Προς το περιεχόμενο

Iridium... χρήση, συνδεσιμότητα, εμπειρίες κλπ


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ανοίχτηκαν πολλά μέτωπα, αλλά ας πούμε ότι μπορούν εδώ να συγκεντρωθούν απόψεις χρήσιμες για τις επόμενες γενιές.

 

Σε μένα ήρθε πριν μια βδομάδα και πρέπει να βρει τη θέση του χωρίς να χαλάσει ό,τι έχει στρωθεί με άπειρες ώρες κόπου και ιδρώτα στο ρακ.

 

Το ρακ μου αποτελείται με λίγα λόγια (κάπου το έχω ξαναβάλει με εικόνες) 

 

Κιθάρα>

boss LS2 line selector (όπου στο ένα δρομολόγιο έχω το joyo american sound/sans amp δηλαδή)>

boss TU50 tuner>

boss CL50 compressor/limiter>

boss PQ50 parametric eq>

Behringer V amp modeler στη λούπα του οποίου είναι το MXR Delay System II >

Lexicon MX Delay Reverb

 

Αυτά μπαίνουν σε stereo μέσα στο cubase όπου τους περιμένει το s-gear, και σε ένα άλλο κανάλι μπαίνει η κιθάρα dry.

 

Όλα μέχρι στιγμής είχαν το δρόμο τους για καθαρό ήχο με bypass όλα τα sim του behringer με δυνατότητα χρήσης των modulation ή του MXR ή του joyo που είναι sans amp σε συνδυασμό με τα παραπάνω, αλλά και με od ήχο από τα settings του behringer.

Τώρα που ήρθε το iridium που είναι άλλο ένα sans amp προβληματίζομαι, κυρίως διότι θέλω σίγουρα να πάνε πίσω του τα delays/reverb , αλλά να έχω τουλάχιστον για ένα μεταβατικό διάστημα τα presets του behringer.

Αυτό που δεν θέλω είναι κάθε τόσο να μπαζοβγάζω καλώδια και να σπαζοκεφαλιάζω. Κοινώς να συνυπάρχουν όλα μαζί ειρηνικά.

 

ΑΠΟΨΗΣ ?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα το έβαζα οπουδήποτε σε αυτή τη σειρά:

 

Κιθάρα>

  • boss LS2 line selector (όπου στο ένα δρομολόγιο έχω το joyo american sound/sans amp δηλαδή)>
  • boss TU50 tuner>
  • boss CL50 compressor/limiter>

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Iridium... χρήση, συνδεσιμότητα, εμπειρίες κλπ
12 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Θα το έβαζα οπουδήποτε σε αυτή τη σειρά:

 

Κιθάρα>

  • boss LS2 line selector (όπου στο ένα δρομολόγιο έχω το joyo american sound/sans amp δηλαδή)>
  • boss TU50 tuner>
  • boss CL50 compressor/limiter>

 

και μετά απο αυτό τον κομπρέσορα?

το manual λέει να είναι το ιρίδιο τελευταίο

(άντε να βάλεις μετά τα modulation)

Αν το βάλω έτσι μπαίνει μετά απ αυτό το behringer έστω και σε bypass δηλαδή καθαρό, αλλά μετά θα δίνει σήμα επιπέδου line...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν το Iridium παίζει το ρόλο ενισχυτή, την προενίσχυση την έχεις στο ΕQ του, οπότε όλα τα άλλα ακολουθούν για διορθώσεις (κάτι που θα έκανα in the box προσωπικά). Το Behringer αν παίζει τον ίδιο ρόλο πρέπει να συνδέεται παράλληλα ή μετά αν κάνεις χρήση των time effects του.

Αν αυτή είναι μια αλυσίδα για ηχογράφηση, ο compressor/limiter χρησιμοποιείται για να μην ξεφεύγει το σήμα και να είναι σταθερό και όχι "δημιουργικά" όπως κάνουμε οι κιθαρίστες αλλά και πάλι μόνο εσύ ξέρεις πως τον χρησιμοποιείς. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Αν το Iridium παίζει το ρόλο ενισχυτή, την προενίσχυση την έχεις στο ΕQ του, οπότε όλα τα άλλα ακολουθούν για διορθώσεις (κάτι που θα έκανα in the box προσωπικά). Το Behringer αν παίζει τον ίδιο ρόλο πρέπει να συνδέεται παράλληλα ή μετά αν κάνεις χρήση των time effects του.

Αν αυτή είναι μια αλυσίδα για ηχογράφηση, ο compressor/limiter χρησιμοποιείται για να μην ξεφεύγει το σήμα και να είναι σταθερό και όχι "δημιουργικά" όπως κάνουμε οι κιθαρίστες αλλά και πάλι μόνο εσύ ξέρεις πως τον χρησιμοποιείς. 

το παραλληλα δεν έπιασα

Το μετά ΟΚ γίνεται να είναι το behringer μετά ως delay αλλά δεν χρησιμοποιείς ως τελικο στάδιο την έξοδο του ιρίδιου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
  1. A or B.
  2. Γιατί να είναι η έξοδος του Iridium τελική αφού χρησιμοποιείς time effects κατα την ηχογράφηση; Αυτά τα θέλεις καθαρά και όχι μέσα απο IR.

Δεν μας λες εσύ καλύτερα πως θα το χρησιμοποιείς και τι προβλήματα νομίζεις πως θα έχεις;

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε
  1. A or B.
  2. Γιατί να είναι η έξοδος του Iridium τελική αφού χρησιμοποιείς time effects κατα την ηχογράφηση; Αυτά τα θέλεις καθαρά και όχι μέσα απο IR.

Δεν μας λες εσύ καλύτερα πως θα το χρησιμοποιείς και τι προβλήματα νομίζεις πως θα έχεις;

 

 εννοείς στο line selector ?

 

2. το παίξιμο ξερό δεν με εμπνέει. Πάντα ακούω μέσω του reverb και αυτό γράφω, και παράλληλα γράφω και ένα dry για να βάλω εφέ στο daw.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι ένα 2ο line selector τον πρώτο καιρό (να επιλέγει iridium ή sansamp), για να μην βαζοβγάζεις καλώδια.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Χρειάζεσαι ένα 2ο line selector τον πρώτο καιρό (να επιλέγει iridium ή sansamp), για να μην βαζοβγάζεις καλώδια.

Δεν χρειάζεται. Ειναι α ή β ή bypass.

 Το εβαλα ετσι και για την ωρα καλα παει

Boss εγγύηση 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επειδή αυτά τα "θέλω έτσι και μετά γιουβέτσι αλλά κι αν αλλάξω γνώμη..." δεν λύνονται με σταθερές λύσεις παρα μόνο με patchbay που σου δίνουν κάθε πιθανότητα σύνδεσης, ίσως θα έπρεπε να το κοιτάξεις σαν λύση αφού έχεις προσθέσει αρκετές επιλογές.

Ρίξε μια ματιά στο πως έχει το στούντιο του ο Pete Thorn και πάρε ιδέες. 

 

 

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου