Προς το περιεχόμενο

N.O.S or NOT?


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως στο λυχνιόμετρο τις καλύτερες ενδείξεις τις έχω πάρει σε λυχνίες ULTRON (κι αυτές NOS είναι πλέον) και αμέσως μετά σε ένα σετάκι 6L6 ρώσικες που ΔΕΝ είναι σαν τις 6Π3C αλλά κοντύτερες, οι Mullard.

Καλή ένδειξη είχαν οι RSD (ναι, έχω και τέτοιες ακόμη) οι SYLVANIA με τα πράσινα γράμματα (Phillips USA) μετά οι RCA, οι Svetlana, οι Tungsram, οι JJ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ σχεδον τελευταίες οι 6Π3C, ακόμη πιό κάτω οι Telefunken, oi RCA METAL και οι ρωσιδούλες του κιλού 6p3c οι οποίες δεν είναι κακές αλλά όχι και τίποτα το εξαιρετικό.

Το όργανο μου το έσπασε μια στρατιωτική KENRAD του 1946 NOS που μέτρησε 100!!! έναντι 92 των ultron και 80 των 6π3c.

 

 

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως ακριβώς "μετράνε"

τις λάμπες?

 

θα υπάρχει φαντάζομαι ειδικό μηχάνημα που μετράει την απόδοση της και σε τι κατάσταση είναι η λάμπα (πόση ζωή έχει ακόμη)

έτσι δεν είναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι καλές μετρήσεις σε transcoductance, διαρροή, βραχυκυκλώμα και ναι, και την ζωή της λάμπας κλπ κλπ είναι προϋπόθεση αλλά δεν λένε πολλά για την ποιότητα του ήχου.

 

Τα λυχνιόμετρα είναι από μόνα τους επιστήμη.

 

Μια ματιά εδώ http://www.jacmusic.com/Tube-testers/index.html.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιωντας σαν βαση τον MARK 1 Boogie μου (landmark για εμενα οσον αφορα τον καθαρο Fender ηχο & με fixed bias) οι καλυτερες που εχω δοκιμασει απο τις νεες ειναι οι TAD STR,ακολουθουμενες απο τις Svetlana Winged C  & απο τις JJ 6L6GC.

 

καμμια απο τις παραπανω δεν εχει το headroom & punch μιας 7581Α αλλα εχουν αρκετη απο τη γλυκα των RCA & ωραιο καθαρο ηχο.

 

 

Τα τελευταία χρόνια ο ανταγωνισμός για την κατασκευή της καλύτερης 6L6 έφερε μεγάλη ποικιλία προσφερόμενων λυχνίων και με πολύ καλά ηχητικά αποτελέσματα. Το ίδιο θα γίνει και στους υπόλοιπους τύπους στο άμεσο μέλλον. Θα συμφωνήσω με τον SF για τις Winged C και τις JJ ενώ θέλω να τονίσω ότι oι TAD 6L6WGC STR GE style  ήταν σίγουρα μια πολύ ευχάριστη έκπληξη. Έχω αρκετές διαφορετικές μάρκες nos 6L6 και μπορώ να πω πως οι TAD 6L6WGC STR GE style  (προσοχή γιατί υπάρχουν και οι 6L6GC RCA style) καθώς και οι Tungsol reissue 6L6GC STR τις πλησιάζουν περισσότερο ηχητικά.

 

Ηχητικές διαφορές υπάρχουν μεταξύ τους αλλά οποιαδήποτε μάρκα κι αν διαλέξεις από τις παραπάνω θα δεις διαφορά σε σχέση με τις ΕΗ που φοράς τώρα, ειδικά στο πως θα παίρνει ο ενισχυτής τα πετάλια σου.

 

Οι Groove Tubes GE remake δεν πιστεύω ότι αξίζουν την ιδιαίτερα υψηλή τιμή τους και καλό θα ήταν να τις αποφύγεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τονίσω ότι oι TAD 6L6WGC STR GE style  ήταν σίγουρα μια πολύ ευχάριστη έκπληξη.

 

Σωστος σε αυτες ακριβως αναφερομουν και εγω και πολυ σωστα με διορθωσες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος σε αυτες ακριβως αναφερομουν και εγω και πολυ σωστα με διορθωσες.

 

δηλαδη, εγω για τον 135W Twin Reverb θελω αυτες:

http://www.tubeampdoctor.com/product_info.php?cPath=21_60_61&products_id=820

και ΟΧΙ αυτες:

http://www.tubeampdoctor.com/product_info.php?cPath=21_60_61&products_id=814

 

...σωστα?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πονηρό αγόρι, θα της βάλεις χέρι  ;D

 

θα βαλω κατσαβιδι, τσιμπιδα, κοφτακι, κολλητηρι και πολλα αλλα ωραια πραματακια....  ;D

 

ειπαμε, επιφυλασσομαι για θρεντ (αλλα στο ψιλο-εγγυς μελλον) ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα τελευταία χρόνια ο ανταγωνισμός για την κατασκευή της καλύτερης 6L6 έφερε μεγάλη ποικιλία προσφερόμενων λυχνίων και με πολύ καλά ηχητικά αποτελέσματα. Το ίδιο θα γίνει και στους υπόλοιπους τύπους στο άμεσο μέλλον. Θα συμφωνήσω με τον SF για τις Winged C και τις JJ ενώ θέλω να τονίσω ότι oι TAD 6L6WGC STR GE style  ήταν σίγουρα μια πολύ ευχάριστη έκπληξη. Έχω αρκετές διαφορετικές μάρκες nos 6L6 και μπορώ να πω πως οι TAD 6L6WGC STR GE style  (προσοχή γιατί υπάρχουν και οι 6L6GC RCA style) καθώς και οι Tungsol reissue 6L6GC STR τις πλησιάζουν περισσότερο ηχητικά.

 

Ηχητικές διαφορές υπάρχουν μεταξύ τους αλλά οποιαδήποτε μάρκα κι αν διαλέξεις από τις παραπάνω θα δεις διαφορά σε σχέση με τις ΕΗ που φοράς τώρα, ειδικά στο πως θα παίρνει ο ενισχυτής τα πετάλια σου.

 

Οι Groove Tubes GE remake δεν πιστεύω ότι αξίζουν την ιδιαίτερα υψηλή τιμή τους και καλό θα ήταν να τις αποφύγεις.

 

 

 

Thanks, et!

 

θα συμφωνησω για τις Groove γιατι ποτε δεν μου εκατσαν "καλα" στο αυτι και στο ..ματι ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, et!

 

θα συμφωνησω για τις Groove γιατι ποτε δεν μου εκατσαν "καλα" στο αυτι και στο ..ματι ;)

 

Αλλη αποψη εχει ομως ο Bassman μου ..... ;)

δεν εχουν καμμια σχεση με τις Ρωσικες GT ....  δεν εισαι και Αθηνα να σου δωσω το

δευτερο σετακι να δοκιμασεις ..

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου