Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop για Μουσική


Hom3sick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον...

φιλτατε θα σου προτεινα να παρεις AMD επεξεργαστη...

για τη δουλεια σου αφου το Mac yok!!!

Στο λεω...γιατι την εχω κανει τη δουλειά σε μαγαζι...

και για βαρεα οπως αυτα που ζητας φευγαν τα AMD σφαιρα...

ειναι πολυ πιο εμπιστοι απο τους intel...

 

Εκτός αν τον δίνουν πουθενά με torrent (ξέρεις εσύ...).

Αθωε Eyeprotocol...

θα μας τρελανεις δεν εχεις κατεβασει ποτα απο torrent???

τες πα δεν θελω να κανω νιξη...

απλα το διαβασα και μου χτυπησε λιγο ασχημα η ειρωνια αν και δεν τον ξερω τον φιλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Είσαι ο humorιστας του forum εσύ;

Είναι... απλά παρεξηγείται συχνά! ;D

 

Οπως είπα τον laptop τον θέλω για ελαφριές εργασίες περισσότερο για εγγραφές κιθάρας και απλό programming και πιστεύω πως ο πρώτος απο τους 2 laptop θα τα καταφέρει μια χαρά. Ουτως η άλλως θα τα μεταφέρω στον desktop για  φορτωμα samples final mixing κτλ. Πάντως τη συγκεκριμένη στιγμή (και απ'ότι βλεπω θα κρατήσει κάμποσο) δεν παίζουν φράγκα για MacBook Pro... :'(

Πώς θα κάνεις programming με έναν laptop ακριβώς; Ναι, γίνεται, αλλά να είναι κάποιος καλός. Samples δε θα μπορείς να φορτώσεις ιδιαίτερα. Θα πας να βάλεις κάτι και οι σκληροί των 5400 rpm θα βγάλουν χέρια να σε μουτζώσουν! (<-χιούμορ). Τα 2.00 GHz είναι μάλλον λίγα, αφου mutlitasking δεν είμαι 100% σίγουρος αν παίζεις στο Nuendo 3 (ιδέα: Πάρε τηλ, την Steinberg και ρώτα πληροφορίες... ;D <-κι άλλο χιούμορ).

 

Γενικά, πήγαινε για τον πρώτο αν είναι. 3 GB RAM δεν είναι άσχημα, και έχει 2 MB cache o CPU. Οθόνη είναι 15άρα, άρα κάτι θα βλέπεις, κλπ. Για samples, ούτε λόγος όμως. Αν θες να κάνεις, λίγο πιο σοβαρή δουλειά (αφού κόψεις και τα κακά ελλατώματα), καλό θα ήταν να πάρεις και έναν firewire εξωτερικό σκληρό, για να βάλεις μέσα audio και samples. Γιατί ο 5400 rpm θα σου δημιουργήσει προβλήματα.

 

Επίσης, μια ιδέα (λέω τώρα) θα ήταν να δοκιμάσεις κάποιο πιο ελαφρύ πρόγραμμα, σαν το reaper (πχ, γιατί είναι και τσάμπα ρε γαμώτο, και ΤΟΣΟ καλό εργαλείο): http://reaper.fm/ . Πολύ πιο ελαφρύ, δουλεύει στα 64-βιτ, κλπ... (και για χώρο, ούτε λόγος... 15-20 ΜΒ πιάνει).

 

Peruvian: Είναι προκλητικό, όμως, να το δηλώνει έτσι απλά "Έχω το καλύτερο και ακριβότερο πρόγραμμα της αγοράς *αχεμ* και ψάχνω ένα φτηνό Η/Υ γιατι δε βγαίνω". Και τέλος πάντων (αντε πάλι), κανείς δεν είναι αθώος, αλλά ας μάθουμε λίγακι να μορφωθούμε, και ας δούμε τι μπορεί ο καθένας να κάνει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peruvian: Είναι προκλητικό, όμως, να το δηλώνει έτσι απλά "Έχω το καλύτερο και ακριβότερο πρόγραμμα της αγοράς *αχεμ* και ψάχνω ένα φτηνό Η/Υ γιατι δε βγαίνω".

 

Ακριβώς.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Nikolas μαζι σου...

αλλα ο πρωτος αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω...

εννοειται πως στηριζω τα freewear προγραμματα...

γιατι δεν θελω καινουργιους Bill Cage...

να πουλαν "βαριες" αηδιές που αλλοι ειχαν τις ιδεες χρονια πριν

τα βγαλαν ως ερευνα και κατι τυποι σαν αυτον και αλλοι τις κλεψαν(ουτε λογος για αγορα)...

Αλλα, δεν το βλεπω προκλητικο να λες εχω το ταδε προγραμμα...

μπορει να ταχε και να το πηρε official

και τωρα να μην εχει...

αν και νεος εστι...ετσι?

Τες πα...

δεν θα επεκταθω αλλο...

καθενας στο ειδος του και οι fender στις κιθαρες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την παλευετε καθολου μερικοι εδω μεσα.τι ζορι τραβατε με το παλικαρι?οτι γουσταρει κανει.λογιστες του ειστε?μια χαρα ειναι και τα 2 λαπτοπ.μηπως οι σκληροι δισκοι των μακ ειναι μαγικοι?γιατι στο δικο μου macbook pro δεν βλεπω καμια διαφορα με τα κοινα λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε τα πραγματα το Nuendo είναι original φιλαράκο και για να το πάρω μου βγήκε ο κώλος! Αν έχεις στο νου σου κανένα καλό site με "laptops" σε torrents δώσε μου κανένα tip πάντως γιατί φένεσαι ειδικός. Επειδή απλά αυτή τη στιγμή είμαι σχετικά ταπί ψάχνω ένα laptop ΓΙΑ ΕΛΑΦΡΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ μιας και τα πολλά πολλά γίνονται στον DESKTOP. Οσο για τις Fender φίλε Peruvian μαζί σου...

"Say baby, do you wanna lay down by me?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε τα πραγματα το Nuendo είναι original φιλαράκο και για να το πάρω μου βγήκε ο κώλος!

 

Και τι με νοιάζει εμένα; Σου είπα εγώ ότι είναι παράνομο;

Εγώ απλώς σου είπα ότι τα χρήματα που δίνεις είναι πολύ λίγα για να τρέχεις το Nuendo.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι με νοιάζει εμένα; Σου είπα εγώ ότι είναι παράνομο;

 

Υπονόησες οτι το έχω εγώ...

Χαλάρωσε πάντως λίγο γιατί το Nuendo δεν είναι και το πιο βαρύ πρόγραμμα του πλανήτη.

"Say baby, do you wanna lay down by me?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι με νοιάζει εμένα; Σου είπα εγώ ότι είναι παράνομο;

Εγώ απλώς σου είπα ότι τα χρήματα που δίνεις είναι πολύ λίγα για να τρέχεις το Nuendo.

 

 

 

γιατι εχει οριο χρηματων το nuendo για να τρεξει?ισως με δοσεις?ελεος δηλαδη!τι αλο θα ακουσουμε!μια χαρα θα τρεχει και στα 2 λαπτοπ φιλε μου.μπορει να μην μπορεις να το αξιοποιησεις 100% αλα σε αυτα που ειπες οτι θελεις να κανεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου