Προς το περιεχόμενο

Γιατί οι αμερικάνικες κιθάρες είναι ακριβές;


freddy692000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εψαξα λιγο γιατι δεν πιανομαι ψαρι εγω σε αυτα που λενε οτι ειναι USA και κοστιζουν κατι χιλιαδες ευρω και απο κατω 8α δειτε διαφορα εργοστασια απο εταιριες που 8α ανοιξουν τα ματια σας αφου θα δειτε οτι σε ολο τον κοσμο οι κιθαρες φτιαχνονται απο ρομποτ που κοβουν με ακριβια υψιλης τεχνολογιας απλα τα μεταφερουν σε αλλες χωρες.Η μονη οθσιαστικη διαφορα ειναι η ποιοτητα του ξυλου και οι μαγνητες και μονο αυτα θα επρεπε να οριζουν την τιμη

 

http://www.youtube.com/watch?v=GPDy_aIlQ6E&feature=channel_page

http://www.youtube.com/watch?v=6T_tXP0W2zU&feature=channel_page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να σου πω την αληθεια μου δεν με επεισε καποιο βιντεο για κατι.. ουτε για το οτι οι ''κορεατικες'' θα επρεπε να ειχαν ιδια τιμη με τις ''αμερικανικες'' η το αντιθετο!..

 

η πολυ μικρη εμπειρια μου σε τετοιες συγκρισεις παντως μου εχει δειξει οτι διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης υπαρχει.. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λ.Η μονη οθσιαστικη διαφορα ειναι η ποιοτητα του ξυλου και οι μαγνητες και μονο αυτα θα επρεπε να οριζουν την τιμη

 

 

+ η φορολογία της εκάστοτε χώρας

+ τα εργατικά της εκάστοτε χώρας

+ τα μεταφορικά

+ τα deal που γίνονται με μεταπωλητές-αντιπροσώπους

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κοιτα σε αυτη τη βαση και τα αυτοκινητα ολα λαμαρινα ειναι και δενονται απο ρομποτ αλλα διαφορετικα τα αμαξωματα της volkswagen και διαφορετικα της kia!η δε kia μπορει να εχει καποιο δυνατοτερο μοτερ απο την vw αλλα η ποιοτητα κατασκευης και συναρμολογισης ειναι μιλια μακρυα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε freddy, μιλάς σοβαρά; Εγώ νόμιζα ότι οι κιθάρες που είναι φτιαγμένες στην Αμερική εμποτίζονται με αγιασμό και τα ξύλα τους κόβονται στο χέρι από μοναχούς! Πω ρε, πόσο ψάρι ήμουν... :( :P

 

Σοβαρά τώρα, προφανώς κάποια πράγματα είναι υπερεκτιμημένα σχετικά με τις αμερικάνικες κιθάρες και στην τιμή σαφώς πληρώνεις και την ούγια "Made in USA".

Επειδή δεν αλλάζει η βασική μέθοδος κατασκευής, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα κατασκευής ή την προσοχή στις λεπτομέρειες από χώρα σε χώρα. Ειδικά οι λεπτομέρειες είναι κάτι που πληρώνεις ακριβά γιατί απαιτούν λεπτοδουλειά και συνήθως από ανθρώπινα χέρια, όχι από μηχανές, πράγμα που αυτόματα ανεβάζει τα κόστη. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ η φορολογία της εκάστοτε χώρας

+ τα εργατικά της εκάστοτε χώρας

+ τα μεταφορικά

+ τα deal που γίνονται με μεταπωλητές-αντιπροσώπους

 

 

 

+Αυτα που ειπες.

Αλλα αφου φυγει η κιθαρα απο το εργοστασιο βεβαια

Εγω λεω για την διαφορα τιμης μωλις φευγει απο το εργοστασιο.

Και οσο για το παιδι απο πανω που λεει οτι ειδε διαφορες στην ποιοτητα κατασκευης και αναμεσα σε ΗΠΑ και μεξικο εργοστασιο ειναι οι διαφορες που η ιδια η εταιρια κανει για να δικαιολογει τεραστια ηλιθια ακοκληση τιμης.Οσο για τα μηχανιματα ειναι τα ιδια ΗΠΑ μαδε ολα και οσο για τουσ υπαλληλους ειναι εκπεδευμενοι εκτος αν εισαι ρατσιστης και νομιζεις οτι οι μεξικανοι τα κανουν χειροτερα απο τους αμερικανους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σκεφτούμε λιγάκι τι σημαίνει ποιότητα ενός μουσικού οργάνου (σε όλα τα επίπεδα) πριν αρχίσουμε τα βιαστικά συμπεράσματα και τις ανόητες γενικεύσεις. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κοιτα σε αυτη τη βαση και τα αυτοκινητα ολα λαμαρινα ειναι και δενονται απο ρομποτ αλλα διαφορετικα τα αμαξωματα της volkswagen και διαφορετικα της kia!η δε kia μπορει να εχει καποιο δυνατοτερο μοτερ απο την vw αλλα η ποιοτητα κατασκευης και συναρμολογισης ειναι μιλια μακρυα

 

Το εγραψα και πριν οι μικρες διαφορες που βλεπετε ειναι οι διαφορες που Η ΙΔΙΑ Η ΕΤΑΙΡΙΑ θελει να κανει για να δικαιολογηση την τιμη.Οσο για την κια και την VW εσυ νομιζεις οτι η ΚΙΑ και η yhundai δεν ξερουν τι ποιοτητα αυτοκινητα φτιαχνουν και απλα ετσι τουσ βγηκε στο τελος και η BMW ας πουμε στην τυχη κανει τετοιους κινητηρες και τα πουλαει πιο ακριβα απο αλλες εταιριες.Αυτο γινεται για η καθε εταιρια απευθυνεται σε αλλες τσεπες και ειναι επιλογη της εταιριες να κανει την κατασκευη με οτι ποιοτητα θελει δεν ειναι γιατι ετσι εκατσε δηλαδη τωρα μην τα λεμε στην τυχη.Επισης καθε εταιρια θελει να κραταει και ενα ονομα γιαυτο εφτιαξαν τις low end guitars εταιριες Squire-epiphone-LTD γιατι να υπαρχει μια εικονα ανοτεροτητας προς τον κοσμο.Δηλαδη η BMW νομιζεις αμα ηθελε δεν εβγαζε αυτοκινητα με 10000 ευρω απλα δεν θελει γιατι θα χασει το καλο ονομα που οταν λες BMW σταζει μελι οχι σαν να λες FIAT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γενικό συμπέρασμα που βγαίνει απο το τελευταίο σου ποστ είναι οτι: ...ό,τι πληρώσεις παίρνεις...

 

Άρα προς τί η συζήτηση αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου