ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κονβερτορες της 01v96 δεν ειναι οι ιδιοι με τις αλλες μεγαλες κονσολες αλλα πρεπει να θυμασαι οτι για να καταλαβεις εσυ αυτη τη διαφορα πρεπει να εχεις μηχανηματα πολυ ακριβοτερα απο αυτα που ισως εχεις.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, ας συνεχίσουμε από εκεί που μείναμε.

 

ψηφιακή κονσόλα με άφθονο routing και recorder....

 

To routing αφορά τα 8 mixing buses, 2 solo buses και 8 auxiliary buses που διαθέτει η 01v96 για να δρομολογείς το σήμα σου όπως θέλεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.

 

Τη λέξη recorder κακώς τη χρησιμοποίησα γιατί στην περίπτωσή μας παραπέμπει σε digital recorder...είναι η λέξη που χρησιμοποιούμε με το φίλο Αντωνιάδη για τα πολυκάναλα interfaces την ώρα του καφέ....σε μπέρδεψα, γράψε λάθος.

 

 

Τέλος, η fireface τι ακριβώς θα κάνει;

 

Την fireface δεν την χρειάζεσαι γιατί την 01v96 θα τη συνδέσεις με το κομπιούτερ με αυτό όπως πολύ σωστά είπε ο Ottomo.

 

..και μόνο η 01v96 version 2 (ή παραπάνω) συνδέεται με την παραπάνω mlan κάρτα για να χρησιμοποιηθεί ως interface. Οπότε εάν είναι να τη χρησιμοποιήσεις έτσι μην πάρεις παλιότερη-φθηνότερη version.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου