Προς το περιεχόμενο

Τί είναι groova?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χιλιοειπωμένο,ως ένθετο μέσα σε άλλα θέματα,αλλά απο μικρή έρευνα,όχι ως αυτόνομο.Εάν κάνω λάθος,ζητώ συγγνώμη.

  Αφορά φυσικά όλα τα όργανα,ωστόσο,εάν δεν το έχει ο ντράμμερ πάμε περίπατο.

  Ξεκινώ με ένα παράδειγμα όπου τέσσερα φιλαράκια το έχουνε(και κυρίως ο κιθαρίστας με την ηλεκτρική),αλλά ...  δεν το έχει ο ντράμμερ!

     

       

     

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί δε δίνεις την περίπτωση να το έχουν όλοι πρώτα;

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=lwhkPSEXs1Q

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ακουσα ουτε ενα λαθος απο τον ντραμμερ παντως...

ο τυπος groove εχει, απλα παιζει απλα...groov-ατο δε σε κανει το να παιζεις 30 break  μεσα σε ενα 4μετρο...

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Melodic..

αν καταλαβα καλα..η ερωτηση σου ειναι τι ειναι groove?

Πολλες φορες σε συζητησεις με τους μαθητες μου εχουμε φτασει σε αυτο το σημειο..

Να παιζουν νοτα προς νοτα ενα κομματι η μια ασκηση που τουσ εχω ζητησει..και η μονη μου παρατηρηση  να ειναι οτι δεν ειχε Groove.

Για αυτο λοιπον θα ηθελα να το αναλυσουμε. Τι ειναι Groove.?

Για μενα Groove ειναι η εσωτερικη διαθεση που στηνει ο καθενας μας για να παιξει κατι.

το πως σκεφτετε την ωρα που εκτελει ενα μουσικο εργο η ακομα και μια απλη ασκηση με 4ρτα.

Τι εννοω ομως.

Το να παιξεις τεταρτα πανω σε ενα μετρονομο ..μετα απο λιγο ειναι ευκολο γιατι απλα ο εγκεφαλος μας καταλαβαινει την αποσταση αναμεσα στους χρονους .Αυτο που ειναι δυσκολο ειναι πριν ξεκινησεις να παιξεις 4ρτα..να εχεις στησει στο μυαλο σου..τα 8α..τισ αρσεις,τα 16α και τα 32α ακομα αν ειναι εφικτο..

και να ξεκινησεις να παιζεις 4ρτα σκεφτομενος...8α..η και 16α οχι απλα ακουγοντας το μετρονομο..αλλα στηνωντας τον μεσα σου

Αυτο ειναι groove..οσον αφορα μια ασκηση.

Οσον αφορα ενα κομματι τωρα..θεωρω οτι στηνουμε ενα groove οταν παλι οι αξιες δεν πηγαζουν απο το αυτι μας..αλλα οταν εχουμε παρει το χρονο να ακουσουμε ολα τα οργανα..και να αποφασισουμε που μπορουμε να πατησουμε..η σε τι pattern ρυθμικο η μελωδικο μπορουμε να ακουμπησουμε ουτως ωστε να κλειδωσει η ρυθμικη βαση αναμεσα σε ολους. εννοεται φυσικα οτι ενας drummer ποτε δεν ειναι αρκετος να φτιαξει ενα ομορφο groove.Η μπαντα που παιζει στο πρωτο κλπ..δεν ειναι οτι ο drummer δεν εχει groove...απλα ειναι απροβαριστοι..εμενα αυτο μου εβγαλε.

Σασ στελνω την ορολογια απο τον wikipidia σχετικα με το GROOVE.

The word is often used to describe the aspect of certain music that makes one want to move, dance, or 'groove'.

Musicologists and other scholars began to analyze the concept of "groove" in the 1990s. They have argued that a "groove" is an "understanding of rhythmic patterning" or "feel" and "an intuitive sense" of "a cycle in motion" that emerges from "carefully aligned concurrent rhythmic patterns" that sets in motion dancing or foot-tapping on the part of listeners.

 

ελπιζω να σε βοηθησα καλε μου φιλε

σου παραθετω ενα κλιπακι απο ενα drummer..που οσο ζουσε ειχε το ψευδωνιμο.THE GOLDEN GROOVE. Toto - Georgy Porgy (Live in Paris 1990)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ακουσα ουτε ενα λαθος απο τον ντραμμερ παντως...

ο τυπος groove εχει, απλα παιζει απλα...groov-ατο δε σε κανει το να παιζεις 30 break  μεσα σε ενα 4μετρο...

    Φίλε Φώτη το λάθος με τον ντράμμερ είναι οτι όλοι οι άλλοι παίζουν ρούμπα με αίσθηση δεκάτων έκτων,ενώ αυτός παίζει ένα ξερό 4/4 με αίσθηση ογδόου.Αυτό χαλάει όλο το feeling του κομματιού σε επίπεδο ρυθμικής βάσης.Και βέβαια συμφωνώ μαζί σου ότι τα 30 μπρέικ μόνο κακό μπορούν να κάνουν

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου