Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie Express 5 50 - γνώμες


allobarr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ σκεφτόμουνα ένα καλό καθαρό κανάλι σαν βάση και από εκεί κ πέρα πετάλια..αρχική μου σκέψη (κ δεν την έχω απορρίψει ακόμα) ήταν ο twin reverb..να σου πώ ότι βρήκα twin reverb ri στην λάρισα να δοκιμάσω, ψέμματα θα σου πώ..ασε που θα ήταν κ ασήκωτος..για αυτό δοκίμασα ότι βρήκα εστί blues jr (δεν μου άρεσε γι' αυτό που ήθελα) και hotrod deville(επίσης δεν μου πολυάρεσε..)  και εκεί που είχα πονοκεφαλιάσει, συνδεω τον mesa και !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

δεν ξέρω..έχω και έναν twin reverb 76 silverface να ακούσω αύριο.. αλλά φοβάμαι μήπως παλιός ενισχυτής = συνεχή προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΜΑΚΡΑΝ η αγαπημενη μου σειρα της boogie...τα μηχανηματα απλα σ π ε ρ ν ο υ ν!!!(και ο 5:25 φυσικα!!) φοβερο καθαρο και α π ι σ τ ε υ τ α γκαζια,τα οποια φυσικα απευθυνονται στους πιο vintage-αποκλινοντες φανς της εταιρειας(ΔΕΝ υποστηριζω οτι προκειται για ενα vintage style ενισχυτη φυσικα,απλα για μια πιο χαλαρη και all around προταση συγκριτικα πχ με το "μακελειο" των rectifiers...)...πιστευω οτι οσοι στραφουν στους express εχοντας κατα νου metal καταστασεις,μαλλον δεν θα ψηθουν και τοσο,αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα με τους συγκεκριμενους boogie...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως καταλαβαινεις φιλε μου allobar οσοι ειμαστε εδω μεσα τοσες ειναι και οι γνωμες..(δεν υποβαθμιζω κανεναν) οποτε η πιο καλη λυση που εχεις να κανεις ειναι να εμπιστευτεις τα αυτια σου.. και προφανως δεν μπορεις να καταλαβεις τπτ απο 5 λεπτα δοκιμη μεσα σε ενα μαγαζι με τον πωλητη πανω απο το κεφαλι σου (η και οχι) ..

 

 

επισης δεν το λεω για να μην ρωταει κανεις..(και εγω εχω ανοιξει τοπικ με ερωτησεις και γνωμες)..

 

follow your heart! :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως επειδη στο πρωτο post αναφερεις οτι εψαχνες για fender, ειναι πολυ διαφορετικο πραγμα οι boogie και οι fender ενισχυτες. εμενα ας πουμε που ο αγαπημενος μου ηχος σε ηλεκτρικες ειναι ακριβως αυτος (τα καθαρα fender - με fender κιθαρα  Grin ), οσους boogie κι αν εχω δοκιμασει, παντα γυρναω σε ενα ωραιο λαμπατο fender.. Tongue .. κανα δυο μοντελα της boogie ειναι αρκετα κοντα, αλλα...

 

για αυτο υπαρχουν και οι Μark 1,2 & 3 δοκιμασε εναν και θα με θυμηθεις :) (ειδικα ο 1 ειναι ο πιο...Φεντερ ενισχυτης που μπορει να υπαρξει για εμενα ;) πραγμα καθολου περιεργο μια και ουσιαστικα ειναι ενας πουσαρισμενος & over engineered Twin Reverb  ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

mark1.jpg

 

ενας φιλος εχει αυτον, εναν mark 1 πολυ παλιο με solid καμπινα. εχω παιξει και λαιβ μ αυτον. ειναι χαλαρα ενας απο τους καλυτερους ενισχυτες που εχω ακουσει, αλλα παλι αυτο το κρυσταλλινο το fender - με τα χαλαρα μεσαια - δεν το χει ..... (βεβαια τι φοραει απο λαμπες και τετοια δεν ξερω)

 

παντως επαιζα πολλα χρονια με boogie (εναν studio 22 ειχα), και ειναι εκπληκτικοι.. και απιστευτα αξιοπιστοι ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβως εκει ειναι το θεμα...ποιος θα ηταν αλλωστε ο λογος υπαρξης(και καταξιωσης) των κλασσικων boogie,αν ηχουσαν ακριβως σαν fender?Δοξα τω θεω,ο κοσμος ηταν ηδη γεματος απο αυτους και ολοι τους ηξεραν(και αγαπουσαν),αλλα υπηρχαν ολο και περισσοτεροι παιχτες που ζητουσαν περισσοτερο attitude απο τον fender τους και εκει ακριβως πατησε ο Smith..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

παντως επαιζα πολλα χρονια με boogie (εναν studio 22 ειχα), και ειναι εκπληκτικοι.. και απιστευτα αξιοπιστοι ..

 

 

 

Δεν ειναι ωραιο μηχανηματακι ο 22? Εμενα παντως μου αρεσει τρομερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σουπερ ειναι.. τον εδωσα γιατι χαραμιζοταν σε μενα.. ειναι μηχανημα για rock παιξιμο... και 22 watt (καντα καμμια 30ρια δηλαδη γιατι οι boogie ειναι παντα δυνατοι) ειναι ισως τo τελειο wattage για να ευχαριστηθεις drive σε live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σουπερ ειναι.. τον εδωσα γιατι χαραμιζοταν σε μενα.. ειναι μηχανημα για rock παιξιμο... και 22 watt (καντα καμμια 30ρια δηλαδη γιατι οι boogie ειναι παντα δυνατοι) ειναι ισως τo τελειο wattage για να ευχαριστηθεις drive σε live.

 

Aκριβως! Φωναζει crank me up, στις λιγες περιπτωσεις που τον ανοιξα αρκετα τον δικο μου εβγαζε τρελο ηχο...και αντιθετα με τους mark, αυτον μπορεις να τον ανοιξεις χωρις να σκοτωσεις τους παντες σε ακτινα 1000 μετρων  :P

Πουλας και μουρη λογω εμφανισιακης ομοιοτητας με τους παλιους mark .

 

Γενικα νομιζω αυτη η εταιρεια ειναι απο τις λιγες (ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ λιγες) που το ονομα τους οντως αποτελει εγγυηση...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου