Προς το περιεχόμενο

Ακκόρντα στο PA80...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας συνάδελφοι!

 

Απέκτησα ένα ΚΟRG PA-80 και προσπαθώ να το ¨φέρω στα μέτρα μου".

Αφού διάβασα προσεκτικά προηγούμενα posts που αφορούν το όργανο και μελέτησα λίγο και το manual, θέλησα να ζητήσω τη βοήθεια σας.

 

Πώς μπορώ ένω παίζω live να του ορίσω μια σειρά από συγχορδίες και αυτό να τις επαναλαμβάνει συνέχειά, μέχρι να παίξω κάτι άλλο?

Για παράδειγμα... Παίζουμε ένα λαϊκό κομμάτι με την πατροπαράδοτη σειρα

Cm Fm Eb Db Cm . Και θέλω να σηκώσω τα χεράκια μου για να πιάσω το bend.

Τί κάνω?

 

Αν σας φανεί αστεία η ερώτηση συγχωρήστε με αλλά είχα πολλά χρόνια να πάρω arranger και δεν ξέρω τι παίζει η τεχνολογία.

 

 

Υ.Γ. Το site είναι καταπληκτικο, όπως και η ανταπόκριση των συναδέλφων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατ'αρχήν δεν γνωρίζω εάν το PA80 έχει τη δυνατότητα να κάνει κάτι τέτοιο.

Μήπως ξέρει κάποιος;

 

Για την ιστορία.

Αυτό που ζητάς είναι κάτι σας loop chord sequencer.

Υπήρχε πάρα πολύ παλιά και κακώς οι εταιρείες το βγάλανε από τα μοντέλα τους.

Αν θυμάμαι καλά το είχα δει σε κάποιο midi keyboard της ELKA (1985-88 περίπου). Πολύ βολικό για τέτοιες περιπτώσεις. Είχε και η Roland κάτι αντίστοιχο αλλά σε μορφή ROM phrases. Δεν ξέρω εάν υπάρχει στα Yamaha και στα Korg.

 

Στο θέμα μας.

Δεν ξέρω κατά πόσο είσαι "μπασμένος" στα αρμόνια και στον τρόπο λειτουργίας-σκέψης τους. Συγνώμη αλλά θα σε βάλω σε λιγάκι βαθειά νερά.

 

Λύση.

Εάν αυτό που ζητάς είναι συγκεκριμένος ρυθμός με συγκεκριμένη σειρά συγχορδιών, όπως αναφέρεις πιό πάνω, ας το ονομάσουμε στην περίπτωσή μας "custom loop chord style", τότε μπορείς να κάνεις κάτι "απλό" και λειτουργικό.

 

1) Βρες τον ρυθμό που είναι πιό κοντά σε αυτό που σου κάνει ή κατασκεύασε έναν νέο ρυθμό όπως εσύ τον φαντάζεσαι. Κανονικά και με τις οδηγίες που αναφέρει το manual του εργοστασίου.

2) Άφησε ελεύθερο ένα arranger part (πχ το 4).

3) Κάνε edit στο arranger part 4, από το style editor του οργάνου γράψε τον ρυθμό με τις αλλαγές συγχορδιών (δηλαδή όχι μόνο C major ή C minor ή C 7th).

Από arranger part 1 έως 3 να παίζει κανονικά τον ρυθμό και στο arranger part 4 να είναι ο ρυθμός με τις αλλαγές συγχορδιών.

Δηλαδή:

Ορίζεις ότι θα γράψεις π.χ. 4 μέτρα με βάση Cm και γράφεις από ένα μέτρο Cm - Fm - Eb - Db.

Οπότε όταν επιλέξεις το arranger 4 και δώσεις στα πλήκτρα Cm, ο ρυθμός θα παίξει στη σειρά τα πιό πάνω 4 ακκόρντα λουπάροντάς τα (Cm - Fm - Eb - Db).

Οπότε αντίστοιχα αν δώσεις στα πλήκτρα Gm, ο ρυθμός θα παίξει Gm - Cm - Bb - Ab.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και για C (ντο ματζόρε). Πχ. C - Dm - G - C.

Οπότε όταν επιλέξεις το arranger 4 και παίξεις C, ο ρυθμός θα παίξει στη σειρά τα πιό πάνω 4 ακκόρντα λουπάροντάς τα (C - Dm - G - C).

 

Σε αυτό το σημείο μπορεί να χρειαστεί να κάνεις edit σε κάποιες νότες που ίσως να μην ακούγονται σωστά στην ακολουθία λόγω αυτόματου εσωτερικού τρανσπόρτου του οργάνου στα chords. Τσεκάρεις και ανάλογα κάνεις edit στις νότες. Κάθε εταιρεία διαβάζει και ερμηνεύει ανάλογα τις νότες στα styles. Σχετικές οδηγίες θα βρείς στο manual.

4) Αποθηκεύεις τον ρυθμό με άλλη ονομασία και είσαι έτοιμος.

 

Τώρα έχεις έναν ρυθμό με arrnager parts 1 -2 -3 κανονικά όπως τον ήξερες και στο arranger part 4 τον ρυθμό σε μορφή chord loop όπως εσύ τον ζήτησες.

 

Με επιφύλαξη και ανάλογα τις δυνατότητες editing του κάθε κατασκευαστή, αυτή η τεχνική μπορεί να γίνει σε όλα τα αρμόνια.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Δεν ξέρω εάν κάποιος άλλος έχει κάποια άλλη ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την αναλύτική και πλήρως κατανοητή απάντηση.

 

Πραγματικά πανέξυπνη προσέγγιση. Δεν ειχα σκεφτεί κάτι τέτοιο.

Θα ήθελα μια ακόμη βοήθεια για να την υλοποιήσω.

Επείδη οι ρυθμοί που χρησιμοποιώ μου αρέσουν και θέλω πάνω σε αυτούς να κάνω κάτι.. πώς μπορώ να αντιγράψω τις λουπες και να τις αλλάξω σε τονικότητα?

Να πάρω πχ ένα 4μετρο style και να αντιγράψω το 1ο μέτρο σε Cm, το 2ο σε Fm κοκ...

Φαντάζομαι θα είναι δύσκολο. (ειδικά να αλλάξει το min σε maj)

Μήπως υπάρχει κάποιο software που να συνεργάζεται με το όργανο (για PC);

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να ξεκαθαρίσω κάτι. Το όργανο δεν το έχω ούτε το είχα. Οπότε μιλάω υποθετικά.

 

πώς μπορώ να αντιγράψω τις λουπες και να τις αλλάξω σε τονικότητα?

Φαντάζομαι ότι το PA80 έχει τέτοια λειτουργία στο εσωτερικό style editor. Κάνεις COPY from mesaure ... to measure ... για όσες φορές θέλεις. Ελέγχεις και το length του part που δουλεύεις.

 

Να πάρω πχ ένα 4μετρο style και να αντιγράψω το 1ο μέτρο σε Cm, το 2ο σε Fm κοκ...

Το αντιγράφεις (copy) και μετά κάνεις edit στις συγκεκριμένες νότες (note numbers) αντίστοιχα μέσα από το ίδιο το όργανο. Τα Drums τα αφήνεις ως έχουν.

 

Φαντάζομαι θα είναι δύσκολο. (ειδικά να αλλάξει το min σε maj)

Δεν είναι καθόλου δύσκολο. Είναι αστείο. Να του πάρεις τον αέρα...

 

Μήπως υπάρχει κάποιο software που να συνεργάζεται με το όργανο (για PC);

Πρέπει να υπάρχει αλλά καλύτερα να δουλέψεις από το ίδιο το όργανο στα σίγουρα. Άλλωστε ακούς σε πραγματικό χρόνο τι κάνεις αλλά το βασικότερο, θα ακούσεις σε πραγματικό χρόνο πως θα συμπεριφερθεί το όργανο. Έτσι θα είσαι σίγουρος ότι αυτά που παίζει είναι όντως αυτά που ζητάς (συγχορδίες - riffs - κλπ). Ειδικότερα οι μελωδικές γραμμές.

 

Κακοτοπιές που πρέπει ν' αποφύγεις.

Προσπάθησε να περιορίσεις τις "περίεργες" μελωδικές γραμμές τύπου χιτζάζ, νιαβέντι, ουσάκ κλπ. Άσε που αν αλλάξεις κλίμακα στο live αυτό θα παίζει τα δικά του (αυτά που έγραψες). Το όργανο είναι στην κυριολεξία ηλίθιο και δεν τα πολυκαταλαβαίνει αυτά.

Όταν προγραμματίσεις ρυθμό από το μηδέν θα καταλάβεις τι εννοώ.

Στην περίπτωση που θα λουπάρει αυτό το πράμα (2μετρο , 4μετρο) και εσύ θα κάνεις από πάνω ταξίμι, ακουστικά κουράζουν τα πολλά - πολλά και θα ακούγεται ένας μουσικός αχταρμάς. Επίσης πρόσεξε μ'αυτά που θα γράψεις μη "φας" την πολυφωνία. Υπολόγισε την πολυφωνία να είναι στο 50% περίπου.

Με άλλα λόγια, προσπάθησε να είσαι όσο μπορείς, απλός, επί της ουσίας (μουσικά) και όσο πιό πολύ γίνεται στα νερά του γιατί ταυτόχρονα κάνει και άλλα πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....  ακουστικά κουράζουν τα πολλά - πολλά και θα ακούγεται ένας μουσικός αχταρμάς.....

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!

 

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Θα το προστπαθήσω μέσα στην εβδομάδα.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να θέλεις να αλλάξεις συγχορδίες και με το δεξί χέρι αν θέλεις , πάνω δεξιά στο όργανο στο chord επιλέγεις upper και είσαι έτοιμος , απλά θέλει εκεί που σολάρεις να αλλάξεις και συγχορδία στα γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου