Προς το περιεχόμενο

Αγορα Strat η Tele?


Antonyvk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ετσι καθετε στο αυτι μου  :D πιστευω οτι οι τελε ειναι ιδιαιτερα οργανα απλως δεν κανουν για ακουσματα οπως μεταλ κτλ... εσυ τι προτιμας? δεν ξερω απλως στο θεμα του playability για μενα η τελε παταει την στρατ αλλα αμα σκεφτω με πια θα ημουν πιο happy ερχετε στο μυαλο μου η στρατ γιαυτο ρωταω να δω και αλλες γνωμες ατομων πιο εμπειρων απο εμενα  ::)

 

Ειδικά για στυλ μουσικής που απαιτούν περισσότερο sustain και όγκο, η Tele με τη μεγαλύτερη μάζα σώματος και τη σταθερή, string through γέφυρα είναι ΠΟΛΥ προτιμότερη επιλογή από τη Strat.  ;) Δεν μιλάμε βέβαια για Strat με FR, και βέβαια έχει να κάνει και με την επιλογή των μαγνητών (και στις δύο μπορούν να μπουν διπλοί ή πολύ hot μονοί).

 

Όσο για το playability και εδώ είναι θέμα προτίμησης. Αυτό που βρίσκεις εσύ καλύτερο στην Τέλε, κάποιοι δεν το αντέχουν (ότι δεν έχει forearm και belly cut για παράδειγμα), οπότε τους δυσκολεύει στο κράτημα και το παίξιμο. Από την άλλη πολλοί σπάζονται με τον...  μεσαίο μαγνήτη της Στρατ.  ;)

 

Γι'αυτό η προτροπή να προσπαθήσεις να παίξεις με όσο περισσότερες μπορείς και από τα δύο μοντέλα είναι η μόνη ουσιαστική. Κατά τη γνώμη μου, τη διαφορά θα την κάνει (α) η προτίμηση στο σχήμα και πως σε βολεύει αυτό και (β) ιδιαιτερότητες όπως ο bridge μαγνήτης της Τέλε ή η ύπαρξη τρέμολο στην Στρατ. Όλα τα υπόλοιπα βρίσκονται (π.χ. υπάρχουν Τελε με 3 μαγνήτες ή με διαφορετικό wiring για περισσότερους ήχους, Στρατ με διπλούς, κλπ).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το ματι μου εχει παρει μια fender telecaster american deluxe με s1 switching system

αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος... πρεπει να το σκεφτω καλα γιατι οπως και να το κανουμε δεν ειναι και λιγα τα χρηματα  :) ty παντως

Sounds Like a Strat..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fender telecaster american deluxe με s1 switching system

Η οποια εχει 'ημιδιπλους' μαγνητες

fender_samarium_tele.jpg

Μια χαρα συμβιβασμος κατα τη γνωμη μου, αλλα οντως ειναι πολλα τα λεφτα. Αν επιτρεπει το budget σου deluxe, σημαινει οτι μπορεις να παρεις μια classic player strat και μια classic player tele. Λεω εγω τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::)καθολου κακη ιδεα αλλα δεν χρειαζομαι τοσες κιθαρες αυτο που χρειαζομαι ειναι η καλυτερη επιλογη  :P πρωτη μου κιθαρα ειναι μια pacifica jmx112 τωα καταλαβενεις γιατι τρωγομαι  :'(

Sounds Like a Strat..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια Vintage strat!!!!μια κιθαρα που θα μεγαλωνεις διπλα της μια ζωη!μια κιθαρα που θα αισθανεσαι σαν την καλλητερη συντροφια..ποτε δεν θα βαρεθεισ μαζι της και ποτε δεν θα σε απογοητευσει...μια κιθαρα που θα μοιραστεις μαζι της τοοοσες και τοοοσες στιγμες/ιδεες/μουσικες/συναισθηματα που δεν θα μπορεισ να αποχωρηστεις.με την δικια της ταυτοτητα και χαρακτηρα που θα ανακαλυπτεις και θα εξιταρουν μια ζωη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ Stratocaster θα σου πρότεινα φίλε μιας και είναι πιο πολύπλευρες απο τις Tele. Πάντως ρίξε μια ματιά και στην παρακάτω Tele, ίσως σε ενδιαφέρει...

 

http://www.thomann.de/gr/fender_72_telecaster_deluxe_bk.htm

"Say baby, do you wanna lay down by me?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικες αποψεις:

 

Tele = πιο ομορφη

Strat = Πιο ευελικτη (αν και ειμαι της γνωμης οτι τον ηχο 90% τον κανουνε τα πεταλια και οι ενισχυτες) + εχει τρεμολο, που το λατρευω. Και για μενα πιο ανετο παιξιμο.

 

Γι'αυτο και εχω tele  ;D ;D ;D ;D

 

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι και εγω για τελε ειχα ξεκινησει αλλα με μια στρατ κατεληξα!!

 

ψηφιζω οτι σου κατσει καλυτερα στο χερι και στο αυτι!

καλη επιτυχια  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου