Προς το περιεχόμενο

ασφάλιση μουσικού με ΑΠΥ στο ΙΚΑ - πώς γίνεται?


tsakxristos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εχώ μία απορία. Ενας μουσικός οταν εκδίδει ΑΠΥ πώς πλήρώνει τα ένσημα του στο ΙΚΑ και ποιο είναι το ποσοστιαίο ασφάλιστρο του?

Του γίνονται κρατήσεις οι οποίες αναγράφονται στην ΑΠΥ και στη συνέχεια τις αποδίδει ο τρίτος στο ΙΚΑ (κι αν είναι ιδιώτης)?

Ή πληρώνει μόνος του? Στη δευτερη περιπτωση, κάθε πότε πάει στο ΙΚΑ (μήνα ή τριμηνο)?

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά..(ένεκα που έχω 3-4 χρόνια να ασχοληθώ)

 

Το ένσημο το πληρώνει ο εργοδότης.Όταν κόβεις μια απόδειξη,το ΙΚΑ θα εισπράξει απ' αυτόν κι όχι από σένα.Αν κόβεις ΑΠΥ για χ παραστάσεις το μήνα,πρέπει να υπάρχει θεωρημένο συμβόλαιο-μεταξύ εσού και τού εργοδότη-που να αναφέρει τίς λεπτομέρειες.(Ημερομηνία πρόσληψης,διάρκεια,ημερομίσθιο κλπ.)

Αν δηλαδή πας και παίξεις κάπου για μια μέρα,δεν χρειάζονται συμβόλαια παρά μόνο η απόδειξη που κόβεις και φυσικά ο εργοδότης οφείλει να σού βάλει ένσημο.

 

Αυτό τώρα που λες για κάθε μήνα ή τρίμηνο,μάλλον αναφέρεσαι στην απόδοση τού ΦΠΑ και όχι σε κάτι σχετικό με το ΙΚΑ.

Λοιπόν..μέχρι τότε(αυτά τα 3-4 χρονάκια που είπαμε πριν)ΔΕΝ αποδίδαμε ΦΠΑ όπως οι υπόλοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες.Δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει τώρα.

 

 

Ελπίζω να μην είπα πολλές ανακρίβειες,σίγουρα κάποια παιδιά από δω θα ξέρουν καλύτερα.Το καλυτερώτερο πάντως είναι η άποψη τού λογιστή! ;D

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερώτερο πάντως είναι η άποψη τού λογιστή! ;D

 

+1

πήγαινε σε ένα λογιστή να σου τα πει σιγουρα.... δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω διότι λόγω δύο διαφορετικών επαγγελματικών δραστηριοτήτων έχω όλα μου τα ασφαλιστικά στο ΤΕΒΕ, αν και μουσικός....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου