Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ''παλαβιάρικου'' χρωματικου συνδιασμου...



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχην καλησπερα. Εχω ενα squier precision bass εδω και 2 χρονια το οποιο αρχικα ηταν sunburst με λευκο pickguard, τo ηθελα σε natural με μαυρο pickguard αλλα δεν υπηρχε. 8 μηνες περιπου μετα την αγορα του το εξυσα με τριβειο και γυαλοχαρτο και εβαψα το pickguard μαυρο, για λουστρο απο πανω ουτε λογος! Oταν βρωμισε αρκετα το γυμνο ξυλο (πηρε αρκετους μηνες, δεν επαιζα συχνα) εβαψα το σωμα λευκο με spray. Πλεον εχει βρωμισει παλι και με αφορμη διαφορα threads που διαβασα εδω, σκεφτηκα να προχωρησω σε... εκτεταμενο facelift! Ετσι κι αλλιως σε κοινη θεα δεν προκειται να εμφανιστει, αν ερθει καμια γκομενα σπιτι θα το κρυψω και οταν ξαναβρωμισει αρκετα θα το βαψω αλλιως   :D. Σας καλω λοιπον να επιλεξετε τον πιο παρατολμο, αντιαισθητικο, κακογουστο, απαραδεκτο ή και εμετικο εαν θελετε χρωματικο συνδυασμο. Οποιαδηποτε προταση ευπροσδεκτη  ;).

pbass.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μ αρέσει κανένα (και δεν θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο) αλλά αν είσαι ανάμεσα σε αυτά τα 6 τότε

το 2 και 4 έχουν χρώματα που ταιριάζουν απίστευτα μεταξύ τους πράσινο-πορτοκαλή, πράσινο-μοβ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5 μου σκάει σαν το λιγότερο τολμηρό, αρα τσιμπάει άκυρο. Γουστάρω το 1. Και εννοείται ότι θα γράψεις και "1" πάνω στο σώμα με στένσιλ όπως φαίνεται στην εικόνα. Γουσταρω απεριόριστα. Προχώρα το!

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα μια φέτα μορταδέλα μαζί με το ψηφοδέλτιο οπότε πάει το poll... :)

 

Ρε παιδιά ανακατεύτηκε το στομάχι μου μ'αυτά τα χρώματα μαζεμένα  :-X

 

Δώσε 6 και κόλλα και καμιά ψόφια κατσαρίδα στο Pickguard να δέσει το σύνολο  :P

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ έχω να σου προτείνω κάτι παρεμφερές. Δεν ξέρω πόσο καλά έχεις τρίψει το σώμα (πόσες ατέλειες ορατές ή μη έχει, γιατί πολλές φαίνονται όταν το σώμα "βραχεί" με τη μπογιά). Δές τι έκανα εγώ με ένα σώμα που μου χάρισαν γιατί ο προηγούμενος το έβαψε με μπατανόβουρτσα...και μετά το παράτησε...

http://www.customshop.gr/stratosphere.html

Εγώ χρησιμοποίησα γρανιτέ σπραυ (και έτσι έκρυψα τις ατέλειες)...αλλά κοίτα τι άλλα υλικά έχει ό αντιπρόσωπος...

http://www.sonax.gr/product_more.php?id=1098460892

Φαντάσου δηλ την κιθάρα σου ΣΠPEI ΕΦΕ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ ΑΤΣΑΛΙ ή ΣΠΡΕΙ ΕΦΕ 3ΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ (αυτό δεν ξέρω τι είναι αλλά μου ακούγεται ενδιαφέρον)

Το ότι βρωμίζει, οφείλεται (μάλλον) στο ότι δεν τη περνάς βερνίκι. Το ΤΕΛΕΙΟ βερνίκι (2 συστατικών πολυουρεθάνης-προσοχή εάν ανοιχθεί κρατάει 2-3 ημέρες) εδώ. Προσοχή στις οδηγίες που θα σου πούν...έχουν σημασία

http://www.sonax.gr/productdetails.php?id=1183550365

Το συγκεκριμένο, εάν εφαρμοστεί καλά, δεν διαφέρει από τα εργοστασιακά βερνίκια. Επίσης επιδέχεται γυαλοχάρτου και τι διάφορες αλοιφές γυαλίσματος

dscn2012.jpeg

 

Και μερικά tips... τα όργανα εμείς οι άσχετοι τα βάφουμε οριζόντια (σε περίπτωση πολύ υλικού να μην τρέξουν)

dscn2020.jpeg

επίσης με τα ίδια υλικά μπορείς να βάψεις-γυαλίσεις και το pickguard.

Εγώ έκανα ένα βήμα παραπάνω και το τύπωσα

dscn2021.jpeg

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου