Προς το περιεχόμενο

Ηχεία..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά σε όλους! Θα ήθελα την βοηθειά σας. Ψάχνω για αυτοενισχυόμενα ηχεία για να τα συνδέσω με υπολογιστή για να ακούω μουσική. Αλλά δεν ξέρω καθόλου την αγορά ώστε να αρχίσω να ψάχνω κάτι. Δεν θέλω surround ήχο. Απλώς δύο καλά ηχεία για μουσική ακρόαση σε μικρό χώρο. Προτάσεις; Συμβουλές; Ιδεές; Να πάω σε λύσεις monitor ηχείων; Να κοιτάξω και για ενισχυτή και να αφήσω τα αυτοενισχυόμενα; Βοήθεια!! ??? ??? ??? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω πιο βολικη λυση τα αυτοενισχυομενα ηχεια. Δεν αναφερεις τιμη οποτε θεωρω οτι εχεις χαμηλο budget. Προτεινω αυτα http://www.thomann.de/gr/tascam_vla5.htm χωρις να τα εχω ακουσει. Ειναι ο αντικαταστατης του προηγουμενου μοντελου που εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Μην αγορασεις ηχεια με μεγαφωνο μικροτερο απο 5 ιντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως... Παρέλειψα το σημαντικότερο... Το budget είναι το διπλάσιο απο αυτών των ηχείων τουλάχιστον. Μέχρι και το τριπλάσιο αν δω ότι πραγματικά αξίζει η διαφορά! δηλαδι 500-700 ευρώπουλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα με αυτά τα λεφτά παίρνεις ποιοτικά μόνιτορ.. Δεν νομίζω ότι αξίζει αν πάρεις απλά ηχεία και να δώσεις τόσα λεφτά, αν και αυτό ειναι προσωπική επιλογή.

Εγώ θα πρότεινα τα KRK ROCKIT 8 στα 600 ευρώ.

 

H00KR00002-200.jpg

 

 

Περιγραφή

 

Αυτοενισχυόμενο ηχείο studio monitor με μονάδα woofer 8'' και dome tweeter 1''. Μαγνητικά θωρακισμένο. Απόκριση συχνότητας 45Hz 20 KHz. Διαθέτει ενισχυτή bi- amp 140 watt. Είσοδο XLR, καρφί 1/4” και RCA. Ιδανικό για studio monitor, near field, effect, multimedia. Διαστάσεις 38,1 x 26,5 x 30,4 cm. Βάρος 13,6 Kg.

 

Woofer: 8 ' Glass Aramid Composite Woofer

Tweeter: 1' Neodymium Soft Dome Tweeter with Ferro Fluid

 

Είσοδος:

XLR (3-pin), RCA & 1/4' TRS - 10k Ohm

Balanced / Unbalanced

 

Τμήμα Ενισχυτή:

140 Watt Dynamic Power Bi-amp

24 dB Octave Filters

 

Απόκριση Συχνότητας:

45Hz - 20kHz

 

Διαστάσεις :(Υ x Π x Β)

15' x 10 7/16' x 12'

38.1cm x 26.5cm x 30.4cm

 

Βάρος:

30 lbs (15 Kg)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν :) Τελικά θέλω ή δεν θέλω monitor? Δεν έχω ιδέα από την αγορά ηχείων ξαναλέω. Γιαυτό και δεν ξέρω που πρέπει να προσανατολιστώ έστω και για να ψαχτώ απο εκεί και πέρα. ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν :) Τελικά θέλω ή δεν θέλω monitor? Δεν έχω ιδέα από την αγορά ηχείων ξαναλέω. Γιαυτό και δεν ξέρω που πρέπει να προσανατολιστώ έστω και για να ψαχτώ απο εκεί και πέρα. ??? ??? ???

 

Mόνιτορ:

O κύριος σκοπός τους είναι, με λίγα λόγια, οι ηχογραφήσεις. Ο λόγος που το προτιμούν αυτοί που ηχογραφούν(ειτε home "studio", ειτε studio κανονικό), είναι γιατί υποτίθεται(αυτό εξαρτάται από την ποιότητα της εκάστοτε μάρκας και φυσικά τα...χρήματα) ότι σου παρούσιαζουν τον ήχο όσο πιο αντικειμενικά γίνεται. Δηλαδή δεν θα σου τονίζουν περισσότερο τα μπάσα απ ότι τα μεσσαία, ούτε τα πρίμα κλπ κλπ κλπ. Κοινώς θα έχεις μια επίπεδη απόκριση συχνοτήτων για να καταλάβεις ας πούμε πότε το μπάσο πρέπει να μπει πιο μπροστά, πότε όχι, προς τα που θες να πάς τον ήχο σου κλπ.

(όλα αυτά για αυτοενισχυόμενα μονιτορ, δλδ με ενισχυτή. Τα λεγόμενα παθητικά(σωστά?), πρέπει να τα δεις σε συνάρτηση με τον ενισχυτή που τα συνδέεις για να δεις το τελικό ηχόχρωμα που θα "βγάλουν")

 

Ηχεία:

Εδώ τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά. Παίρνεις ηχεία καλά για να ακούς μουσική. Όχι ότι δεν θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ως μόνιτορ(πράγμα που θα σε αποθαρρύνουν οι περισσότεροι βέβαια), αλλά ανάλογα το ηχείο, θα έχει και διαφορετικό ήχο. Αλλού θα έχεις περισσότερα μπάσα, αλλού περισσότερα πρίμα, αλλού πιο πλούσιο ήχο γενικά κ.ο.κ. το οποίο φυσικά δεν είναι ότι πιο ιδανικό για ηχογραφήσεις.

Από την άλλη βέβαια με καλά ηχεία και ηχεία τα οποία ταιριάζουν στο γούστο σου, θα απολαμβάνεις περισσότερο την μουσική που θες, σε αντίθεση με τα μόνιτορ τα οποία θα σου είναι πιο επίπεδα.

 

Διαλέγεις και παίρνεις. :)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ενα σωστό ηχείο (βλέπε μονιτορ) θα αποδόσει σωστά ότι είναι γραμμένο.

Αυτό είναι το "καλό ηχείο".

Αν εσύ θες ν' ακούς στην τύχη και σύμφωνα με τις όποιες αδυναμίες, ιδιαιτερότητες ή τερτίπια κατασκευαστή, είναι άλλο θέμα.

 

Με λίγα λόγια δεν υπάρχουν ηχεία που είναι καλά αλλά δεν είναι σωστά.

Περισσότερα όμως για τις προδιαγραφές του τι χαρακτηρίζει ένα μόνιτορ, διάβασε εδώ http://www.noiz.gr/index.php?cat=34 και κρίνε τι ζητάς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα αυτά εδώ με 180-200 ευρώ

http://www.harmankardon.com/category.aspx?Language=ENG&Region=EUROPE&Country=GR&cat=MME

Τα θεωρώ καταπληκτικά σε ήχο και εμφάνιση, φαντάσου τα χρησιμοποιώ και σαν monitor (γιατί ο ήχος τους είναι πολύ κοντά στο αποτέλεσμα που μου δίνει το home μου σύστημα _με Spendor Prelude_ και η ακρόαση με Ipod). Fnak, Nakas...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου