Προς το περιεχόμενο

Έχει κανείς παίξει με τις Ibanez S5470 ή S2170 FW ?


cbinardo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγο καιρό έχω βάλει στο μάτι μία από τις παρακάτω Ibanez S series:

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_s2170_fwntf.htm

http://www.thomann.de/gr/ibanez_s5470bbk.htm

 

Η πρώτη ανήκει στα πιο "παλιά" μοντέλα (22 frets,Zero Point 2 tremolo)

Η 5470 είναι το πλέον καινούργιο όπλο (24 frets και ZPS3).

 

Γνωρίζει κανείς κάτι γι' αυτές?Ή ακόμα καλύτερα είναι κανείς κάτοχος?

Έχω διαβάσει σε κάποια forum ότι η 5470 έχει (σοβαρό?) πρόβλημα sustain.

Αν και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τα signature models μήπως έχει κανείς πιάσει στα χέρια του την egen18 (ουσιαστικά είναι μια καλή S)?

http://www.thomann.de/gr/ibanez_egen18_tvf.htm

Είμαι αρκετά επιφυλακτικός σε παραγγελίες μουσικών οργάνων από net αλλά ο thomann έχει πολύ καλές τιμές..... 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D :D

Αυτό ήθελα να ακούσω.Να υποθέσω ότι έχεις την μαύρη...

Δεν είναι μόνο το bolt on μπράτσο.Και το tremolo και τα 24 τάστα δεν βοηθάνε.

Προσπαθώ να μη κάνω πολλές ερωτήσεις αλλά (μια και σε βρήκα)

-Ποιότητα κατασκευής?

-Ήχος?Έχει coil split?

-Για τις S2170 ξέρεις κάτι?

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να έχει η μία πρόβλημα sustain και η άλλη να μην έχει αφού είναι σχεδόν πανομοιότυπες οι κιθάρες?

Μόνο το τρέμολο αλλάζει που στην ουσία είναι ίδια πατέντα με κάποιες καινοτομίες στο νεότερο μοντέλο.

Μαλλον στο φόρουμ που μπήκες δεν ξέρουν να σετάρουν τα όργανά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω και εγω μια s αλλα μοντελο του 98 την qs540 ή καπως ετσι τελοσπαντων θα σου πω οτι απο sustain εχει να φανε και οι κοτες ....αλλαεγω ειχα αλλαξει τους μαμα μαγνητες με duncan γιατι τοτε οι μαμα ηταν τραγωδια....τωρα δεν ξερω ;)

και απο ποιοτητα τουλαχιστον η δικια μου δεν συγκρινεται με καμια κιθαρα που να εχω παιξει εγω στη ζωη μου ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ καλο το οργανο σου ignatie, να το χαιρεσαι!

Ακριβως οπως λεει και ο sozos, μεγαλη σημασια εχει και το σεταρισμα, παντως να ξερεις η δικια μου δεν ειναι και τελεια σεταρισμενη, αν τη σεταρεις και ποιο σωστα φανταζομαι θα ειναι ακομα καλυτερη...

Ρωτα οτι θες δεν υπαρχει προβλημα, εχω την TKS, δεν πηρα τη μαυρη γιατι οταν τις δοκιμασα και τις δυο η μαυρη μου φανηκε ποιο κομπρεσαρισμενη, ποιο ωμη, ενω την TKS την ενοιωθα σα να αναπνεει καλυτερα, ενιωθα τον παχυ, στρογγυλο ηχο του μαονιου + οτι ειχε ποιο ωραιο κομματι rosewood στην ταστιερα  ;D, βεβαια αυτα ειναι καθαρα θεμα γουστου και τρελλας του καθενος...

Ποιοτητα κατασκευης παρα πολυ καλη, απο της καλυτερες που εχω δει και εχω πολλα hi end οργανα αυτου του style, αρκετα καλυτερη ποιοτητα απο την RG2550 ΝΟΜΙΖΩ...

Coil split δεν εχει απο το εργοστασιο, αν θες εσυ ομως το κανεις δεν ειναι τιποτα δυσκολο...

Την S2170 δεν την εχω παιξει ποτε οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη, αν δεν κανω λαθος ομως οι σειρα S prestige ηταν η μονη prestige σειρα που μεχρι περσυ φτιαχνονταν Korea, οποτε η 2170 μπορει να ειναι απο κει... Εγω δεν θα εδινα τοσα χρηματα για Korea...

Αν θες 22 ταστα προτεινω παλια 87-τελη 90 S540 η κατι σαν του ignatiou...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ignantie ποιους seymour duncan εβαλες στην S σου; Γιατι η δικια μου η S470 με τους stock μαγνητες (inf) ακουγεται αρκετα πριμαριστη σε σχεση με αρκετες κιθαρες που δοκιμασα (στον ιδιο εξοπλισμο παντα). Απο μαονι ειναι το σωμα της βεβαια αλλα ειναι αρκετα λεπτο και μαλλον αυτο επηρρεαζει αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαλει τον JB στην bridge θεση και τον jazz στη neck,κοιτα η κιθαρα δεν ειναι για blues και τετοια (πως να ειναι αλλωστε η ibanez?) αλλα στα γκαζια σκοτωνει....απο την αλλη δεν εχω δοκιμασει καποιους αλλους για να σου πω εαν θα της πηγαιναν καλυτερα.....εαν θες παντως ελα να την ακουσεις ;)μπορει εσενα να μην σου αρεσουν ή και το αντιθετο

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Ιγνάντιε έχω και εγώ μια παρόμοια κιθάρα, την 540S (δες το showroom).

Την έχω εδώ και 15+ χρόνια (το Λυρικόν τις έφερνε τότε) αλλά τα είχα παρατήσει για καιρό.

Έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ποιότητα κατασκευής.Αν οι καινούργιες είναι είναι σαν αυτή.....

Για την egen ξέρει κανείς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα κουκλα. Aχ αυτα τα δοντακια που εχει για inlays...μου πουλας τον λαιμο της; :P Eντω μεταξυ δεν ξερω αλλα παντα ειχα την εντυπωση οτι η S series της ibanez ειναι σχετικα καινουργια σειρα αλλα απ'οτι βλεπω εχει και αρκετα παλια μοντελα...ξερετε απο ποτε ξεκινησαν να βγαινουν; Παντως εχουν οντως καλη ποιοτητα κατασκευης οσες καινουργιες S series εχω δει ομως πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω αυτη η ibanez γενικοτερα γιατι δεν βαζει κανα σοβαρο μαγνητη στις κιθαρες τις (ακομα και σε ακριβα μοντελα)...κριμα ειναι να περνεις πολυ καλη και αξιολογη κιθαρα και να θελουν αλλαγμα οι μαγνητες :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου