Προς το περιεχόμενο

Parker fly P42MB vs Yamaha RGX A2


munchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το harmony-central δες το οπως θες. Εγω εστιαζω καθαρα στο ο,τι ειναι πολυ καλο στο να εντοπιζεις επαναλαμβανομενα προβληματα στο προιον που ισως αγορασεις.

 

Μπορεις να πεις ο,τι ειναι γεματο βλακες, ανωριμους κ ο,τι να'ναι reviewers, αλλα η γκρινια ειναι γκρινια.

Π.χ. συνεχομενα pickup selector που χαλαει στην κιθαρα που πηρα. Η τα usb dropouts toυ pod xt/x3 στο recording. H η απαραδεκτη κ λαναθασμενη τοποθετηση του τρεμολο κ το φινιρισμα που ξεφλουδιζει στις περισσοτερες highway one.

Όλα τα ειδα μπροστα μου.

 

Με καταλαβαινεις???ανεκδοτο ξε-ανεκδοτο ειναι κ "εργαλειο", ενα ειδος γκαλοπ. Ασχετα αν σου αρεσει η οχι το οργανο π.χ. που εξεταζουν μπορεις να βρεις προβληματα που ισως το συνοδευσουν.

 

Και δε νομιζω οτι μπορεις να το κανεις ευκολοτερα στην ελλαδα. Ιδιαιτερα με την προσηλωση σε συγκεκριμενα ειδα κιθαρων.

 

 

Αυτα που ειπε ο jezus με την μεταπωλητικη αξια με βρισκουν απολυτα συμφωνο. Την κιθαρα ειναι καλυτερα να την παιζεις! Αλλιως γεμιζεις "επενδυσεις". Μια κιθαρα σαν την pacifica 812 στα 300 ευρω δε νομιζω οτι θα χαλουσε κανενα η θα την πουλουσε μετα.Σιγουρα οχι εγω κ ολοι οι γνωστοι μου κιθαριστες κ σε μερικους απο αυτους δεν αρεσει καν σα φιρμα!

 

Επιπροσθετα ποιος ο πραγματικος λογος υπαρξης των parker αν οντως δεν εχουν ολες αυτες τις καινοτομιες που τις εκαναν ποθητες κ διαφορετικες???Ειχα διαβασει μια συνεντευξη ενος καλλιτεχνη που ελεγε οτι σε συνεργασια με την parker καταφεραν να κανουν ενα custom μοντελο που να ακουγεται επιτελους σα les paul. Του χοντρυναν το σωμα, μαονια παντου, paf κτλ. E και??? Αγορασε μια les paul εξαρχης μαλακ*!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντησεις σας . Θα ηθελα να γραψω καποια πραγματα ....

 

1ον Προς Sozos : Δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις μονο ηλιθιοι ξερολες δεν ρωτανε και διαχωρισουν τις ερωτησεις σε καλες και μη ...  αν εχεις προβλημα μην μπαινεις καθολου στον κοπο να διαβασεις και να απαντησεις . Εκτως αν ειναι δικο σου το FORUM οποτε να μας ενημερωσεις για το περιεχομενο των ερωτησεων που μπορουμε να κανουμε . Αν οχι μπορεις να κανεις και τον καραγκιοζη καπου αλλου. /.

 

2ον Εγω δεν ρωτησα την γνωμη σας για τον ηχο και το παιξιμο της καθε κιθαρας αλλα γιατι πολες κιθαρες παρουσιαζουν προβληματα υλικου . (οπως ορθα απαντησε αν και καθημενος στον υπολογιστη του ο φιλος boukas !!!

 

ετσι μπορει να γλιτωσεις χρονο και χρημα απο την εμπειρια (καλη η κακη ) καποιου αλλου με τα εν λογο εκαστοτε οργανα .

 

ευχαριστω .

music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως το 1 πάει στον 2 και το 2 στον 1?

με μπέρδεψες munchkin

 

για το hc, αν διαβάζεις κριτική με 10ρια και μετα λέει "i've been playing for 6 months" ξέρεις τι να περιμένεις. Συνήθως διαβάζω τα άσχημα reviews. Το ζουμί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ τις Yamaha "παρεξηγημένες" κιθάρες.

 

Έχω εδώ κ 2 χρόνια μία RGX 820z.

ΔΕΝ έχω βρει το παραμικρό πρόβλημα, ούτε φυσήματα στα ηλεκτρικά, ούτε προβλήματα στο ξεκούρδισμα (έχει Sperzel tuners βέβαια), άνετα χειρίστηκε τις 12άρες χορδές που χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω για κάποιο διάστημα...

Γενικά, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Κ είναι made in Taiwan, πράγμα που αποθαρρύνει πολλούς στο άκουσμα κ μόνο.

 

Αν είσαι διατεθειμένος να το κυνηγήσεις, στο e-bay βγαίνουν προς πώληση, όσο κάνει καινούρια η A2, η οποία δεν μου αρέσει εμφανισιακά  ;D

 

Όσο για τη συγκεκριμένη Parker, θα συνιστούσα να παίξεις πρώτα με μία, καθότι είναι ολίγον περίεργες κιθάρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την yamaha rgx1212s προ αμνημονευτων ετων κιθαρα...neck through, εβενος, 5 κομματια λαιμος(σαν τα neck through μπασα). Αντιγραφο soloist με 24 3/4 κ τρεμολο που δεν εχει μαχαιρια αλλα roller(σαν της ibanez s με zr). Δεν εχω ρυθμισει ποτε το truss rod!φοβερο πραγμα!επισης ολα δουλευουν γλυκα λες κ μολις πρωτοβγηκε απο το εργοστασιο (taiwan!). Παρα πολυ καλος ηχος 80's metal προσανατολισμοι.

 

Εκανα μια φορα τη μαλακια κ παραλιγο να την πουλησω, ποτε ξανα.(για ενισχυτη γιατι δεν υπαρχει αλλη κιθαρα που να θελω ωστε να πουλησω αυτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και RGXxxxx απο 90's Made In Taiwan. Ειναι παρα πολυ καλη κιθαρα κατασκευαστικα και σε ηχο. Ειναι καλυτερη απο PRS Custom SE που δοκιμασα και Ιbanez RG350 που ειχα πριν IMO.

Satisfied Digitech RP500 User!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είσαι καλά χατζατζάρη, με την άκαιρη σύγκριση μεταξύ Parker και yamaha....  ::)

 

Αλλά ακόμη κι έτσι να είναι ρωτάμε πχ ποια η γνώμη σας για την parker και την Yamaha, όσον αφορά την ποιότητα, τον ήχο, το value for money, τη μουσική που με ενδιαφέρει (το κυριότερο που ποτέ δεν μας είπες), τα μπιχλιμπίδια, το mojo-jojo του.

Βοήθα το forum με την ερώτηση που θα του κάνεις, ώστε να βοηθηθείς κι εσύ, κι άσε τα βελιγγεκικά για αλλού  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ταξη boukas ... 

 

ποια η γνώμη σας για την parker και την Yamaha, όσον αφορά την ποιότητα, τον ήχο, το value for money, τη μουσική που με ενδιαφέρει (εχω γραψει οτι με ενδιαφερει η jazz και blues απλα δεν το διαβασες ...),

τα μπιχλιμπίδια, το mojo-jojo του ???

music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επιπροσθετα ποιος ο πραγματικος λογος υπαρξης των parker αν οντως δεν εχουν ολες αυτες τις καινοτομιες που τις εκαναν ποθητες κ διαφορετικες???Ειχα διαβασει μια συνεντευξη ενος καλλιτεχνη που ελεγε οτι σε συνεργασια με την parker καταφεραν να κανουν ενα custom μοντελο που να ακουγεται επιτελους σα les paul. Του χοντρυναν το σωμα, μαονια παντου, paf κτλ. E και??? Αγορασε μια les paul εξαρχης μαλακ*!

 

 

ακριβως! αν παρεις παρκερ την περνεις γιατι εχει τα πιεζο, τα μιντι, τα ακρυλικα/ανθρακονηματα ή οτι εχει π.χ., το να παρεις ενα φθηνο μοντελο που ειναι σαν φεντερ π.χ. σε σχημα παρκερ μαλλον ακαιρο μου φαινεται, εκτος και αν γουσταρεις τοσο το σχημα ή σε βολευει τοσο στο χερι.

εγω εχω μπασο γιαμαχα που εχει τραβηξει τα πανδεινα, φιλος εχει φθηνη γιαμαχα πασιφικα εδω και δεκαετια++, κανενα προβλημα. αναμεσα στις 2 θα επερνα τη γιαμαχα για θεμα μουρης και μονο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου