Προς το περιεχόμενο

Μπασο εως 600 ευρω


zephyrous7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ εδώ τα λες καλά (πολύ καλή επιλογή)

 

Βεβαια η επιλογη Fender αποτελει εγγύηση.

Εδώ μου τα χαλάς. Είναι η Fender εγγύηση και δεν είναι η Yamaha, ή Warwick, η G&L και η Cort που αναφέρεις;

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Άλλο τι μας αρέσει στο μάτι (είτε σα σχήμα, είτε σα logo στο headstock) και καλώς μας κάνει αλλά άλλο τι είναι κατασκευαστικά καλό. Δε λέω ότι τα μεν καλά και τα μεν κακά.

Αλλά μέσα από όλες αυτές τις εταιρείες να λέμε και την fender "εγγύηση" μάλλον προς το τραβηγμένο........ λέω γω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

[quote author=audiokostas link=topic=166864.msg305226#msg305226 .

Αλλά μέσα από όλες αυτές τις εταιρείες να λέμε και την fender "εγγύηση" μάλλον προς το τραβηγμένο........ λέω γω.

 

 

Τστστς ....  χαλασε και το Νοιζ ......  παλαιοτερα με τετοιες δηλωσεις επαιρνες απευθειας  -3 καρμα και δημοσια διαπομπευση  ;D

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μου τα χαλάς. Είναι η Fender εγγύηση και δεν είναι η Yamaha, ή Warwick, η G&L και η Cort που αναφέρεις;

 

Ζητώ ταπεινά συγνώμη για την βιαστική διατύπωση!!! Πιστευω οτι το μπασο Fender ειναι εγγύηση ως προς τον ήχο του. Δεν πρόκειται κανεις να σου πει "Τι σκατα ηχο εχεις ρε...". Απαντας : "Ειναι fender" . Πάει & τελείωσε. Τόση δισκογραφια μεχρι σήμερα αποτελει το καλύτερο άλλοθι για την επιλογη σου. Αυτο βεβαια παει σε δυο κατηγοριες μπασιστων.

Α) σε αυτους που αγαπανε τον κλασσικο ήχο fender  ή  που δεν ξέρουν & βαριουνται να ψαχνουν.

π.χ.: -"Θελω μπασο. Τι να παρω?" -"Παρε fender" -"Οκ, πιασε μου ενα. Ειναι για δωρακι".  

ή -"τι οργανο παίζεις στην μπαντα σου?", -"Παίζω fender" κ.α.

&

Β) σε αυτους που δεν γουσταρουν fender ή απλως θελουν να το ψαξουν πρώτα

π.χ. -"Μονο fender εχετε στο καταστημα?"

ή -"Ο αγαπημενος μου μπασιστας παιζει με το ταδε μπασο, εγω γιατι να παρω fender?" κ.α.

 

Προσωπικη μου αποψη τα παραπανω. Προσωπικα έπεσα με τα μουτρα στο g&l μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτός από Fender, Warwick, και Ibanez καλή εντύπωση μου είχε κάνει και ένα Cort.

Προσωπικά επειδή δεν μου αρέσει ο ήχος και η κατασκευή των Fender θα κοίταγα τα ibanez.

Μη κολλάς πάντως τόσο πολύ στο τι θα πάρεις.

Με αυτά τα λεφτά ότι και να πάρεις είναι τίμιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα την καινούρια σειρά της squier, την classic vibe. Μαζί με τα vintage modified βάζουν κάτω ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ κάτι τραγικά μεξικάνικα fender, που ομολογουμένως πολλές φορές είναι hit 'n' miss. Με μερικά upgrades ειδικά έχεις ένα απίστευτα καλό όργανο.

 

Πέραν αυτού, υπάρχουν τα cort, τα οποία είναι από τα καλύτερα bang for the buck, κι έχουν άψογη κατασκευή. Οι μαγνήτες τους δεν είναι πάντα οι καλύτεροι, αλλά είναι από τους καλούς στην όλη σειρά που ψάχνεσαι.

 

Τέλος, ως κάτοχος ενός tribute G&L, θα'λεγα απλά πως είναι από τα καλύτερα όργανα που έχω δοκιμάσει, και δεν μιλάω μόνο για την κατηγορία τους. Ήχο G&L δεν θα βρείς πουθενά αλλού. Αν θες μπορείς να κοιτάξεις και τα JB2 και SB2 αντί της σειράς L2K, που είναι και πιο "vintage" oriented (σε πολλά εισαγωγικά). Όπως είπε κάποιος παραπάνω, τα tribute έχουν όλα ένα μέγεθος λαιμού, αλλά αυτό ισχύει για κάθε διαφορετικό μοντέλο, όχι για ΟΛΑ τα tribute. Τα L2K έχουν πιο bulky μανίκι, και ίσως κάποιους να τους χαλάσει λιγάκι, αλλά τα SB2 και JB2 έχουν εντελώς fender jazz μανίκι, οπότε γνώμη μου είναι πως θα σε βολέψουν.

 

Για Ibanez δεν τρελαίνομαι σ'αυτά τα λεφτά (και σε παραπάνω...), αλλά έχουν σχετικά λεπτά μανίκια και πιο μικρό string spacing, κι είναι shred-o-μπάσσα, τα επιλέγουν αρκετοί μεταλλάδες. Ένα εξάρι ibanez που έχω πάντως έχει υπερβολικά λεπτό μανίκι και πολύ flat ταστιέρα, και δεν μου είναι και ότι πιο βολικό, αλλά παραδέχομαι πως στα λεφτά του είναι απίστευτα καλό μπάσσο.

 

Γενικά πάντως, καλύτερα βγές έξω και δοκίμασε ότι μπορείς. Τουλάχιστον να έχεις χοντρικά μια παραπάνω ιδέα για το τι ακριβώς ψάχνεις, και τα ξαναλέμε, ειδικά αν πρόκειται για blind buy (στο ελλάντα τις περισσότερες φορές κατά κεί τείνουμε...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη κολλάς πάντως τόσο πολύ στο τι θα πάρεις.

Με αυτά τα λεφτά ότι και να πάρεις είναι τίμιο.

 

Μπάσο απο τίμιο ξύλο! Είχα ενα Ibanez edb605** με 3band equalizer. Απίστευτη ευκολία για διασκευές. Σε κάθε τραγούδι μπορείς να πειράξεις άμμεσα πρίμα μπάσα & μεσαία για να έρθεις στα μέτρα κάθε τραγουδιού. Και το να αλλάζω διαρκώς ρυθμίσεις με εκεινο το μπασο δεν με ενοχλουσε διοτι δεν είχε κάτι το χαρακτηριστικό στον ήχο του που θα ήθελα να "κρατήσω". Απλώς έκανε σεμνα & ταπεινά την δουλειά του. Τώρα όμως, το G&L το λατρεύω σε συγκεκριμένη ρύθμιση & δεν το πειράζω παρα ελάχιστα. Δεκάρα δεν δίνω για το αν θα συμφωνεί η διασκευή . ΑΥΤΟ το μπασο θέλω να βγαζω & πλέον περνάω στην φάση "φέρνω την διασκευή στα δικα μου μέτρα" . Προς το παρον δεν ακουω παρα μονο θετικά σχόλια. Θέλω να καταλήξω στο οτι ναι μεν ολα ειναι τίμια αλλα αν το σκεφτεις λίγο πριν αγορασεις, μπορει να αποκτήσεις κάτι που θα το εχεις για πολλα χρόνια με αγαπη.

** το Ibanez εκεινο δεν ηταν ξύλινο. Ήταν luthite τεχνητό προιόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://global.ebay.com/NEU_Music_Man_Stingray_4S_HS_Carbon_Blue_Pearl/270345108730/item

 

γιατι να μην παρει αυτο καλυτερο απο olp και δεν θα το αλλαξει ποτε ας δωσει 150 € παραπανω αλλα δεν θα τα χασει μετα που αν παρει  olp θα θελει να παρει το κανονικο τελος..

 

Να αφησει τα καινουργια και να παρει ενα μεταχειρισμενο stingray ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου