Προς το περιεχόμενο

DSI Prophet 08 vs Nord Lead/Virus TI


A38

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμία μομφή από μέρους μου, sorry αν το εξέλαβες έτσι.  :(

 

Νο προμπλέμο!

 

Αφού την ψάχνεις τόσο με το αναλογικό ήχο πάρε κι ένα 24καναλο ταινίας και outgear αναλογικό γιατί αλλιώς πάλι ψηφιακό ήχο θα ακούς.   

 

Aυτή είναι υπεραπλούστευση και δεν ισχύει, για λόγους που έχω κουραστεί πολύ να γράφω εδώ γύρω... κάποια στιγμή ξεφορτίζεται και η Duracell μου.

 

Έχεις δίκιο Βloody...ίσως "του έβγαλα λίγο την ψυχή" σαν θέμα επειδή δε βρήκα αυτά τα μηχανήματα για δοκιμή και μπλέχτηκα με τις εμπειρίες πολλών αγοραστών προσπαθώντας να βγάλω ένα αντικειμενικό συμπέρασμα. Ωστόσο καλό είναι κάποια πράγματα να τα ψάχνουμε και θεωρητικά/τεχνικά μερικές φορές. Βοηθάει..

 

Δεν ήθελα να σε προσβάλλω, απλά το έχω δει να συμβαίνει πολύ συχνά, και ίσως να υπάρχει και κάποια δικαιολογία όταν τα μηχανήματα δεν μπορούμε να τα δοκιμάσουμε κάπου αλλά ακούμε συνεχώς να μιλάει ο κόσμος για αυτά. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και στην Αθήνα - εγώ μένω στο εξωτερικό και είναι πιο διαδεδομένα.

 

Οπωσδήποτε όμως καλά κάνουν και σε απασχολούν τέτοια θέματα - αν ήταν να λέμε στον καθένα "τράβα και άκουσέ το", το φόρουμ αυτό (όπως και όλα τα συναφή του εξωτερικού) δεν θα είχε καν λόγο ύπαρξης, έτσι δεν είναι; :P Μας βοηθούν τουλάχιστον να ξέρουμε τι να περιμένουμε και τι να αναζητήσουμε, όπως και να αποφεύγουμε το συνηθισμένο bullshitting από τους πωλητές.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τέλος της πάρλας:

      αν σε ενδιαφέρουν τα πολυφωνικά analog, δεν θα το μετανιώσεις... ούτως ή άλλως, κανένα αναλογικό δεν είναι χωρίς σφάλματα - it's the nature of the beast, που θα'λεγε κι ο SFούλης. Εκτός κι αν θες να πας σε vintage όργανα.

      αν σε ενδιαφέρουν τα μονοφωνικά analog, μην το πάρεις και κοίτα τα Moog, ή αν νιώθεις περιπετειώδης τσέκαρε το Evolver.

      αν δεν περιορίζεσαι σε αναζήτηση τέλειων αναλογικών ήχων κι αν αποτελέσει το μοναδικό σου συνθ, επένδυσε σε κάποιο από τα άλλα δυο, ή στην τεράστια ποικιλία ψηφιακών επιλογών που σου παρουσιάζεται από κει και πέρα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κατάφερα να  βρω ένα Prophet 08 και ενα polyΕvolver για δοκιμή, στο Πλήκτρο! (ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση!)

 

Ο άνθρωπος που με εξυπηρέτησε εκεί ήταν πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός και δεν προσπάθησε να με πείσει με ανόητα επιχειρήματα, θράσος και ειρωνία όπως πολλοί πωλητές σε μεγάλα μαγαζιά και αντιπροσωπείες της Αθήνας, ενώ έδειξε οτι σέβεται τους πελάτες και τη γνώμη τους, έχοντας επιπλέον και τις απαραίτητες γνώσεις.

 

Επι του θέματος λοιπόν...θα γράψω και γω την άποψη μου σαν ενα κλείσιμο της θεματικής ενότητας που ξεκίνησα, προσπαθώντας να βγάλω κάποια συμπεράσματα για το Prophet 08. Θα μιλήσω γενικά για αυτά τα θέματα που με μπέρδεψαν και με έκαναν να ψάχνομαι...

 

Δοκίμασα το όργανο περίπου 40-45 λεπτά και δίνω και γω την εξής συμβουλή: "Ποτέ μην αγοράζετε ένα synth βασιζόμενοι μόνο στα διαφημιστικά, ή στη γνώμη άλλων αγοραστών...Δοκιμάστε το πριν βάλετε το χερι στην τσέπη". Εγώ έβγαλα αρκετά συμπεράσματα απο αυτή τη δοκιμή.

 

Encoders: Παντού στο δίκτυο λένε πόσο "εύθραυστα" και γενικά κακής ποιότητας είναι τα encoders του P08. Ειλικρινά, δεν ξέρω αν "έπεσα" σε καινούρια βελτιωμένη παρτίδα, αλλά μπορώ να πώ με σιγουριά οτι είναι πολύ ποιοτικά (καμία σχέση με φωτογραφίες, βίντεο και reviews) και σταθερά στερεωμένα χωρίς να "παίζουν". Για την ακρίβεια δε νομίζω να αντέχουν κλοτσιές όπως κάποια παλαιά αναλογικά της Korg π.χ. , όμως δε νομίζω κάποιος λογικός άνθρωπος να θέλει να τα μεταχειριστεί τόσο βάρβαρα, ακόμα και σε live. Δεν κόβω ωστόσο και το κεφάλι μου οτι θα παραμείνουν έτσι μετα απο αρκετή χρήση..

  Βέβαια, υπάρχουν κάποια σοβαρά προβλήματα με τις τιμές! Πολλοί αναφέρουν οτι γυρνάνε τα encoders και οι τιμές δεν μεταβάλλονται η' ακουλουθούν αντίθετη κίνηση, κολλάνε κτλ...αυτό το πιστεύω! (δεν παρουσιάστηκε στο Πrophet 08 που δοκίμασα, έγινε όμως πολλές φορές στο poly evolver των 2000+ ευρώ!!!)

  Στα fora του p08 επικοινώνησαν με την εταιρεία και τους είπαν πώς να ανοίξουν το οργανο και να βάλουν 3 σταγονες απο "Deoxit" (υγρό που βελτιώνει την αγωγιμότητα των ηλεκτρονικών χωρις να φθείρει πλακέτες και μεταλλικά μέρη) μέσα σε κάθε ποτενσιόμετρο...ΟΚ...φαίνεται οτι λειτούργησε για όλους, όμως είναι απαράδεκτο για όργανο αυτού του κόστους (και αυτής της εταιρείας)..Επίσης λένε οτι μετά απο αυτό το "fix", τα encoders είχαν πολύ μικρή σντίσταση δίνοντας μια πολύ "φτηνιάρικη" αίσθηση...

  Σαν συμπέρασμα κρατάω οτι τα encoders μπορεί να είναι σχετικά καλής κατασκεύης, όμως υπάρχει το προβλημα με τις τιμές που πηδάνε η' τρέχουν ανεξέλεκτα προς αντίθετη κατεύθυνση, που, αργά η' γρήγορα λίγο 'η πολύ, εμφανίζεται σε όλους. Επίσης ενα σχετικό πρόβλημα είναι οτι χρειάζονται αρκετές περιστροφές για να παει πχ ενας encoder απο το 0 στο 127...(αν ποτε πάει..στο polyevolver πολλα knobs κολλαγαν στο 90 η' στο 120 κτλ...) κανοντας το πολύ εκνευριστικό, ιδίως για καινούριο όργανο τέτοιας κατηγορίας!! Δηλαδή, αντε να κάνεις performance με αυτά τα encoders...σώθηκες..τέλος πάντων κάπου βαθειά μέσα μου, κάτι με κάνει να μη του πολυδίνω σημασία σαν πρόβλημα...έστω και με Deoxit, είναι αντιμετωπίσιμο.. :(

 

Μιλώντας για συχνοτικό εύρος, ηχοχρωματική λεπτομέρεια και ιδιαιτερότητα, θα έλεγα τα εξής: Μπορεί να βγάλει πολύ ωραία basses κατα τη γνώμη μου, ωστόσο χωρις τη "βοηθεια" του unison κρατάω καποιες επιφυλάξεις..δε το δυνάμωσα πολύ για να καταλάβω (σκέτη η 1 φωνη όπως είναι φυσικό ακούγεται "άδεια" συγκριτικα με ενα unison)..βέβαια για αυτό φταίει και η στάθμη ακρόασης...γενικά ολα τα βασικά είδη ήχων και το φίλτρο ακούγονται συχνοτικά "γεμάτα" και "ζωντανά" (κινούμενα) (κατα τη γνώμη μου) και χωρίς φυσικά τη χρήση unison..δεν καταλαβαίνω που κολλάνε ορισμένοι και το κριτικάρουν τόσο αυστηρά..μπορεί να μην ακούγεται όπως ενα moog στις χαμηλές, αλλα έχει χαρακτήρα, και είναι πολύ καλό σαν αναλογικό..επίσης γίνεται να ακουστεί snappy με πολύ μπάσσο αν το προγραμματίσει κάποιος έξυπνα...ετσι κι αλλιώς δεν υπάρχει ανταγωνισμός σε οποιαδήποτε τιμή για μοντέρνο αναλογικό με δυνατότητες όπως το P08! Μόνο με το Andromeda, τo οποίο δε το βλέπω σε μαγαζιά τώρα πια..μονο στο ebay, και βρισκεται σε εντελώς διαφορετική κατηγορία τιμής. Τα Μοοg Voyager βρίσκονται στον κόσμο τους...και δε λένε να "ρίξουν και τη μύτη" λίγο...πάντως τώρα αυτό το synth με έχει πείσει οτι κάνει για πολλά είδη ήχων και το μόνο πρόβλημα που θα αντιμετώπιζε κάποιος, είναι με τα encoders και όχι με τον ήχο...

 

Το polyEvolver δε το πολυπείραξα...είναι σίγουρα ιδιαίτερο...δε θα έλεγα όμως οτι μπορεί να ακουστεί ακριβώς όπως το P08 αν χρησιμοποιήσουμε μόνο τα αναλογικά του τμήματα. Πάσχει δυστυχώς και αυτο απο την αρρώστια τον τρελλών encoders...έλεος! δε μπορούν να το βελτιώσουν μετά απο τόσα παράπονα? 'H μήπως δε μπορούν να μειώσουν τις στροφές που χρειάζονται για να πάει απο το 0 στο 127? (Μερικές διαιρέσεις είναι) και έχει 2 χιλιάρικα...θα το προτιμούσα με 200 euros παραπάνω αν είχε καλά encoders!

 

Τέλος πάντων, εγώ έβγαλα καποια γενικά συμπεράσματα (σύμφωνα με τις απαιτήσεις μου) για το p08. Για την τιμή που κανείς το βρίσκει απο Αγγλία, είναι σχεδόν άριστο. Παραπάνω θα το σκεφτόμουν...'Oσο για τη σύγκριση του με ενα Νord...γίνεται άνετα σε κάποιους γενικούς τομείς όπως το πόσο "ζωντανός" (κινούμενος) είναι ο ήχος του (δε μιλάω για lfos κτλ...) Το Νord έχει γενικά μιλώντας, μια "στατικότητα" που το κάνει να είναι 1 "κλικ" πίσω σε οτι αφορά την ποιότητά του σαν προσομοιωτής αναλογικά παραγόμενου ήχου. Έχει όμως και εναν πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα που το prophet 08 δεν έχει..μια (με την καλή έννοια) "πλαστική" (καθαρή και συχνοτικά γεμάτη χροιά)...ως εκεί πιστεύω. Καταλήγω οτι προσωπικά για αναλογικού τύπου ηχοχρώματα προτιμώ το p08. (μπορεί να ακούγεται αυτονόητο, όμως δεν πιστεύω οτι μπορεί κάποιος να βγάλει συμπέρασμα για αυτο, κρίνοντας μόνο απο την τεχνολογία κατασκευής (Αnalog vs VA). To Nord είναι απλά ένα σημαντικό "κλικ" (μικρό βήμα) πίσω...όχι πολύ πιο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για την πολύ ωραία και λεπτομερή σου γνώμη! Πάντως δεν υπάρχει μόνο το Poly Evolver, ούτε μόνο το Voyager, ούτε η Ανδρομέδα (που ανήκει πια στην κατηγορία των βίντατζ μιας και δεν βγαίνει πια, οπότε πάει μακριά η βαλίτσα με τις επιλογές εκεί) αλλά και τα Mono Evolver και Little Phatty (κοινώς, δεν είναι ανάγκη να δώσεις τόσα πολλά χρήματα).

 

Ακόμη όμως δεν έχω καταλάβει αν σε ενδιαφέρουν οπωσδήποτε οι πολυφωνικοί αναλογικοί ήχοι, ή αν μπορείς να βολευτείς και με τους μονοφωνικούς. Το ρωτάω γιατί η τελική σου επιλογή εξαρτάται άμεσα από αυτό.

 

Το polyEvolver δε το πολυπείραξα...είναι σίγουρα ιδιαίτερο...δε θα έλεγα όμως οτι μπορεί να ακουστεί ακριβώς όπως το P08 αν χρησιμοποιήσουμε μόνο τα αναλογικά του τμήματα.

 

Όχι, και ούτε επιδιώκει κάτι τέτοιο. Είναι πολύ πιο "θαρραλέο" από πλευράς ήχου. Και τα ψηφιακά του τμήματα είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να συνάδουν με τα αναλογικά.

 

Όσο για τα encoders, τιμές κλπ. είναι σίγουρα ανεπίτρεπτα ελαττώματα, και για να πούμε και του στραβού το δίκιο τα έχω συναντήσει κι εγώ στο Prophet...  ;D Aς μην ξεχνούμε πάντως πως ορισμένα προβλήματα που δεν είναι μηχανικά είναι πιθανό να λύνονται με την calibration routine. (Παρεπιπτόντως, δεν ξέρω καν τι λένε στα ξένα fora για αυτήν - δεν διαβάζω κανένα από τα κιμπορντίστικα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για την πολύ ωραία και λεπτομερή σου γνώμη! Πάντως δεν υπάρχει μόνο το Poly Evolver, ούτε μόνο το Voyager, ούτε η Ανδρομέδα (που ανήκει πια στην κατηγορία των βίντατζ μιας και δεν βγαίνει πια, οπότε πάει μακριά η βαλίτσα με τις επιλογές εκεί) αλλά και τα Mono Evolver και Little Phatty (κοινώς, δεν είναι ανάγκη να δώσεις τόσα πολλά χρήματα).

 

Tα evolvers προσωπικά σε κάτι με χαλάνε...δε το έχω βρεί ακόμα.. :) Μάλλον θέλω κατι πιό κλασικό αναλογικό με αρκετές δυνατότητες σχεδιασμού...προς το παρόν.Το little Phatty (συγγνώμη αν έχει φανατικούς εδώ), το θεωρώ κοροιδία για την τιμή και αυτά που προσφέρει...Ίσως ενας επαγγελματίας πληκτράς (και μερακλής) να το είχε στη συλλογή του για τα βασικά basses και leads, όμως εγώ δε το θέλω με τίποτα...μου φαίνεται υπεραπλουστευμένο και υπερτιμημένο. Δε με ενδιαφέρει καν αν το έχει φτιάξει με τα ίδια του τα χέρια ο αείμνηστος ο Μοοg...θα το έπαιρνα μόνο αν είχε 500-600 euros αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιούσα...ΝΑΙ! Είμαι απο αυτούς που "κράζουν" τη Moog για το "καινούριο" Taurus 1 ...2 χιλιάρικα για @#$%^%!!!

 

Ακόμη όμως δεν έχω καταλάβει αν σε ενδιαφέρουν οπωσδήποτε οι πολυφωνικοί αναλογικοί ήχοι, ή αν μπορείς να βολευτείς και με τους μονοφωνικούς. Το ρωτάω γιατί η τελική σου επιλογή εξαρτάται άμεσα από αυτό.

 

Δε με πειράζει τόσο η μονοφωνία, αρκεί να υπάρχουν δυνατότητες σχεδιασμού...με τα routings, ta envelopes και τα lfos του p08, είμαι αρκετά ικανοποιημένος (άλλωστε ούτε semi modular δεν είναι καν, οπότε τα πάει πολύ καλά σε αυτό που κάνει)

 

Όσο για τα encoders, τιμές κλπ. είναι σίγουρα ανεπίτρεπτα ελαττώματα, και για να πούμε και του στραβού το δίκιο τα έχω συναντήσει κι εγώ στο Prophet...  ;D Aς μην ξεχνούμε πάντως πως ορισμένα προβλήματα που δεν είναι μηχανικά είναι πιθανό να λύνονται με την calibration routine. (Παρεπιπτόντως, δεν ξέρω καν τι λένε στα ξένα fora για αυτήν - δεν διαβάζω κανένα από τα κιμπορντίστικα).

 

Δυστυχώς, το πρόβλημα που συζητάμε (με τις τιμές εννοώ), είναι μηχανικό..γι'αυτο η dsi προτείνει αυτο το "λαδάκι" που το φτιάχνει...μπορείς να διαβάσεις περισσότερα σεαυτο το topic: http://prophet5.org/viewtopic.php?t=251&sid=079444ced297943c98f2b42e2533bfd7

 

εκει μέσα αν κοιτάξεις, τα μισά θέματα είναι για προβλήματα που είχαν με το p08, εκ των οποίων τα περισσότερα είναι με τα εncoders! Τώρα, για το calibration, δεν έχω διαβάσει πουθενά...αν αυτό μπορεί να μειώσει τον αριθμό των στροφών που χρειάζονται για τις μεταβάσεις απο 0 εως 127, θα είναι σωτηρία! Αυτή η ταλαιπωρία με τις επιπλέον στροφές χαλάει πολύ τον αναλογικό performing χαρακτήρα του οργάνου..φαντάσου να θες να ανοίξεις με συγκεκριμένο ρυθμό σε ένα performance το amount κάποιου envelope...θα το γυρνάς άτσαλα για να προλάβεις και μέχρι να φτάσει στην τελική τιμή, θα έχουν περάσει και 2-3 μέτρα...εντάξει υπάρχουν λύσεις για αυτό...το δρομολογείς π.χ. στο mod wheel..αλλα εντάξει...θα κάνουμε τέτοιες πατέντες χαραμίζοντας πολύτιμα routings,  σε ένα καινούριο synth? αδικία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου