Προς το περιεχόμενο

Welcome To The Black Parade drums tab


simow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα.

Μπορεί κάποιος να μας γράψει εδώ πέρα αν ξέρει ή αν μπορεί να καταλάβει τι παίζεται ακριβώς στο εισαγωγικό brake (3:13) μετά το μερός-"παρέλαση" όπως επίσης και το brake που παίζει ο bob όταν "απλώνει" το κομμάτι προς το τέλος του (5:22 ... ) ?

 

http://www.youtube.com/watch?v=Q8555ZXtzuE

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως και στις δυο περιπτώσεις, παίζει accents (τονισμούς) 16ων. Πάντως αν προσπαθείς να βγάλεις το κομμάτι, σου προτείνω να παίξεις κάτι δικό σου, που το ξέρεις καλά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κομμάτι το έχω.Απλά τα brakes αυτά δεν μπορώ να ακούσω ακριβώς αν είναι απλά, μονά παιγμένα με accents ή αν είναι κάποιο rudiment. ???

Δεν μπορώ να καταλάβω.Πάντως είναι αρκετά ωραία σαν σκέψη και ταιριάζουν πολύ.Θέλω να τα παίξω και θέλω να ξέρω τι παίζω.Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως αν κατέβαζες το βίντεο και το έβαζες να παίξει πιό αργά να καταλάβαινες καλύτερα. Η γνώμη μου πάντως είναι οτι στην αρχή παίζει τονισμούς και στο τέλος βαράει και κάποιο rudiment. Mε κάθε επιφύλαξη πάντα...

Ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Simow, στο αρχικό fill δεν ακούω τα flams που έχεις γράψει, και με μπέρδεψαν και τα "x" που γενικά αντιστοιχούν σε πιατινο-χάιχατ.

 

Εμένα το πρώτο μου ακούγεται κάπως έτσι (βλ. επισύναψη), ξεκινώντας με βαθύ, και με αρκετά μεγάλη διαφορά στις δυναμικές μεταξύ των τονισμένων και μη νοτών. Εκτός αν κατάλαβα λάθος σημείο...

Κόλλησα και ένα ηχητικό για του λόγου το αληθές. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα που έχω δεν έχει την ίδια σημειολογία στα drums.

Επίσης, το break που έγραψα το έβγαλα με βάση ένα play-along που έχω για το κομμάτι...

Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα που έχω δεν έχει την ίδια σημειολογία στα drums.

Επίσης, το break που έγραψα το έβγαλα με βάση ένα play-along που έχω για το κομμάτι...

Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

 

Δεν ξέρω ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς, αλλά παρότι η σημειογραφία των τυμπάνων δεν έχει στανταριστεί απόλυτα (απαράδεκτο), το σίγουρο είναι ότι τα "x" δεν χρησιμοποιούνται για το ταμπούρο και την κάσα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ρε συ. ;)

Απλά το πρόγραμμα finale που είχα πρόχειρο, στο διάστημα ντο που συνήθως έχουμε το ταμπούρο έβγαζε μόνο αυτό το σημαδάκι.Το ίδο και με τη μπότα.Οπότε εκείνη τη στιγμή χρησιμοποίησα αυτή τη γραφή.

 

Τελικά το fill είναι αυτό που έχω σημειώσει αλλά χωρίς τα flams στο 3ο και 4ο 16ο στην αρχή του μέτρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου