Προς το περιεχόμενο

Νίκος Ντουνούσης and the Backbone χθες @ stage.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους είδα χθες στο Stage. Άλλη μια φορά ρεσιτάλ από 3 μουσικαράδες. Όλοι σε πολύ υψηλό επίπεδο με τον Μιχάλη να κερδίζει λίγο στα σημεία με το παίξιμο αλλά και με τον ήχο του.

Έπιασα και τη κιθάρα του Νίκου. Λοιπόν, παλιά vintage 62 (80's) λαχανί, με vintage γέφυρα με graph saddles, εμφανείς 2 τρύπες από παλιά τοποθετημένο Floyd Rose. Αλλαγμένο neck Allparts 22 frets, παχύ-λίγο λεπτότερο από 57άρι Gibson, radious μάλλον 9.5, τάστα medium jumbo. Lock keys. Antiquity pickups. Βάρος μέτριο, 12άρι σετ χορδών-άνετο παίξιμο (για κάποιον σαν και μένα που παίζει 10άρι, αν και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και στο 11άρι των κιθαρών του jazzjoker). Παίζουν και σήμερα. ;)

Backbone_11-11-11.thumb.jpg.e83a98b4c25598a2d1ea59dd0a4b28c7.jpg

Dounousis.thumb.jpg.bcc0f90b50b1ba05ff09e7aa3bd0a5b6.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είσαι Θεός  ;D ;D ;D ;D

 

Περιέγραψες με πάσα λεπτομέρεια τις κιθάρες, αλλά μήπως σου διέφυγε κάτι;

 

Τι έπαιζαν;  ;D ;D ;D ;D

 

Αλλά έτσι είστε εσείς οι κιθαρίστες, όλα για την πάρτη σας...  ;D ;D ;D

 

ΥΓ: Άσε δε που δεν είπες κουβέντα για τα πετάλια και τους ενισχυτές  ;D ;D ;D Που είναι το υπόλοιπο ρεπορτάζ; Και μετά λες εμένα... αρρωστάκι  ;) ;D

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι Θεός  ;D ;D ;D ;D

 

Περιέγραψες με πάσα λεπτομέρεια τις κιθάρες, αλλά μήπως σου διέφυγε κάτι;

 

Τι έπαιζαν;  ;D ;D ;D ;D

 

Αλλά έτσι είστε εσείς οι κιθαρίστες, όλα για την πάρτη σας...  ;D ;D ;D

 

ΥΓ: Άσε δε που δεν είπες κουβέντα για τα πετάλια και τους ενισχυτές  ;D ;D ;D Που είναι το υπόλοιπο ρεπορτάζ; Και μετά λες εμένα... αρρωστάκι  ;) ;D

 

;D

Λαϊκά.

Για τη κιθάρα έχω άποψη, αφού αυτή περιεργάστηκα. Ενισχυτές 2, Fender Deluxe Reverb, Marshall plexi Re. Πετάλια, Telegun overdrive, Dunlop Cry Baby, Maxon vintage overdrive pro+, και άγνωστο Univibe..

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ήμουν κι εγώ στο χτεσινό Live και ήταν απίστευτοι και οι τρείς. Ειδικότερα στο δεύτερο μέρος που ο Ντουνούσης άρχισε να παίζει SRV έκαψε τα κοντέρ.

Φοβερός ήχος και αριστοτεχνικό παίξιμο.

Δεν ξέρω πως θα γίνει να τον πείσετε να κάνει ένα video lesson για το πως να φτιάξουμε λίγο τον ήχο και το παίξιμό μας.

Πάντα τέτοια.

Σας αφήνω τώρα για να ξαναπάω στο Live του να κάνω μια επανάληψη σε αυτά που είδα χτες  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως θα γίνει να τον πείσετε να κάνει ένα video lesson για το πως να φτιάξουμε λίγο τον ήχο και το παίξιμό μας.

Tα χέρια του και τα δάχτυλά του τα είδες*. Εκεί είναι ο ήχος.

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ. *Επειδή τα είπαμε αρκετή ωρα, θα σου πω ότι μου θύμισαν τα του φίλου μου του Νίκου (άλλος Νίκος αυτός) που είναι παλαιστής. ;)

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Guru

Τους είδα χθες στο Stage. Άλλη μια φορά ρεσιτάλ από 3 μουσικαράδες. Όλοι σε πολύ υψηλό επίπεδο με τον Μιχάλη να κερδίζει λίγο στα σημεία με το παίξιμο αλλά και με τον ήχο του.

Έπιασα και τη κιθάρα του Νίκου. Λοιπόν, παλιά vintage 62 (80's) λαχανί, με vintage γέφυρα με graph saddles, εμφανείς 2 τρύπες από παλιά τοποθετημένο Floyd Rose. Αλλαγμένο neck Allparts 22 frets, παχύ-λίγο λεπτότερο από 57άρι Gibson, radious μάλλον 9.5, τάστα medium jumbo. Lock keys. Antiquity pickups. Βάρος μέτριο, 12άρι σετ χορδών-άνετο παίξιμο (για κάποιον σαν και μένα που παίζει 10άρι, αν και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και στο 11άρι των κιθαρών του jazzjoker). Παίζουν και σήμερα. ;)

 

Τώρα είδα το θέμα-σόρρυ-κι είπα να συνεισφέρω λίγο στις πληροφορίες  ;D...

Την κιθάρα αυτή την είχα αγοράσει εγώ απο κάποιον που μου είπε πως ανήκε σε κιθαρίστα των REO Speedwagon...έχει ένα εξαιρετικό μπράτσο (νομίζω ακόμη το έχει ο Νίκος) στο οποίο αφαιρέθηκαν τα του Floyd, προσωπικά θα το κρατούσα στην κιθάρα αν κι ελαφρώς λεπτότερο, εξαιρετικό όργανο, πήγε σε καλά (χοντρά  ;D) χέρια!

Όσο για το άνετο παίξιμο των χορδών, ο Νίκος παίζει ένα ημιτόνιο κάτω, ε, βοηθάει  ;).

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου