Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop για Μουσική


Hom3sick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι για μια αγορά Laptop γύρω στα 600 - 700 ευρώ για μουσικές παραγωγές. Εχετε να προτείνετε τίποτα; Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι Nuendo 3 και Ableton Live 7. Επίσης τι γνώμη έχετε για τους παρακάτω;

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907246

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900799

"Say baby, do you wanna lay down by me?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χρησιμοποιείς λογισμικό αξίας 1500Ε και θές ένα laptop με 600-700;! Interesting.... ;)

 

Εγώ σου προτείνω, αν το laptop δεν σου είναι απολύτως απαραίτητο, να πάρεις desktop σε αυτά τα λευτά. 8)

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χρηματα που αναφερεις κοιτα καλυτερα οπως σου ξαναπροτειναν,να φτιαξεις ενα desktop...με αυτα τα χρηματα θα παρεις πιο ''δυνατο '' μηχανημα,με δυο σκληρους δισκους,πραγμα απαραιτητο για μουσικη παραγωγη που σε ενδιαφερει....για να παρεις laptop με ενσωματωμενους 2 σκληρους και ολες τις λοιπες προδιαγραφες που πρεπει να εχει ενα μηχανημα για μουσικη ...θα ξεφυγεις αρκετα οικονομικα....εχω στησει αρκετα desktops kai εχω κανει επιλογη αρκετων laptops για τετοιες εφαρμογες κ πιστεψε με....με καποιο φτηνο laptop,θα σου ερθει η μια η αλλη...βαλε κοστος για καρτες express,ejvteriko sklhro disko k.t.l...ase poy me enan tetoio disko den ua exeiw pote thn apodosh enow esοτερικοθ  σατα stis 7200 rpm..τα περισσοτερα laptops εχουν στις 5400...εκτος αν παρεις αυτο που επελεξα εγω για εμενα το οποιο κανει...1700 περιπου ευρω με 2 εσωτερικους στα 7200..εκτος του οικονομικου ομως....εγω ηδη εχω ενα desktop... ;) ;) ;)

  Ara  h α ποφασιζεις οτι θα τα ''χωσεις'' σε ενα laptop η...παιρνεις καποιο desktop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Desktop ήδη υπάρχει και αρκετά δυνατός.Τον Laptop τον θέλω περισσοτερο για να γράφω πράγματα με την κιθάρα, δουλείες εξω απο το σπίτι κτλ. Αλλά μιας και δεν παιζουν φράγκα αυτή τη στιγμή για MacBook (ουτε καν για laptopi στο χιλιαρικο) ψάχνω για κάτι χωρίς πολλά λεφτά που να μπορεί να τρέξει αξιοπρεπέστατα πχ ενα Nuendo 3.

"Say baby, do you wanna lay down by me?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε μία φοβερή ιδέα : γιατί δεν ψάχνεις κάτι γύρω στα 400 ευρώ το οποίο να μπορεί να τρέξει αξιοπρεπέστατα ένα Nuendo;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν έχεις χρήματα για να έχει και το nuendo ΚΑΙ τΟ  ableton live τότε σίγουρα θα έχεις χρήματα για να πάρεις ένα αξιπρεπέστρατο macbook pro των 2500 ευρώ.

Τώρα στο θέμα καλύτερα να βάλεςι κάποιο πιο ελαφρύ πρόγραμμα σε ένα τέτοιο laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από αυτά τα δύο laptop θα επέλεγα το πρώτο κυριώς λόγω εμφάνισης και κάρτας γραφικών με την ενσωματωμένη 256ΜΒ μνήμη.

Εκτός από τον σκληρό που θα ζοριστεί αν θες να φορτώνεις μεγάλα project με πολλά audio κανάλια και μεγάλες βιβλιοθήκες Samples απο VSTi κτλ

δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα στο nuendo 3. Εμένα μου έτρεχε κανονικά σε έναν Athlon XP 2500 1GB RAM... ;)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε μία φοβερή ιδέα : γιατί δεν ψάχνεις κάτι γύρω στα 400 ευρώ το οποίο να μπορεί να τρέξει αξιοπρεπέστατα ένα Nuendo;

 

 

Είσαι ο humorιστας του forum εσύ;

 

Οπως είπα τον laptop τον θέλω για ελαφριές εργασίες περισσότερο για εγγραφές κιθάρας και απλό programming και πιστεύω πως ο πρώτος απο τους 2 laptop θα τα καταφέρει μια χαρά. Ουτως η άλλως θα τα μεταφέρω στον desktop για  φορτωμα samples final mixing κτλ. Πάντως τη συγκεκριμένη στιγμή (και απ'ότι βλεπω θα κρατήσει κάμποσο) δεν παίζουν φράγκα για MacBook Pro... :'(

"Say baby, do you wanna lay down by me?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ο humorιστας του forum εσύ;

 

Ο χιουμορίστας του φόρουμ είσαι εσύ.

 

Μέχρι τώρα μας κάνεις μόνο ανακοινώσεις που αφορούν το τι θέλεις και το πόσα λεφτά ΔΕΝ έχεις. Το σκεπτικό σου είναι φαιδρό, αλλά το παίρνεις είδηση μόνο όταν υπερβάλλω εγώ, όχι όταν στο λένε όλοι οι άλλοι.

 

Τέλος πάντων, με τα χρήματα που διαθέτεις δεν θα βρεις τον υπολογιστή που θέλεις. Εκτός αν τον δίνουν πουθενά με torrent (ξέρεις εσύ...).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου