Προς το περιεχόμενο

Πως θα βελτιώσω το αυτί μου?


jimkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Παιζω 2.5 χρονια ηλεκρικη κιθαρα.Αποτι εχω καταλαβει πως ειναι πολυ σημαντικο να εχεις καλο αυτι.(το δικο μ μαλλον ειναι μετριο προς κακο)Οποτε θα ηθελα να μ πειτε τι ασκησεις-σολφεζ-οτιδηποτε μπορω να κανω για να βελτιωθω.

 

Αυτο π θελω να κανω ειναι να μπορω να βγαζω σιγα σιγα τα κομματια με το αυτι.Ακομη θελω οταν τραγουδαω πχ να καταλαβαινω οτι πατησα την νοτα σωστα,κ οχι να λεω καπου εδω ειναι.Αυτο π παθαινω ειναι οταν τραγουδαω μερικες νοτες να τις σκοτωνω  κ να μην το καταλαβαινω κ μετα ακουω την ηχογραφιση π εχω κανει κ  λεω πω ρε φιλε πως τραγουδαω ετσι.

 

Καποιες λυσεις θα ηταν να αρχισω να βγαζω καποια απλα κομματια μονος μ,

τπτ αλλο π θα μπορουσε να βοηθησει κ πως?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το earope το έχω εγώ κ βοηθάει σίγουρα.

Θα βοηθήσει αρκετά να πιάσεις εύκολα κομμάτια με απλές μελωδίες και γενικά καθαρό ήχο να δοκιμάσεις να τις βγάλεις με το αυτί.

 

Επίσης πολλή υπομονή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε οτι σου ειπαν τα παιδια απο πανω

 

το σολφεζ θα σε βοηθησει παρα πολυ και στο αυτι και στο παιξιμο,

θα το καταλαβεις αργοτερα..

"If you can say it, you can play it"  ;)

 

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ναι!

 

Αυτό που κάνει τους μουσικούς κλασσικής παιδίας να αποκτούν ένα σωστά καληεργημένο ακουστικό αυτί, είναι δυο πράγματα :

 

Το Solfège και το Dictee. Με λίγη παραλλαγή στον τρόπο χρήσης θα μπορούσε ένας αυτοδίδακτος μουσικός να κάνει τα εξής :

 

Να μάθει να τραγουδάει (ναι!) και να διαβάζει μελωδικά τις νότες που θα βλέπει αλλα και να αναγνωρίζει τις νότες που θα ακούει. Οπότε έχουμε δυο καταστάσεις που θα συμβάλουν στην ανάπτυξη του μουσικού αφτιού.


  • Βλέπω νοτά και την τραγουδάω
    Ακούω νότα, την αναγνωρίζω και την γράφω.

 

Αυτά βέβαια θέλουν αρκετό χρόνο και απαιτούν ιδιαίτερη αφοσίωση.

: Web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου