Προς το περιεχόμενο

Floyd Rose και η Εξέλιξη που θα θελαμε;;;!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους ;)

 

Λοιπον τελευταια, καθως εχω μπει για τα βαθεια σε καλό διαβασμα και αναζητηση πληροφοριων στο "απανταχου ιντερνετ", καθώς πλεον, η Floyd rose Special γεφυρα μου εχει δειξει σημαδια κοπωσης....

 

Καθώς εχω χαθεί στις ιστοσελιδες για τα διαφορα μοντελα του tremolo (ναι ξερω, ολοι προτεινουν και καταλήγουν κυριως στο Floyd Rose Original, αλλα κανει πανω κατω 300ευρα....)

 

Λοιπον, καθως εχω λύσει το floyd, το επεξεργαζομαι, προσπαθω να βρω μια πιο προσιτη λύση, μου ηρθε μια ιδεα ως ...λυση... ::)

 

 

Στο floyd, την μεγαλυτερη καταπονηση ως γνωστον, υφίστανται οι knife edges της βασης του τρεμολο, που εφαπτονται στις βιδες (stud posts).

 

"- Ασε φιλε, εχω δοκιμασαει τα παντα, τι λαδι μηχανης, teflon κλτ.

- Μεεε, υπομονή, λούστηκες;;;;;;!!!! Λουσου με υπομονη και θα δείς!!!!"

 

 

.....

.....

.....

 

Λοιπον να μην μακρηγορώ. Η σκέψη μου, κατεβαινει, και ερωτώνται κυριως οσοι φιλοι, μηχανικοι υπαρχουν στο φορουμ...

 

Δεν υπαρχει αλλος τροπος να τεθουν σε κινηση δυο μεταλλικα μέρη που ερχονται σε επαφη (πχ βαση-βιδες) χωρις να υπόκεινται σε τοσο μεγαλη τριβη μεταξυ τους;

 

Δηλ, αν πχ, (λεμε τωρα, δεν ειμαι μηχανικος), συνδεοταν η βαση με τις βιδες με καταμηκος της βιδας μια καποιο αλλο τροπο, δινοντας ελευθερη κινηση, με ελαχιστη τριβη (πχ κατα μηκος στη βιδα μια...πχ περονη, δυο γραναζια σαν πχ τα κλειστου τυπου κλειδια κιθαρας, κατι τοις βρε αδερφε... εδω πλεον μετα τα '80s εχουν γινει αλματα στη μηχανικη κτλ) δεν θα ηταν μια καλή λυση;

 

Τεσπα, σιγουρα θα μου πειτε: Τι μας λες τωρα ρε φιλαρακι, πού σου ηρθαν αυτά, σε κανενα βουνο ησουν και χαζευες τη Φυση;;;;!

θα σας καταλαβω.

 

 

Απλά δεν μπορω να πιστεψω πως μετα απο απειρα floyd/tremolos στην αγορα, μετα απο τοσα χρονια εξελιξης, γιατι στο Νο1 λογο φθορας της γεφυρας δεν εχει βρεθει αλλη λυση....

 

 

Αυτα τα λιγα, μια σκεψη εκανα.... ;)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή ιδεα, ή σαν καποιου ειδους  γραναζι κλειστου τυπου πχ (για λιγοτερη φθορα με ιδρωτα κτλ) οπως τα κλειδια ηλεκτρικης πχ παρακατω για μπρος πισω κινηση...

 

gear_1.gif

 

το ενα γραναζι στη γεφυρα στη θεση των Knife edges, και το αλλο στα stud posts

 

 

Ετσι κι αλλιως το υψος των saddles καλο ειναι να ρυθμιζεται με shims κατω απο τα saddles...

 

Τοσα μυαλα μηχανολογοι-μηχανικοι εκει εξω στο Tzerman, μήπως ....δεν θελουν πιο μονιμες λύσεις;

 

....

....

 

Αντε γειτονάκια, να κανει την πατεντα ενας Ελληνας, να ...στο τάλιρο! (αντε, και παραχωρω τα loyalties  τις ιδεας σε οποιον θελει  ;D )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ibanez ZR είναι έτσι, αλλά τελικά δεν γίνεται διαφορά διότι:

 

1ον) Ο σχεδιασμός είναι πληρωτέος άπαξ, αλλά η υλοποίηση είναι πιο ουσιαστική και κοστοβόρα, και το φτηνό μέταλλο πάλι θα φρικάρει  ;D όπως άλλωστε και τα φθηνότερα ZR που έσπαγε η βάση του arm

 

2oν) Ότι σχεδιασμό και να έχει, πάλι το καλύτερο και ακριβότερο τρέμολο θα είναι καλό  ;D και στις φθηνές θα μπαίνουν η μούργα και τα καθιζήματα  ;D ;D ;D Planned obsolescence είναι οι φτηνιάρικες φλοΪντοφέρουσες  ;D ;D ;D μακρυά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε ειχα μια vigier που ειχε ενα τετοιο οπως το περιγραφεις.

Καλα δουλευε και εκεινο,καλα δουλευει και το απλο floyd που φοραει τωρα η charvel μου.

Οοοοταν θα φθαρει (μακαρι να προλαβω να το λιωσω δηλαδη)  ;D βλεπουμε...

vibrato_floyd_rose_roulement_a_billes_vigier_big.jpg.ac3d65d984633466a97db8d2032ca3e3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς εχω χαθεί στις ιστοσελιδες για τα διαφορα μοντελα του tremolo (ναι ξερω, ολοι προτεινουν και καταλήγουν κυριως στο Floyd Rose Original, αλλα κανει πανω κατω 300ευρα....)

Πάρε ένα Schaller Floyd Rose καινούριο με τα μισά λεφτά και καθάρισες

 

https://www.thomann.de/gb/schaller_fr_tremolo_ii.htm?sid=44c79a1c9d09d20b646b3701f7693ee2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάρε ένα Schaller Floyd Rose καινούριο με τα μισά λεφτά και καθάρισες

 

https://www.thomann.de/gb/schaller_fr_tremolo_ii.htm?sid=44c79a1c9d09d20b646b3701f7693ee2

 

Oύτως ή άλλως και OFR να πάρεις, από Γερμανία θα έρθει. Τα OFR η Schaller τα φτιάχνει (τουλάχιστον μέχρι πριν από μερικά χρόνια).

 

+ Παίρνεις κι ένα σετ αποσπώμενα μαχαίρια που έχει το συγκεκριμένο + posts, και όταν φθαρούν μετά από 10-15 χρόνια, τα αλλάζεις... ;D

 

Aλλιώς, αλλάζεις όλο το base plate στο special FR με ένα Original που είναι hardened steel. ( το special δεν γνωρίζω, προφανώς κάποιο κράμα πιο μαλακό).

 

Κατά καιρούς έχουν βγει λύσεις με ρουλεμάν ή με ελάσματα αλλά όντως υπάρχει θέμα συσχετισμού κόστους παραγωγής και πολυπλοκότητας στην εγκατάσταση- συντήρηση-ρύθμιση. Σε πολλές περιπτώσεις εγείρεται και θέμα συμβατότητας (βλ. Kahler) πέρα από κόστος.

 

EGS by Strandberg 500 ευρώ, Ibanez ZR 400$, Vigier μόνο ως replacement-δεν πωλείται μεμονωμένα.

 

Πηγαίνουμε-ερχόμαστε, πάλι στου Leo γυρνάμε... ;D

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα Schaller Floyd Rose καινούριο με τα μισά λεφτά και καθάρισες

 

https://www.thomann.de/gb/schaller_fr_tremolo_ii.htm?sid=44c79a1c9d09d20b646b3701f7693ee2

 

Το πιασα!

Λοιπόν μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο Schaller.  Mονο που έχω δυο θεματακια.

 

1. Θα κάνει στη θέση του FR special που θα βγάλω, καθώς έχουν μία ελάχιστη διαφορά στις διαστάσεις μεταξύ edge knifes, δηλ το FR 73,91mm, ενώ το schaller έχει απόσταση 74,3;

 

Επίσης,

 

2. Πόσο καλύτερο είναι το Schaller lockmeister, σε σχέση με το schaller κλασσικό;

https://m.thomann.de/gr/schaller_original_tremolo_lockmeister_b.htm?o=2&search=1480416973

 

https://m.thomann.de/gr/schaller_fr_tremolo_i_370_bk.htm?o=1&search=1480416973

 

Στα 189€ και 159€ αντίστοιχα;

 

Πάω για άμεση αγορά λόγω live!

 

Please help guys!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στο τεχνικό θέμα, κατά 99% δεν θα έχεις θέμα με τις αποστάσεις των posts. 0.4mm διαφορά είναι απειροελάχιστη και πιθανόν να καλυφθεί ακόμα και από τον τζόγο τους ή την ελαστικότητα του ξύλου. Δεν θα ανησυχούσα. Άλλο θέμα που εγείρεται είναι οι συμβατότητες στα μεγέθη των post inserts και αν οι τρύπες χρειαστούν επέκταση/σμίκρυνση (αν και νομίζω 10mm είναι και των FR).

 

Όσον αφορά τη διαφορά τους, σίγουρα είναι στο base plate. To μεν έχει κάποιο κράμα αλλά αποσπώμενα steel inserts στα μαχαίρια, το δε είναι C45 hardened steel. Δεν ξέρω τι συνεπάγεται αυτό ηχητικά ή πρακτικά δυστυχώς.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου