Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγή έτοιμων ήχων σε boss gt 8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν παιδιά θέλω να μάθω πως φτιάχνεις έναν καλο ήχο για την κιθάρα σου στην gt 8

έχω βρει πολλά αρχεία "syx" από έτοιμους ηχους αλλα δη ξέρω πως ακριβώς τους περνάς στην "πεταλιερα" k φοβάμαι να κάνω του κεφαλιού μου gt έχω διάβαση σε αλλα topic ότι άμα δη το κανεις σωστά υπάρχει περίπτωση να στήλης την "πεταλιερα" για service(πράγμα το οποιο δη θέλω)

άρα λοιπόν θέλω κάποιος να μου pi τι ακριβώς πρέπει να έχω αλλα k τι ακριβώς πρέπει να κάνω δηλαδή όλη την διαδικασία αναλυτικά(άμα γίνετε...)

 

επίσης έχω βρει k μια ιστοσελίδα που λειτουργεί σαν "συχ" reader αλλα πήγα να κάνω μερικούς ηχους χειροκίνητα k δη ενθουσιάστηκα απ το αποτέλεσμα...

δηλαδή θέλω να πιστεύω ότι εγώ δη το έκανα σωστά...

 

ayta

parakalw an kapios ine gnwstis tu antikimenu na mu apantisi...

 

thnx anyway!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις μονο γραφε στα Ελληνικά γιατί στραβώνεται ο αναγνώστης με τα Greeklish.

Στη πεταλιερα σου κοίτα να φτιάξεις μόνος σου τους ήχους σου για να είναι 100% όπως τους θες εσύ.

Ανάλογα με το τι ήχο θες επιλέγεις ενισχυτή καμπίνα εφέ κλπ σαν βάση και απο κει και πέρα παίζεις με τις ώρες σε ρυθμίσεις. Εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι, στη λεπτομέρεια. Γενικά να ξέρεις οτι θα σου ψιλοσπάσει τα νεύρα όλο αυτό το παιχνίδι με ρυθμισεις και κουμπιά και τσεκαρίσματα αλλά αν θες να παίζεις με ένα ήχο που σε ευχαριστεί θα πρέπει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες στο Noiz..

 

Καταρχήν κανόνας είναι να μην γράφουμε greeklish. Κάνει την ανάγνωση του κειμένου σου εξαιρετικά δύσκολη.

 

Βοss GT-8 έχω κι εγώ. Με ένα καλώδιο usb-midi μπορώ και την συνδέω στον υπολογιστή. Εχοντας ψάξει αρκετά προγράμματα μεταφοράς ήχων απο και προς την πεταλιέρα , κατέληξα στο GT-8 Master. Είναι freeware και με μια αναζητηση στο google το κατεβάζεις στο λεπτό. Αρκετά εύχρηστο και θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πως λειτουργεί το μηχάνημα που κρατάς στα χέρια σου.

 

Για ένα καλό ήχο απλά απενεργοποιείς όλα τα effect και ξεκινάς να βρείς την πρωσομοίωση του ενισχυτή που σε ενδιαφέρει και σου ακούγεται καλύτερα.

 

http://www.esnips.com/web/BossGt-8/

Στο παραπάνω λινκ θα κατεβάσεις ένα εγχειρίδιο χρήσης πολύ καλύτερα γραμμένο από ότι το αρχικό της.

 

Τωρα για το αν θα τη χαλάσεις με το να αλλάζεις ρυθμίσεις , μου ακούγεται πολύ τραβηγμένο..

Πάντως μην περιμένεις να σου ακούγονται τέλεια οι ξένες ρυθμίσεις που θα βρίσκεις στο ιντερνετ καθώς έχουν ρυθμιστεί σε  διαφορετικά μηχανηματα απ΄οτι το δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες στο Noiz..

 

Καταρχήν κανόνας είναι να μην γράφουμε greeklish. Κάνει την ανάγνωση του κειμένου σου εξαιρετικά δύσκολη.

 

Βοss GT-8  έχω κι εγώ. Με ένα καλώδιο usb-midi μπορώ και την συνδέω στον υπολογιστή. Εχοντας ψάξει αρκετά προγράμματα μεταφοράς ήχων απο και προς την πεταλιέρα , κατέληξα στο GT-8 Master. Είναι freeware  και με μια αναζητηση στο google  το κατεβάζεις στο λεπτό. Αρκετά εύχρηστο και θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πως λειτουργεί το μηχάνημα που κρατάς στα χέρια σου.

 

Για ένα καλό ήχο απλά απενεργοποιείς όλα τα effect και ξεκινάς να βρείς την πρωσομοίωση του ενισχυτή που σε ενδιαφέρει και σου ακούγεται καλύτερα.

 

http://www.esnips.com/web/BossGt-8/

Στο παραπάνω λινκ θα κατεβάσεις ένα εγχειρίδιο χρήσης πολύ καλύτερα γραμμένο από ότι το αρχικό της.

 

Τωρα για το αν θα τη χαλάσεις με το να αλλάζεις ρυθμίσεις , μου ακούγεται πολύ τραβηγμένο..

Πάντως μην περιμένεις να σου ακούγονται τέλεια οι ξένες ρυθμίσεις που θα βρίσκεις στο ιντερνετ καθώς έχουν ρυθμιστεί σε  διαφορετικά μηχανηματα απ΄οτι το δικό σου.

εννοω οτι διαβασα πως αν κατι παει στραβα αν δεν ξερω να δουλεβω με το προγραμματακι τοτε χαλαει η πεταλιερα..

δεν ξερω απλως λεω οτι διαβασα γιατι δεν ξερω να χειριζομαι τετοια προγραμματα

δηλαδη αν πατησω ενα κουμπι λαθος και δεν ξερω τι να κανω εγω λογικα θα εκλεινα την πεταλιερα κ παλι απ την αρχη αλλα μηπως υπαρξει καπιο προβλημα αν το κανω??

γι αυτο κ ζηταω καποιον να μου πει βημα βημα τι να κανω...

(αμαν βρε παιδια γιατι οχι greeklish..μια ωρα εκανα να το γραπσω LOL!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου ενα αρκετα σημαντικο hint για την gt- 8: μπορεις να κανεις ολους τους ηχους σου (κυριως αυτους που εχουν παραμορφωση) να ακουγονται λιγοτερο "ψηφιακοι" και καπως πιο "γεματοι" βαζοντας στο fx1 το εφφε tone modifier AMΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ στη αλυσιδα με τις εξης παραμετρους: επελεξε οποιον απο τους 3 resonators σου ακουγεται καλυτερα κι δωσε στην παραμετρο resonance τιμη 30-50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lipon pedia thelw na mathw pws ftiaxnis enan kalo ixo gia tin kithara su stin gt 8

 

Ένας ήχος που μου ακούγεται καλός στα δικά μου αυτιά μπορεί να μην αρέσει σε εσένα. Επομένως εσύ και μόνο εσύ θα φτιάξεις τον ήχο σου.

 

Στην πεταλιέρα ρυθμίζεις αρχικά το "preamp" με όλα τα εφφε κλειστά (overdrive, delay, chorus, fx1, fx2 ,). Κλειστά πρεπει να είναι ακόμη και το equalizer αλλά και το master.Οταν λέω κλειστά εννοώ να μην ανάβει το λαμπάκι τους αλλά το μόνο λαμπάκι που θα φεγγοβολά θα είναι του preamp.

Εκεί αρχίζεις να "παίζεις" με τα μοντάλα ενισχυτών. Εχεις δυο κανάλια ,τα Α και Β. Επομένως μπορείς να κρατήσεις 2 τύπους ενισχυτών που σου ακούγονται ωραίοι στο συγκεκριμένο patch . Για κάθε σίγουρη αλλαγή που κάνεις πάτα δυο φορές το "write" έτσι ώστε να αποθηκέυεις την πρόοδο σου.

 

Κάπως τώρα έχεις μια καλή βάση έτσι ώστε να εμπλουτίσεις τον ήχο σου με εφφε και παραμέτρους που θα τον κάνουν ακόμη πιο ωραίο.

 

Ξεκινάς ενεργοποιώντας κάθε φορά ένα εφφε μόνο του και το περιεργάζεσαι για να καταλάβεις τι περίπου κάνει στον ήχο σου.

 

Γενικά το απότομο κλείσημο της πεταλιέρας δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. Αν θέλω να την ανοιγοκλείσω απλά χαμηλώνω την ένταση απο το footswitch (το πετάλι της που ειναι σαν ουα) και της πατάω τον διακόπτη on - off απο πίσω.

Αν κάνω κάτι λάθος απλά βγαίνω απο το μενού στο οποίο βρίσκομαι , αλλάζω patch και επιστρέφω σε αυτό που ήμουν. Έτσι κάθε αλλάγη που έκανα την τελευταία φορά έχει αναιρεθει και αρχίζω πάλι απο την αρχη. Γιαυτο σε κάθε σίγουρη αλλαγή μου πατάω 2 φορές το "write" για να μην χρειαστώ να την ξανακάνω.

 

Η πεταλιέρα μαθαίνεται εύκολα και δεν είναι τόσο βουνό όσο φαίνεται. Απλά θέλει λιγο υπομονή στην αρχή. Το πρόγραμμα που σου ανέφερα παραπάνω θα σε βοηθήσει να καταλάβεις σε ποια μέρη χωρίζεται ο "εγκέφαλος" της πεταλιέρας. Θα μπορεις να κάνεις άμεσα αλλαγές στις ρυθμίσεις της , χωρίς να είσαι αναγκασμένος να σκύβεις απο πάνω της..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ήχος που μου ακούγεται καλός στα δικά μου αυτιά μπορεί να μην αρέσει σε εσένα. Επομένως εσύ και μόνο εσύ θα φτιάξεις τον ήχο σου.

 

Στην πεταλιέρα ρυθμίζεις αρχικά το "preamp" με όλα τα εφφε κλειστά (overdrive, delay, chorus, fx1, fx2 ,).  Κλειστά πρεπει να είναι ακόμη και το equalizer αλλά και το master.Οταν λέω κλειστά εννοώ να μην ανάβει το λαμπάκι τους αλλά το μόνο λαμπάκι που θα φεγγοβολά θα είναι του preamp.

Εκεί αρχίζεις να "παίζεις" με τα μοντάλα ενισχυτών. Εχεις δυο κανάλια ,τα Α και Β. Επομένως μπορείς να κρατήσεις 2 τύπους ενισχυτών που σου ακούγονται ωραίοι στο συγκεκριμένο patch . Για κάθε σίγουρη αλλαγή που κάνεις πάτα δυο φορές το "write" έτσι ώστε να αποθηκέυεις την πρόοδο σου.

 

Κάπως τώρα έχεις μια καλή βάση έτσι ώστε να εμπλουτίσεις τον ήχο σου με εφφε και παραμέτρους που θα τον κάνουν ακόμη πιο ωραίο.

 

Ξεκινάς  ενεργοποιώντας κάθε φορά ένα εφφε μόνο του και το περιεργάζεσαι για να καταλάβεις τι περίπου κάνει στον ήχο σου.

 

Γενικά το απότομο κλείσημο της πεταλιέρας δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. Αν θέλω να την ανοιγοκλείσω απλά χαμηλώνω την ένταση απο το footswitch (το πετάλι της που ειναι σαν ουα) και της πατάω τον διακόπτη on - off απο πίσω.

Αν κάνω κάτι λάθος απλά βγαίνω απο το μενού στο οποίο βρίσκομαι , αλλάζω patch και επιστρέφω σε αυτό που ήμουν. Έτσι κάθε αλλάγη που έκανα την τελευταία φορά έχει αναιρεθει και αρχίζω πάλι απο την αρχη. Γιαυτο σε κάθε σίγουρη αλλαγή μου πατάω 2 φορές το "write" για να μην χρειαστώ να την ξανακάνω. 

 

Η πεταλιέρα μαθαίνεται εύκολα και δεν είναι τόσο βουνό όσο φαίνεται. Απλά θέλει λιγο υπομονή στην αρχή. Το πρόγραμμα που σου ανέφερα παραπάνω θα σε βοηθήσει να καταλάβεις σε ποια μέρη χωρίζεται ο "εγκέφαλος" της πεταλιέρας. Θα μπορεις να κάνεις άμεσα αλλαγές στις ρυθμίσεις της , χωρίς να είσαι αναγκασμένος να σκύβεις απο πάνω της..

 

 

επισης εχω μια απορια για το fx chain

παιζει ρολο τι σειρα θα εχουν ολες αυτες οι παραμετροι (pre amps    fx1 fx2  κτλ κτλ...)

κ πως μπαινει αυτη η σειρα

δηλαδη την ωρα που επιλεγω π χ την καμπινα κ παταω write 2 φορες αποθηκευεται σαν πρωτο στο fx chain(κ παει λεγοντας...)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου