Προς το περιεχόμενο

Γιατί οι αμερικάνικες κιθάρες είναι ακριβές;


freddy692000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε freddy τέτοιου είδους αντιδράσεις δεν χρειάζονται. Δεν σε είπε κανείς καμπούρη. Έκανες μια (καλοπροαίρετη όπως είπες) λανθασμένη εκτίμηση, έλαβες ποικίλες αντιδράσεις και όλες λίγο πολύ είχαν την ίδια οπτική. Δεν μας έφαγες το χρόνο, ούτε θα πέσει ban, ούτε χρειάζεται να μεγαλοποιείς τις όποιες αντιδράσεις. Χαλάρωσε και απόλαυσε το φόρουμ και την παρέα μας  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χωρίς να διαβάσω όλα τα κατεβατά θα πω και το δικό μου take για τα ακριβά made in usa οργάνα μιας και αγόρασα πολύ πρόσφατα made in usa όργανο.

 

Όταν πήγα στο μαγαζί να πάρω τι κιθαρούλα μου έκανα το εξης τεστ.

Έπαιξα τα ακόλουθα όργανα στον ίδιο ενισχυτή

Bullet stratocaster τελειως μπασταρδεμένη με αλλαγμένους μαγνήτες

Μια classic players stratocaster

και μια αμερικάνα standard stratocaster

Οι διαφορές στον ήχο?Ελάχιστες σχεδόν κάμια διαφορά δεν ξέρω αν είμαι tone deaf η w/e πάντως αμα κάποιος μου ηχογραφούσε και τις 3 κιθάρες και μετα απο λίγο μου της έβαζε να τις ακούσω δεν θα καταλάβαινα ποια είναι ποια.

Τα λεφτά όμως ειναι στο feeling και στο playability ενώ στην αμερικάνα που τελικά και πήρα τα δαχτυλά μου έκαναν πατινάζ στο μανίκι και δεν ήθελα να την αφήσω στις άλλες 2 και ειδικά στην bullet πασχούσα να παίξω.

Όλο το θέμα είναι στο playability στο feeling και στη κατασκευή τον οργάνων και δεν είναι θέμα ότι επειδή είναι στην αμερική ειναι τρομερά όργανα και τα άλλα γτπ απλά  είναι ποιο ακριβά και με καλύτερη κατασκευή ασχέτως χώρας.Δεν αμφιβάλλω πως υπάρχουν πόλλες γιαπωνέζικες και μεξικάνικες και whatever που βάζουν κάτω τις αντοίστιχες αμερικάνικες άλλα τα φθηνά όργανα(Κορέα,Κινα,etc) ειναι λογικό να μην έχουν την ίδια κατασκευαστικη ποιότητα ακόμα και αν κατέχουν την τεχνοτροποία και οι μεξικάνοι και οι κινέζοι ειναι τρομεροί κατασκευαστες.

 

Από εκεί και πέρα είναι ανάλογα το άτομο αν θέλει και πιστεύει πως η κατασκευή και το feeling αξίζουν τα παραπάνω λεφτά.Εγώ πάντως πιστεύω πως αξίζουν γι' αυτό το έσκασα και το χιλιάρικο αλλα χαλάλι τους πήρα τρομερό όργανο. ;D

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νευριαζω ρε παιδια ουτε κανω σαν ηστερικος απλα στεναχωριεμαι παρα πολυ που μου φερθηκατε ετσι ολοι εγω οταν ειδα τα βιντεακια χαρηκα γιατι θα τα εδειχνα εδω και θα βοηθουσα καποια ατομα και εσεις εδω ολοι με βαλατε στην γωνια.Ειλικρινα στεναχωρηθηκα χτες το βραδυ που τα διαβαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου