Προς το περιεχόμενο

MusicMan. Sterling Vs Stingray


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χαίρετε...!

Εξοικονομώ χρήματα για να αντικαταστήσω με τον καιρό το παλιό μου 4-χορδο με ένα καινούργιο καλό.

Έχω ψιλοκαταλήξει ότι θα είναι μάλλον ένα MusicMan...

Τώρα μπαίνουν δύο θέματα...:

 

1) Που μπορώ να βρώ κατάστημα στην Θεσσαλονίκη για να τα δοκιμάσω;

    Στο site της MusicMan, βρήκα τον αντιπρόσωπο στην Ελλαδά, ήταν στην Αθήνα

    (διόλου παράξενο!!  ;D ), και πήρα τηλ. να ρωτήσω με ποιον συνεργάζεται στην

    Θεσσαλονίκη και μου είπε με τον Ζάχο. Ε, πήρα τηλ. στον Ζάχο, αλλά μου λέει μπορώ

    να σου παραγγείλω, τώρα δεν έχω, ίσως φέρω ένα τον άλλο μήνα.

 

2) Ποια είναι η διαφορά ενός StingRay από ένα Sterling? Έψαξα στο site, αλλά δεν

    κατάλαβα και πολλά...

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...  :)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Θεσ/νίκη δεν είδα εγώ κανένα Stingray ή Sterling...

 

Τώρα οι διαφορές τους είναι -σχετικά- μικρές. Το sterling έχει ελαφρώς μικρότερο σώμα, κάπως λεπτότερο λαιμό, series/parallel switch(νομίζω και single coil, αν θυμάμαι σωστά), το οποίο βέβαια δεν θυμάμαι αν το έχουν όλα τα sterling, όπως επίσης και blade επιλογέα μαγνητών και 22 τάστα. Το stingray απ'την άλλη είναι πιο "beefy" γενικώς. Μεγαλύτερο σώμα, κάπως πιο παχύς λαιμός και 21 τάστα. Και δεν έχει το series/parallel switch. Και τα δύο μια χαρά είναι, αλλά θα προτιμούσα το stingray, μου ακούστηκε ελαφρώς καλύτερο και πιο "δυνατό" απ'το sterling. Αν τα συνέκρινα με αντίστοιχα fender το sterling θα ήταν το jazz και το stingray το precision. Εντελώς χοντρικά, βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Θεσ/νίκη δεν είδα εγώ κανένα Stingray ή Sterling...

 

Τώρα οι διαφορές τους είναι -σχετικά- μικρές. Το sterling έχει ελαφρώς μικρότερο σώμα, κάπως λεπτότερο λαιμό, series/parallel switch(νομίζω και single coil, αν θυμάμαι σωστά), το οποίο βέβαια δεν θυμάμαι αν το έχουν όλα τα sterling, όπως επίσης και blade επιλογέα μαγνητών και 22 τάστα. Το stingray απ'την άλλη είναι πιο "beefy" γενικώς. Μεγαλύτερο σώμα, κάπως πιο παχύς λαιμός και 21 τάστα. Και δεν έχει το series/parallel switch. Και τα δύο μια χαρά είναι, αλλά θα προτιμούσα το stingray, μου ακούστηκε ελαφρώς καλύτερο και πιο "δυνατό" απ'το sterling. Αν τα συνέκρινα με αντίστοιχα fender το sterling θα ήταν το jazz και το stingray το precision. Εντελώς χοντρικά, βέβαια.

Κατάλαβα περίπου τι εννοείς... Και γω χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς το λόγο, τείνω προς το StingRay.

Και κάτι άλλο, έχω δει StingRay και με ένα διπλό μαγνήτη αλλά και με δύο διπλούς. Τι παίζει ακριβώς;

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι επιλογες στο switch δεν ισχυουν πια μπορείς να παρεις και τα δυο με τα ιδια settings απο εκει και περα πρεπει να τα πεξεις ... παντως το μονο κακο που εχει το 5αρι που εχω ειναι το βάρος ενω το sterling θα ειναι πιο ελαφρυ στανταρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι επιλογες στο switch δεν ισχυουν πια μπορείς να παρεις και τα δυο με τα ιδια settings απο εκει και περα πρεπει να τα πεξεις ... παντως το μονο κακο που εχει το 5αρι που εχω ειναι το βάρος ενω το sterling θα ειναι πιο ελαφρυ στανταρ

Ξέρεις τι παίζει μήπως με τους μανγήτες; Γιατί έχω πετύχει και με 2 διπλούς και μόνο 1 διπλό.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πραγματα ειναι απλα:

 

Ο δικος μου που ειναι ενας διπλος humbacker κανει single coil x 2,  1 single coil , humbacker mode x 2, στους διπλους απλα εχεις πιο πολλες επιλογες... μπορεις να πεζεις με τον μπροστα και τον πισω και τετοια

 

 

η βασικη διαφορα πια ειναι λοιπον

 

αν πεζεις slap παρε τον 1 μαγνητη θα κινησαι καλυτερα

αν οχι παρε τους 2

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα περίπου τι εννοείς... Και γω χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς το λόγο, τείνω προς το StingRay.

Και κάτι άλλο, έχω δει StingRay και με ένα διπλό μαγνήτη αλλά και με δύο διπλούς. Τι παίζει ακριβώς;

 

Το configuration των μαγνητών στα musicman έχει ως εξής:

 

Η = ένας διπλός στη bridge

ΗΗ = δύο διπλοί, bridge & neck

HS = Ένας διπλός στη bridge, κι ένας μονός στη neck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν βγει μοντελα για διαφορα γουστα προφανως, οποτε το καλυτερο ειναι να δοκιμασεις,να ακουσεις και να προτιμισεις αυτο που σου ταιριαζει καλυτερα.

 

Το θεμα ειναι που δοκιμαζεις!

 

Ειχε ανοιξει για λιγους μηνες ο Ζοζεφ καταστημα και στην Θεσσαλονικη, στην Αγ.Δημητριου μετα το τουρκικο προξενειο. Δυστυχως δεν ειχε Stingray οταν πηγα να δοκιμασω παρα μονο Sterling και Bongo (ασχετα με τις γνωμες καποιων εδω μεσα το Bongo το θεωρω μπασσαρα παρα το φουτουριστικο του σχημα, αλλωστε ολα μια συνηθεια ειναι). Παρ' ολα αυτα μου εδωσε μια καρτα ο τυπος που δουλευε και μου ειπε οτι το καταστημα θα εκλεινε σε λιγο καιρο (εκλεισε πλεον) αλλα θα υπαρχει καποιο παραρτημα σαν γραφειο για service και παραγγελιες οποτε δεν χανεις να παρεις ενα τηλεφωνο.(Σου εστειλα ηδη π.μ με το τηλεφωνο, δεν γνωριζω αν ειναι σωστο να το δημοσιευσω μηπως φανει σαν διαφημιση.)

Περιμένουμε νεα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν βγει μοντελα για διαφορα γουστα προφανως, οποτε το καλυτερο ειναι να δοκιμασεις,να ακουσεις και να προτιμισεις αυτο που σου ταιριαζει καλυτερα.

 

Το θεμα ειναι που δοκιμαζεις!

 

Ειχε ανοιξει για λιγους μηνες ο Ζοζεφ καταστημα και στην Θεσσαλονικη, στην Αγ.Δημητριου μετα το τουρκικο προξενειο. Δυστυχως δεν ειχε Stingray οταν πηγα να δοκιμασω παρα μονο Sterling και Bongo (ασχετα με τις γνωμες καποιων εδω μεσα το Bongo το θεωρω μπασσαρα παρα το φουτουριστικο του σχημα, αλλωστε ολα μια συνηθεια ειναι). Παρ' ολα αυτα μου εδωσε μια καρτα ο τυπος που δουλευε και μου ειπε οτι το καταστημα θα εκλεινε σε λιγο καιρο (εκλεισε πλεον) αλλα θα υπαρχει καποιο παραρτημα σαν γραφειο για service και παραγγελιες οποτε δεν χανεις να παρεις ενα τηλεφωνο.(Σου εστειλα ηδη π.μ με το τηλεφωνο, δεν γνωριζω αν ειναι σωστο να το δημοσιευσω μηπως φανει σαν διαφημιση.)

Περιμένουμε νεα..

Το θέμα είναι όμως θα μπορώ να δοκιμάσω αν πάω εκεί; Σε ευχαριστώ πάντως.  :)

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου