Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ''παλαβιάρικου'' χρωματικου συνδιασμου...


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και μετά έλεγες ότι δεν θέλεις σαγρέ κιθάρα!!!! Αστη δυστυχισμένε να στεγνώσει!

Eιχε ψυχρα χθες το βραδυ και 'ανατριχιασε' το pickguuard  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε σε πρόλαβα... Για BRG θα σου έλεγα να δεις σε κάποιο service για rover-mg μιας και το χρησιμοποιούσαν στο roadster. Εναλλακτικά στην αντιπροσωπεία της Lotus.

 

Πάντως ετσι όπως έγινε, το χρωμα είναι super και από μονο του και σαν συνδυασμός. Μου αρέσει πολύ. Ασ'το να στεγνώσει πολύ καλα. Κανενα βερνίκι από πανω (σε spray) δεν θα το περάσεις? Για προστασία της βαφής το λέω.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση... Σε fender/squire όργανα, δεν είναι αρκετό ένα τρίψιμο με γυαλόχαρτο πριν ξαναβαφτεί? Ίσα ίσα δηλαδή να γίνει "σαγρέ" η επιφάνεια του οργάνου, χωρίς να αφαιρεθεί το παλιό χρώμα. Δεν είναι ευκολότερο έτσι? Γιατί είδα κάποια σπρέυ απ'αυτά που παρέθεσε ο marathon και ψήθηκα άσχημα!

 

Το precision πάντως έγινε κορυφαίο!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση... Σε fender/squire όργανα, δεν είναι αρκετό ένα τρίψιμο με γυαλόχαρτο πριν ξαναβαφτεί? Ίσα ίσα δηλαδή να γίνει "σαγρέ" η επιφάνεια του οργάνου, χωρίς να αφαιρεθεί το παλιό χρώμα.

Το τρίψιμο σε αυτή τη περίπτωση δεν γίνεται για να φύγει το χρώμα αλλά το βερνίκι, βέβαια μετά τρίβεται με διαφορετικού πάχους γυαλόχαρτα (σταδιακά) για να γίνει λείο και το νέο χρώμα να κάτσει ομαλά. Στη περίπτωση που χρησιμοποιήσεις σαγρέ χρώματα, τα πράγματα είναι πιο εύκολα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια οι ατελειες που βλεπετε οφειλονται στην κατασταση του σωματος πριν το βαψιμο και στο κ***στομιο του σπρέι που εβγαζε οτι ποσοτητα χρωματος του κ****νε ανεξαρτητως πιεσης. Εννοειται οτι το αφησα να στεγνωσει αρκετα, μαλιστα πριν το συναρμολογησω το στεγνωσα και με πιστολακι (στο 1) για να ειμαι σιγουρος!!!

Για BRG θα σου έλεγα να δεις σε κάποιο service για rover-mg

Πηγα σε καταστημα με βαφες αυτοκινητων, οι οποιοι μαλιστα ρωτησαν αν εχω κλασικο αυτοκινητο, με δειγμα του χρωματος σε φλασακι αλλα μου ειπαν οτι χρειαζονται κωδικο, οτι θα πρεπει να φτιαξουν μεγαλη ποσοτητα κτλ οποτε προτιμησα το κοντινοτερο σπρέι.

Κανενα βερνίκι από πανω (σε spray) δεν θα το περάσεις?

Το χρωμα ειναι σκληρο μεταλλικο και ψιλογυαλιστερο, υποτιθεται οτι εχει και δικο του λουστρο μεσα αρα δε χρειαζεται.

 

Προσωπικα συμπαθω τις ατελειες που προδιδουν το homemade (by an amateur) της υποθεσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια οι ατελειες που βλεπετε οφειλονται στην κατασταση του σωματος πριν το βαψιμο και στο κ***στομιο του σπρέι που εβγαζε οτι ποσοτητα χρωματος του κ****νε ανεξαρτητως πιεσης. Εννοειται οτι το αφησα να στεγνωσει αρκετα, μαλιστα πριν το συναρμολογησω το στεγνωσα και με πιστολακι (στο 1) για να ειμαι σιγουρος!!! Το χρωμα ειναι σκληρο μεταλλικο και ψιλογυαλιστερο, υποτιθεται οτι εχει και δικο του λουστρο μεσα αρα δε χρειαζεται.

 

Προσωπικα συμπαθω τις ατελειες που προδιδουν το homemade (by an amateur) της υποθεσης...

Προφανώς και οφείλονται στην προηγούμενη κατάσταση του σώματος...δεν είπε κανείς ότι το τρίψιμο είναι εύκολη ιστορία. Είναι εξ ίσου σημαντική με το βάψιμο, με το στέγνωμα, με το λουστράρισμα. Το λούστρο του χρώματος δεν κάνει, λογικά σε ένα μήνα θα ξαναβάφεις. Οι άλλοι δηλ που περνάνε πολυουρεθάνη, χαζοί είναι?

Αφού σου αρέσουν οι ατέλειες, no problem. Έτσι κι αλλιώς αν δεν χαλάσεις 2-3 κιθάρες, δεν μαθαίνεις. Εγώ να δείς πόσες έχω χαλάσει...τελικά έχω καταλήξει ότι μαγκιά δεν είναι μόνο να φτιάχνεις κάτι καλά, αλλά να ξέρεις να διορθώνεις την κακή στιγμή

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς αν δεν χαλάσεις 2-3 κιθάρες, δεν μαθαίνεις

Aκριβως, στην περιπτωση μου αν δεν χαλασω 2-3 φορες την ΙΔΙΑ κιθαρα πως θα μαθω να δουλευω τα διαφορα χρωματα? Αυτη δεν ειναι και η μαγκια με τα (φτηνα) bolt on οργανα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Εδώ η πρώτη που χάλασα 80 ευρώ Thomann Kit

dscn1638qt1.jpg

Μέχρι και κλιπ κόντρα σε 2 Gibson έχω κάνει με αυτή...

dscn1695iy9.jpg

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου