Προς το περιεχόμενο

MO6 vs. ES6? Γνώμες! (sos)


epictrance

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω ακομα εμπεδωσει οτι το mo6 ειναι κλωνος του es6,αφου οσο εχω ψαξει,νομιζω οτι το mo6 εχει καλυτερους ηχους,μιλαω για τους preset.

990 ευρω το m06 καινουργιο,1200 το es6 μεταχειρισμενο,και θελω καποιον που ειχε/εχει και τα 2,η εχει ακουσει και τα 2 να μου πει την γνωμη του,διοτι μεχρι τριτη βραδυ ενα απο τα 2 θα τοποθετηθει στο σταντ,πανω απο το sy77.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ακομα εμπεδωσει οτι το mo6 ειναι κλωνος του es6,αφου οσο εχω ψαξει,νομιζω οτι το mo6 εχει καλυτερους ηχους,μιλαω για τους preset.

 

Που έψαξες αλήθεια;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και σχημάτισες άποψη μέσω του youtube?  :o Υπάρχουν πάνω από ένα δισεκατομμύριο λόγοι για να μην το κάνεις. Από την ίδια την επεξεργασία που κάνει το youtube για τη συμπίεση των βιντεο, ως και των μέσων ηχογράφησης αλλά και του ίδιου του παίχτη.

 

Το mo6 πολύ απλά και για να μην μπερδευτούμε είναι μια κομμένη μηχανή του es6.

http://www.yamahasynth.com/products/motifes/specifications.html

http://www.yamahasynth.com/products/mo/specifications.html

Αν θες μόνο ένα συνθι με την ποιότητα ως ενός βαθμού του es6 να το πάρεις. Αν όμως θες όλα όσα προσφέρει το θηρίο της yamaha να πας στο es6.

Αν έχεις τα λεφτά που κοστίζει το es6 και θες το καλύτερο τότε θα πάρεις το es6 και όχι το μικρό mo6. Αν όμως δεν τα έχεις, ή τρώγεσαι, ή δεν σε ενδιαφέρουν τα πολλά περισσότερα που προσφέρει το es6 (το sampler πχ?), τότε τράβα για το mo6. Τόσο απλά είναι τα πράματα. Αλλά προς θεού μην λέμε ότι το θηρίο είναι "χειρότερο" από το "μικρό" επειδή κάπου το ακούσαμε (με τα όσα ισχύουν περί του youtube  ;) )

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ το ES6 ακόμα καλύτερο και από το XS6 πόσο μάλλον από το MO6 και αυτό λόγω της δυνατότητας επέκτασης με νέα multisamples αλλά και με πρόσθετες synth engines

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω πολυ παιδια,απλα το es6 δεν υπαρχει πουθενα να το ακουσω,αντιθετα με το mo6,που το δουλεψα μια ωρα στο νακα.

Για αυτο απευθυνθικα εδω,μιας και γνωριζετε.....

Αυτη τη στιγμη περιμενω τηλ. γνωστος-γνωστου για καλυτερη τιμη καινουργιου mo6,και προσπαθεια ευρεσης+καλυτερης τιμης es6.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω το Μotif ES8 και παιζω αρκετα συχνα με το MO6 ενος φιλου μου οταν παιζω live αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι υπαρχουν αρκετες διαφορες. Εκτος απο την επεκτασιμοτητα που θα σου προσφερει το ES επισης:

 

Εχει 128 νοτες πολυφωνια ενω το MO εχει τις μισες μονο (64).

Το ΜΟ δεν εχει Ribbon Controller

To Motif εχει πολυ περισσοτερους preset ηχους(αφου σε ενδιαφερουν τα preset).

 

Επισης , δεν ξερω για ποιο λογο ακριβως (καλυτεροι converters?) το Motif ακουγεται πολυ καλυτερα απο το ΜΟ. Συγκεκριμενα σε ηχους που υποτιθεται οτι ειναι δανεισμενοι απο το Μοτιφ και εχουν και το ιδιο ονομα δεν ακουγονται το ιδιο. Τα δυο μηχανηματα ωστοσο στα specs φαινεται οτι εχουν ιδιA WaveRom.

 

Για να μπορεσεις να αποφασισεις δες λιγο τις αναγκες σου. Χρειαζεσαι ενα μηχανημα για λαιβ η για παραγωγη/συνθεση? Θες μεγαλη ελευθερια στο να πειραζεις τους ηχους? Χρειαζεσαι sampler?

 

Για μενα το Mo για τα λεφτα του ειναι bargain αλλα ως κατοχος μοτιφ νιωθω οτι οι ηχοι του ειναι λιγο πιο "φθηνοι". Ωστοσο αν εχεις τη διαθεση να τους πειραξεις, θεωρητικα μπορεις να πετυχεις σχεδον τα ιδια αποτελεσματα με το Μοτιφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ακομα εμπεδωσει οτι το mo6 ειναι κλωνος του es6,αφου οσο εχω ψαξει,νομιζω οτι το mo6 εχει καλυτερους ηχους,μιλαω για τους preset.

990 ευρω το m06 καινουργιο,1200 το es6 μεταχειρισμενο,και θελω καποιον που ειχε/εχει και τα 2,η εχει ακουσει και τα 2 να μου πει την γνωμη του,διοτι μεχρι τριτη βραδυ ενα απο τα 2 θα τοποθετηθει στο σταντ,πανω απο το sy77.....

 

έχω το es6 έχω ακούσει πολλές φορές το mo6. Δεν υπάρχει διαφορά στους ήχους.

 

Το μετάνιωσα που δεν πήρα το mo6 αντί του es6 γιατί :

 

1) τον sampler δεν τον χρησιμοποιώ . Έχει πολύ menu , και κυρίως τρομερά αργά saves και Loads. Και συμφωνώ ότι όσον αφορά το sampling o υπολογιστής είναι πολυ πιο βολικός και σαν αυτό τον τομέα χρησιμοποιώ ableton live .

 

2) οι επεκτάσεις ποτέ δεν με εντυπωσίασαν. Τις θεωρούσα πάντα πολύ ακριβές για αυτά που προσφέρουν.

 

3) η πολυφωνία του μο6 με κάλυπτε , η 128 του es δεν μου είναι απαραίτητη. 

 

Δεν το συζητάμε ότι το XS ακούγεται καλύτερα , ιδιαιτέρα στους ακουστικούς η διαφορά είναι πολύ ορατή.

 

Το μόνο που θα μου έλλειπε στο MO6 είναι ο ribbon τον οποίο χρησιμοποιώ πάρα πολύ παρόλο που είναι πολύ μικρός και σχετικά άβολος.

 

Αυτό είναι ένα κομμάτι που έκανα εξολοκλήρου στον MotifES

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kilon τον τρελάναμε τον φίλο πάλι... :) :)

 

Σαφώς και δεν πρόκειται να αντικρούσω την άποψή σου γιατί είναι σεβαστή παρόλο που διαφωνώ.

Νομίζω οτι το όλο θέμα έγκειται για μια πολλοστή φορά ακόμα σε υποκειμενικά κριτήρια οπότε περι ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου