Προς το περιεχόμενο

υψος σε locking nut


DELAGOHN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα ταστα δεν εχουν προβλημα και οχι δεν εχουν τριφτει.

το κενο μεταξυ χορδης και 1ου ταστου ειναι γυρο στο 1,5mm και σε διαφορα βιβλια που εχω διαβασει λενε οτι πρεπει να ειναι πιο λιγο :-\.

Η κιθαρα και τωρα σωστα παιζει ;) απλα πιστευω οτι το nut ειναι αρκετα ψηλα και θα μπορουσε να χαμηλωσει. ;)

 

Φίλε μου, αυτά που γράφεις δεν αρκούν ως... διάγνωση προβλήματος. Καταρχάς βεβαιώσου για το σωστό relief στο μπράτσο. Κατά δεύτερον, το ύψος μπορεί να είναι περισσότερο από το συνιστώμενο, εσύ βρίσκεις κάποιο πρόβλημα? Για παράδειγμα γίνεται sharp η Φα στο πρώτο τάστο όταν παίζεις μια Φα συγχορδία μπαρέ? Νοιώθεις το πρώτο τάστο "σκληρό" όταν παίζεις? Από κει ξεκινάμε, να υπάρχει ένα πρόβλημα ώστε να το λύσουμε, όχι από τις μετρήσεις.  ;)

 

Αν παρ'όλα αυτά θέλεις να επέμβεις, κοίταξε για πιθανά shims κάτω από το nut. Αν δεν υπάρχουν πας για αφαίρεση ξύλου που όπως είπα δεν συνιστάται, και σε καμμία περίπτωση μη διανοηθείς να το κάνεις μόνος (ειδικά αν μιλάμε για κιθάρα αξίας).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα κάποιες bcrich (σαν τη δικιά μου πχ) έχουν όντως ψηλά τοποθετημένο το locking nut, ειδικά όσες είναι class axe εποχής. Χωρίς sims χωρίς τίποτε. Απλά έχουν τοποθετημένο σε λάθος ύψος το nut. Delagohn τι εποχής είναι η κιθάρα σου;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα κάποιες bcrich (σαν τη δικιά μου πχ) έχουν όντως ψηλά τοποθετημένο το locking nut, ειδικά όσες είναι class axe εποχής. Χωρίς sims χωρίς τίποτε. Απλά έχουν τοποθετημένο σε λάθος ύψος το nut. Delagohn τι εποχής είναι η κιθάρα σου;

 

2004

warlock platinum pro series

η κιθαρα παιζει και ειναι σεταρισμενη σωστα

δεν υπαρχει καποιο προβλημα, απλα εφοσον υπαρχει περιθωριο να χαμηλωσει σκεφτομουνα να το δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A κατάλαβα. Απλά να ξέρεις ότι για να χαμηλώσει θέλει φάγωμα το ξύλο (δεν παίζει να έχει shim) και πρέπει να το κάνει ειδικός εννοείται, καθώς θέλει και προσοχή μην το παρακάνεις και πλέον τρίζει η κιθάρα.

 

Άσχετο αλλά είναι αυτή στο avatar? Έχει το invisabolt λαιμό?

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου